فراخوان های برگزیده

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

انتشار صورت‌های مالی و تقویت جایگاه سازمان بورس در بازارسرمایه

گروه بانک، بیمه، بورس- انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار که برای نخستین‌بار، امسال به انجام رسید، ضمن افزایش ضریب شفافیت در بازارسرمایه، فرآیند نظرات کارشناسی و مشارکت عمومی را در راستای بهبود مدیریت این نهاد عمومی غیردولتی به سامان رسانده و منجر به تقویت جایگاه سازمان بورس خواهد شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سنا، سعید اسلامی‌بیدگلی؛ عضو شورای‌عالی بورس، با بیان این مطلب، افزود: موضوع انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس همواره موضوع مهمی بوده و به‌شخصه به اجرای آن علاقه‌مند بوده‌ام و طی سال‌های اخیر که در حوزه پژوهشی بازارسرمایه فعالیت داشته‌ام، چندین مقاله درخصوص نتایج مثبت انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس منتشر کرده‌ام.

همه نهادهای دولتی باید صورت‌های مالی را منتشر کنند

وی معتقد است؛ تمامی نهادهای عمومی غیردولتی که به نوعی متصل به دولت و حاکمیت هستند باید صورت‌های مالی خود را منتشر کنند و لازم بود سازمان بورس نیز به عنوان یکی از متولیان اصلی شفافیت در اقتصاد کشور در این حوزه پیش‌قدم شود. وی تأکید کرد: از روزی که در شورای‌عالی بورس عضویت داشته‌ام، پیشنهاد انتشار این صورت‌های مالی را مطرح می‌کردم اما امسال با عزم جدی و تصمیم شخص رئیس سازمان بورس و همچنین استقبال اعضای شورای‌عالی بورس، این پیشنهاد مورد تأیید قرار گرفت.

نتایج مثبت انتشار عمومی صورت‌های مالی سازمان بورس

وی در ادامه به نتایج مثبت انتشار عمومی صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: ارتقای جایگاه سازمان بورس در فرآیند شفافیت بازارسرمایه و افزایش نقش نظارتی سازمان بورس در اقتصاد کشور از جمله نتایج مثبت انتشار صورت‌های مالی سازمان است البته فراموش نکنیم انتشار صورت‌های مالی نهادها و بنگاه‌های مختلف اقتصادی، به نوعی افشای اطلاعات این نهادها بوده و ممکن است سؤالاتی را درخصوص این نهادها در اذهان عمومی ایجاد کند اما همزمان باعث می شود توجه ده‌ها یا هزاران کارشناس علاقه‌مند به این صورت‌های مالی جلب شود. وی افزود: این افراد با بررسی صورت‌های مالی، نظراتشان را طرح کرده و این نظرات می‌تواند در حوزه سیاست‌گذاری و در راستای بهبود مدیریت نهادها و بنگاه‌های اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت: نباید فراموش کنیم که عدم انتشار صورت‌های مالی نیز سؤالاتی را ایجاد می‌کند که بخش عمده‌ای از این سؤالات ممکن است پاسخ داده نشوند و باعث شود این سؤالات همچنان به صورت ابهام در اذهان فعالان بازار باقی بماند و حاشیه‌های زیادی را برای نهادها و بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کند از این‌رو استدلال کلیدی انتشار صورت‌های مالی این است که اگر فعالان بازار سؤالاتی در ذهنشان باشد که این سؤالات از اساس صحیح نباشد، انتشار صورت‌های مالی، این ابهامات را از خواهد برد.

ضرورت افزایش شفافیت در تمامی نهادها و بنگاه‌های اقتصادی

اسلامی‌بیدگلی؛ با اشاره به ضرورت افزایش شفافیت در تمامی نهادها و بنگاه‌های اقتصادی گفت: اصولاً انتشار صورت‌های مالی، نظرات کارشناسی متعددی را در پی خواهد داشت و این نظرات موجب کمک به سیاست‌گذاران خواهد شد. این موضوع نه تنها در نهادهای عمومی، بلکه در شرکت‌های عمومی سهامی عام نیز یک فرصت است و علاقه‌مندان در حوزه‌های پژوهشی و سهامداران شرکت‌ها می‌توانند با بررسی صورت‌های مالی، نظرات خوبی برای بهبود عملکرد بنگاه‌ها ارائه کنند. عضو شورای‌عالی بورس گفت: همان‌طور که در مجامع شرکت‌های سهامی عام می‌بینیم، بعضاً برخی سهامداران در این جلسات سؤالات و موضوعاتی را مطرح می‌کنند که نشان از اشراف و آگاهی بالای آنها دارد. این شرایط اگرچه ممکن است اداره شرکت را به سبب نیاز به پاسخگویی بیشتر مدیران، پیچیده‌تر کند اما در عین حال تجمیع نظرات افراد و کارشناسان مانند این است که یک مشاوره رایگان برای اداره بهتر و کمک بیشتر به بنگاه فراهم شده است که این امر در مورد سازمان بورس نیز صدق می‌کند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد