گروه بانک، بیمه، بورس- سازمان بورس و اوراق بهادار، چک‌لیست‌هایی برای تعدادی از فرآیندهای پُرکاربرد حوزه اجرایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تدوین و ابلاغ کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سنا، رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان مطلب بالا و درخصوص ضرورت تدوین این چک‌لیست‌‌ها، گفت: تسریع در بررسی درخواست‌های فعالان بازارسرمایه و همچنین ایجاد تعامل سازنده با بخش‌های اجرایی مربوطه، همواره یکی از اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار بوده که در این راستا برنامه‌های متعددی در دست اجراست. رضا نوحی؛ ادامه داد: یکی از برنامه‌های یادشده، اعلام حداقل موارد کنترلی سازمان بر درخواست‌های اجرایی متقاضیان است تا از این طریق متقاضیان نسبت به مدارک و مستندات لازم آگاهی یافته و بتوانند در زمان کوتاه‌تری با تأمین مدارک و مستندات مربوطه، نسبت به تأسیس انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دریافت مجوز ثبت صورت‌جلسات صندوق‌‌ها و همچنین سایر امور اجرایی صندوق‌های فعال اقدام کنند.

مفاد چک‌لیست‌های مرتبط

وی به مفاد چک‌لیست‌های مرتبط با مراحل مختلف صندوق‌های در شرف تأسیس اشاره کرد و افزود: این چک‌لیست‌ها شامل دریافت مجوز موافقت اصولی، تأسیس، پذیره‌نویسی و صدور مجوز فعالیت می‌شود. همچنین در چک‌لیست‌های مرتبط با امور اجرایی صندوق‌های فعال، مواردی همچون تمدید مجوز فعالیت، تغییر مدیران سرمایه‌گذاری، افزایش سقف واحدهای صندوق و ثبت صورتجلسات مربوطه لحاظ شده است. رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تشریح مزایای تدوین چک‌لیست‌های یاد شده، اعلام کرد: انتظار می‌رود با استفاده ازاین چک‌لیست‌ها، از حجم مکاتبات برای یک امر واحد کاسته شود و از طرف دیگر، پیش از ارسال درخواست‌ها، کنترل ساختارمند توسط خود متقاضیان نیز صورت پذیرد. به بیانی دیگر، کنترل بر درخواست‌‌ها از همان ابتدا و مبدأ و از سوی خود متقاضیان صورت می‌گیرد. چک‌لیست‌های یاد شده طی بخشنامه شماره ۱۲۰۱۰۰۶۸ تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۰ در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار داده شده است.

زیر یک

مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

یک کارشناس بازارسرمایه، گفت: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد نوسانات پیاپی شاخص بورس در محدوده‌های یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد باشیم و پس از آن روند صعودی باقدرت شاخص بورس آغاز خواهد شد. در چند روز گذشته مسأله مطرح شده درخصوص اعمال قیمت‌گذاری دستوری در کشور با قدرت بیشتری در حال پیگیری است که اغلب فعالان بازار اصلاح ایجاد شده در بازار سهام را حاصل ترکش‌های اجرای این اتفاق بر صنایع می‌دانند به‌طوری که توانست به شدت اکثر سهام شرکت‌های بورسی به‌خصوص در گروه فولاد و سیمان را تحت‌تأثیر قرار دهد. روزدوشنبه(22شهریور) و به دنبال ایجاد چنین روندی در بازار، محمدعلی دهقان‌دهنوی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، به نگرانی‌های ایجاد شده نسبت به اعمال قیمت‌گذاری دستوری واکنش نشان داد و اعلام کرد: در ماده ١٨ قانون ابزار‌ها که جزء قوانین مصوب مجلس است به صراحت اعلام شده است که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد. وی اظهار داشت: کالاهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به هیچ عنوان امکان قیمت‌گذاری برای آن‌ها وجود ندارد و ما هم چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم. گرچه در چند روز اخیر اکثر فعالان بازار سهام، موضوع قیمت‌گذاری دستوری را عاملی در اصلاح اخیر شاخص بورس عنوان کردند اما در این میان سیدمحمد هاشمی‌نژاد؛ کارشناس بازارسرمایه، دیدگاه متفاوتی دارد که در ادامه گفت‌وگوی وی با ایرنا، درخصوص روند فعلی معاملات بورس و عوامل تأثیرگذار در نوسان اخیر شاخص را می‌خوانید.

*از نظر شما اصلی‌‌ترین علت نوسان بازار سهام و افت شاخص بورس به کانال کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد چیست؟

برای پاسخ به این پرسش، بررسی روند تاریخی به ویژه سه سال اخیر که با ورود بخش زیادی از جامعه به بازارسرمایه مواجه بودیم حائزاهمیت است. بازارسرمایه طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رشد بسیار شتابان و قابل‌توجهی را در کارنامه خود دارد و در ادامه از مردادماه سال ۱۳۹۹ روند اصلاحی را در پیش گرفت که منجر به واکنش شتاب‌زده بسیاری از سهامداران حقیقی و حقوقی در بازارسرمایه شد. در حالی که شاهد بودیم در بین تعداد زیاد سهام مورد معامله در بازار، برخی سهام بنیادی ارزشمند، کم‌ترین ریزش و اصلاح را تجربه کردند و در کم‌ترین زمان دوباره به مدار رشد بازگشتند و سود قابل‌توجهی را نصیب سهامداران خود کردند. هدف از طرح این موضوع، تأکید بر ذات و کارکردهای نوسانی در بازارسرمایه بوده و فعالان بازار نباید انتظار تداوم رشد بدون وقفه و یک‌طرفه را داشته باشند؛ چرا که مجموعه عوامل و محرک‌های متعددی در بازارسرمایه می‌توانند به عنوان عوامل رشد و ریزش اثرگذار باشند. در دو ماه اخیر به‌واسطه افزایش نرخ دلار، ایجاد چشم‌انداز تورمی، رشد قیمت‌های جهانی کالا‌ها در کنار سودآوری جذاب برخی سهام، شاهد رشد قیمت اغلب سهام بنیادی و جذاب بازار بودیم تا جایی که شاخص کل به‌واسطه آن از اعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار با حدود ۴۵ درصد رشد همراه شد. در روزهای اخیر، علاوه بر اینکه از نظر تکنیکال با مقاومت سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد روبه‌رو بودیم، همزمان انتشار برخی خبرهای سیاسی باعث ابهام در جهت‌گیری اقتصادی برای برخی سهامداران شد و به تبع آن با واکنش سهامداران با دید کوتاه‌مدت به منظور شناسایی سود و خروج کوتاه‌مدت از بازار مواجه شدیم.

 * نوسان شاخص بورس تا کجا می‌تواند ادامه‌دار باشد؟

در شرایط فعلی بررسی عوامل بنیادین و اثر‌گذار بر بازارسرمایه شامل کسری بودجه محتمل، نرخ ارز، تورم انتظاری و قیمت جهانی کامودیتی‌ها حاکی از آن است که بازارسرمایه با ریسک چندان زیادی درخصوص اصلاح قیمتی روبه‌رو نیست. همچنین مطابق بررسی‌های صورت گرفته با ابزارهای تحلیل تکنیکال پیش‌بینی می‌شود در کوتاه‌مدت، انتظار نوسانات پیاپی شاخص بورس بین محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ٦٠٠ هزار واحد را داشته باشیم و پس از آن روند صعودی جدید شاخص بورس دوباره آغاز خواهد شد و می‌توان انتظار شکست سقف تا محدوده دومیلیون و ١٠٠ هزار واحد را داشت. بهتر است سهامداران برای رسیدن به این نقاط جذاب شاخص بورس با صبوری، تحمل نوسانات و با نگاه میان‌مدت و بلندمدت از فرصت‌های سودآوری بازار بهره ببرند.                     

*آیا بازارسرمایه تا پایان سال می‌تواند بیش‌ترین بازدهی را نسبت به سایر بازار‌ها در اختیار سهامداران قرار دهد؟

برای تحلیلگران و فعالان بازار پول و سرمایه، همیشه روند گذشته تجربه خوبی برای پیش‌بینی آینده قلمداد می‌شود. روند ۱۰ سال گذشته اقتصاد ایران نشان می‌دهد که به علت تأثیرات اهرمی، چشم‌انداز تورمی اقتصاد و به تبع آن سودآوری مطلوب اغلب شرکت‌های فعال در بازارسرمایه شاهد رشد چند برابری شاخص کل نسبت به نرخ ارز و مثقال طلا (در بازه‌زمانی مشابه) بوده‌ایم. انتظار می‌رود در آینده نیز این موضوع تکرار شود و بازدهی بازارسرمایه با فرض تداوم وضعیت کنونی و عدم تغییر بااهمیت در متغیرهای اثرگذار از همه بازار‌های موازی (کالایی و مالی) بیشتر باشد.

 توصیه شما به سهامداران در زمان روند اصلاحی بازار چیست؟

نوسان، ذات بدیهی بازارسرمایه بوده و در شرایط نوسانی معاملات بازار که بیشتر متأثر از عوامل سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی رخ می‌دهد، نباید برخورد غیرحرفه‌ای با بازارسرمایه صورت بگیرد. فعالان حرفه‌ای بازار که نوع استراتژی مشخص کوتاه‌مدت یا میان‌مدت دارند، متناسب با اهداف سرمایه‌گذاری خود از فرصت‌های کوتاه‌مدت بازار، منتفع می‌شوند اما به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و کم‌تجربه پیشنهاد می‌شود در وضعیت اصلاحی شاخص کل، با توجه به اینکه این اصلاح بخشی از روند صعودی است، سهام ارزنده را با دید نگهداری خریداری کرده و تحت‌تأثیر جو روانی بازار قرار نگیرند. همچنین پیشنهاد می‌شود که سرمایه‌گذاران به منظور پوشش ریسک و مدیریت بهینه دارایی‌ها، سبد سهام خود را حداقل به سه بخش شامل صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی و در نهایت سهام، اختصاص دهند. سهامداران با اتخاذ این رویه می‌توانند در هنگام نوسانات بازار ضمن بهره‌مندی از فرصت‌های رشد، دارایی خود را از نوسانات هیجانی دور نگه دارند.  

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد