رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی اصفهان، با بیان اینکه امروز شانس برنده شدن خودروهای قرعه‌کشی صفر است، گفت: امروز دیگر با ۲۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودروی خارجی وجود ندارد، بنابراین افرادی که زیر ۵۰۰ میلیون تومان پول دارند تنها می‌توانند خودروی ایرانی انتخاب کنند. به گزارش از ایسنا، حمیدرضا قندی؛ با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن در بازار خودرو، اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز و کاهش دلار از ۲۸ به ۲۷ هزار تومان، اندکی قیمت خودرو را کاهش داد و تاحدودی رکود در بازار بیشتر شد. وی البته تأکید کرد: در صورت تداوم این شرایط، با کاهش بسیار جزیی قیمت خودرو مواجه خواهیم شد. رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی اصفهان، درباره افزایش شدید قیمت خودرو طی یک ماه گذشته، توضیح داد: باید توجه داشت که نرخ دلار ۲۴ هزار تومانی در دولت قبلی، امروز به ۲۸ هزار تومان رسیده که این افزایش موجب افسارگسیختگی بازار خودرو شد. وی افزود: در حال‌حاضر رصد قیمتی تمام محصولات و قطعات ایرانی و لوازم‌یدکی خودرو با نرخ ارز است و به این دلیل افزایش نرخ دلار به شدت بر بازار خودرو اثرگذار است.

به نسبت تقاضا خودرو به بازار تزریق نمی‌شود

قندی؛ با اشاره به اینکه بازار خودروهای داخلی بستگی به عرضه و تقاضا دارد، اظهار کرد: اگر خودروسازان خودروی زیادی در بازار عرضه کنند به‌طور قطع حتی اگر نرخ ارز نیز افزایش یابد، اگر خودروسازان به موقع به تعهدات خود عمل کنند به‌طور قطع قیمت خودرو کاهشی خواهد شد، اما اکنون به نسبت تقاضا، خودرو به بازار تزریق نمی‌شود. وی گفت: امروز تقریباً تعهدات ایران‌خودرو تمام شده و شرکت‌های خودروساز، روی به تحویل خودروهای قرعه‌کشی با تحویل سه ماهه آورده‌اند و به نوعی زیاد تعهدات ندارند. در حالی که ایران‌خودرو می‌خواهد برای ۱۰ هزار خودرو خود قرعه‌کشی کند، حدود دو میلیون نفر برای آن ثبت‌نام می‌کنند که شانس برنده شدن در این قرعه‌کشی برای افراد به نوعی صفر است، از سوی دیگر اگرچه سند این خودرو‌ها در رهن یک ساله است افراد بعد از ثبت‌نام و تحویل خودرو، می‌خواهند در بازار آزاد این خودرو‌ها را بفروشند و از تفاوت ۱۰۰ میلیون تومانی بازار و کارخانه سود ببرند.

شورای‌رقابت تکلیف قیمت خودرو را روشن کند

به اعتقاد قندی؛ شورای‌رقابت باید بازار خودرو را براساس قیمت روز و کف بازار اعلام کند تا همانند دیگر کشور‌ها افراد به راحتی بتوانند خودروی مورد نیاز خود را تهیه کنند. : به نظر می‌رسد تولید خودرو زیاد است، اما برخی دلالان و سودجویان خارج از این صنف، خودروهایی که از شرکت‌ها وارد بازار می‌شود را خریداری و احتکار خانگی می‌کنند که در این شرایط حتی اگر تولید هم زیاد باشد، کسری در بازار ایجاد می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی اصفهان، با اشاره به کیفیت پایین خودروهای داخلی، گفت: معتقدم واردات خودرو باید برای سلیقه‌های مختلف آزاد شود و افرادی که در بازار ایران خرید می‌کنند نسبت به قیمت خودروهای موجود خرید می‌کند. وی البته تأکید کرد: امروز دیگر با ۲۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودرو خارجی وجود ندارد، بنابراین افرادی که زیر ۵۰۰ میلیون تومان پول دارند تنها می‌توانند خودروی ایرانی انتخاب کنند.

واردات خودروهای خارجی باید آزاد شود

قندی؛ با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته واردات خودروهای خارجی ممنوع شد، اظهار کرد: اگر امروز کسی بخواهد با دلار ۲۸ هزار تومان شخصاً خودرو وارد کند، حتی بدون احتساب حقوق گمرکی واردات به صرفه نیست. وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته بار‌ها اعلام شده که قرار است واردات خودرو خارجی آزاد شود، گفت: البته دولت جدید اعلام کرده خودروهای هیبریدی می‌تواند وارد بازار شود به شرط اینکه تولیدکنندگان داخلی بتوانند کالای خود را صادر کنند و در ازای صادرات کالا، خودروی هیبریدی را بدون حقوق گمرکی وارد ایران کنند. با تشریح این سیاست، اظهار کرد: زمانی که تولیدکننده خودروی هیبریدی وارد کرد، در اصل حاضر نخواهد بود خودرو را زیر قیمت بازار به فروش برساند، بنابراین تمایل دارد به بالا‌ترین قیمت در بازار عرضه کند تا ضرر کارخانه خود را جبران کند. وی تأکید کرد: البته کارخانجات دولتی با کمک دولت می‌توانند صادرات خودرو داشته باشد که در این شرایط خود دولت می‌تواند خودروی هیبریدی وارد کند و با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد. قندی؛ با اشاره به اینکه در حال‌حاضر با این صحبت‌ها بازار خودروهای خارجی راکد شده و خودروهای یک میلیاردی حدود ۵۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته، اما اگر این سیاست بخواهد در حد حرف باقی بماند، مجدداً قیمت خودروهای خارجی افزایش می‌یابد. وی با اشاره به قیمت خودروهای ایرانی، گفت: در حال‌حاضر قیمت پراید صفر ۱۴۰ میلیون تومان، پژو پارس سال ۲۷۰ میلیون تومان، سمند ۲۴۵ میلیون تومان، پژو پارس تیو۴ ۳۱۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۲۵۰ میلیون، پژو۲۰۶ تیپ پنج ۲۹۰ میلیون تومان، تیبا ۱۴۷ میلیون، تیبا دو ۱۶۰ میلیون تومان، ساینا ۱۶۰ میلیون تومان است.

رونق خرید و فروش خودروهای دست‌دوم

با اشاره به معاملات در بازار خودروهای دست‌دوم نیز، گفت: در حال‌حاضر معاملات در بازار خودروهای دست‌دوم بهتر از خودروهای صفر است و رونق بهتری دارد و بیشتر پراید، تیبا و ۲۰۶ و سمند معامله می‌شود. وی با اشاره به خودروهای خارجی که اصفهانی‌ها طرفدار آن هستند، گفت: سوناتا، سانتافه و در مجموع محصولات هیوندا در بین اصفهانی‌ها طرفدار دارد و کم و بیش این خودرو‌ها خرید و فروش می‌شود. قندی؛ گفت: با توجه به افزایش قیمت خودرو، در حال‌حاضر این بازار در رکود است و مصرف‌کنندگان تا حدودی عقب نشسته‌اند و معاملات نسبت به چند ماه پیش کاهش یافته است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد