اتهامات مترتب با ایجاد محدودیت از سوی دستگاه اجرایی خصوصاً در اخذ تضمین شرکت در مناقصه یا مزایده کدامند؟

 هر نوع ایجاد محدودیتی از سوی مدیران و کارمندان دستگاه‌های اجرایی می‌تواند یک یا چند اتهام ذیل را برایشان در پی داشته باشد:

???? 1- سوء‌استفاده از مقام اداری و عدم اجرای مقررات موضوع ماده 576 (جرم ایجاد امتیاز خاص برای افراد)، با مجازات یک تا 5سال انفصال

???? 2- اهمال یا تفریط موجب تضییع اموال و وجوه دولتی موضوع ماده 598 (جرم عدم ایجاد امکان رقابت سالم که موجب بالارفتن قیمت از سوی پیشنهاددهندگان خواهد شد) با مجازات جبران خسارات وارده و پرداخت اجرت‌المثل و شلاق تا (74)ضربه

???? 3- منظور نمودن نفعی برای دیگران در معاملات و مزایده‌ها و مناقصه‌ها که موجب افزایش قیمت تمام شده می‌گردد موضوع ماده603 (جرم عدم ایجاد امکان حضور برای برخی مناقصه‌گران در رقابت) با مجازات حبس از شش ‌ماه تا پنج سال و یا مجازات نقدی از سه تا 30 میلیون ریال.

???? 4- قائل شدن شرایط تبعیض‌آمیز در معامله با اشخاص مختلف در وضعیت یکسان، موضوع بند«ج» ماده45 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی مصوب 1387 (جرم ایجاد محدودیت در ورود رقبا) با مجازات فسخ قراردادهای ناشی از این شرایط محدودکننده و انفصال یک تا پنج سال کارمند.

???? 5- انجام معامله ضمن اطلاع از تبانی در معاملات دولتی که موجب ورود ضرر به منافع دولت است (جرم عدم اعتنا به منافع عمومی و جرایم علیه اموال عمومی) موضوع ماده واحده مصوب 1348 با مجازات حبس و انفصال ابد از خدمات دولتی.

علی قره داغلی-1 امرداد 1399 

 

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد