فراخوان های برگزیده

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

گروه بانک، بیمه، بورس- رئیس‌جمهور با قدردانی از اقدامات و برنامه‌های پولی و بانکی بانک‌مرکزی در طول هشت سال گذشته، اظهار داشت: با اقدامات و سیاست‌گذاری‌های بانک‌مرکزی و اجرای برنامه‌های اقتصادی تا حدود زیادی توانستیم فشارهای جنگ اقتصادی را از روی مردم کم کنیم. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از هیأت دولت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی؛ دیروز(یکشنبه) در شصت‌ویکمین مجمع سالیانه بانک‌مرکزی با اشاره به شرایط خاص و پرفرازونشیب کشور در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: براساس آمار و ارقام وقتی در سال ۹۲ دولت یازدهم شروع به کار کرد رشد اقتصادی منفی 7.7 بود و در سال ۹۴ نیز با معضل و شوک قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت که در آغاز کار دولت یازدهم بشکه‌ای ۱۰۴ دلار بود در مقطعی حتی به ۳۰ دلار رسید لذا با شرایط خاصی مواجه بودیم. رئیس‌جمهور، خاطرنشان کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ توانستیم از تحریم عبور کنیم آثار اقتصادی مثبت آن در سال ۹۵ مشاهده شد به طوری که در این سال از رشد اقتصادی 12.5 درصد برخوردار شدیم و از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ شرایط باثباتی در اقتصاد کشور را شاهد بودیم.

تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آن‌چنانی در قیمت ارز نداشتیم

روحانی؛ گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آن‌چنانی در اقتصاد و به‌خصوص قیمت ارز نداشتیم و از لحاظ تورم، رشد اقتصادی، قیمت ارز و اشتغال دارای ثبات بودیم که ثبات اقتصادی برای داشتن شرایط مطلوب در سال‌های آینده برای کشور اهمیت دارد. رئیس‌جمهور، اضافه کرد: از سال ۹۳ اشتغال خالص مناسبی را در کشور شاهد بودیم و تا سال ۹۶ به طور متوسط ۵۵۰ هزار شغل ثابت در هر سال داشتیم. تورم نیز از اواخر سال ۹۴ تا اوایل سال ۹۷ یک رقمی بود اما با شروع جنگ اقتصادی شرایط تغییر کرد. روحانی؛ گفت: دولت در طول چهار سال اول از انضباط مالی بسیار خوبی برخوردار بود و در هیچ شرایطی حتی در دوره جنگ اقتصادی نیز حاضر به استقراض از بانک‌مرکزی نشدیم همواره سعی کردیم انضباط مالی دولت را رعایت کنیم که این موضوع در تورم و پایه پولی بسیار مهم است. رئیس‌جمهور، گفت: از سال ۹۶ بانک‌مرکزی ناچار شد برای مؤسسات اعتباری غیرمجاز و نیز ادغام بانک‌های نیروهای مسلح از پایه پولی استفاده کند اما استفاده از پایه پولی از طرف دولت هیچ‌گاه بر مبنای بدهی و استقراض دولت نبوده است اما در عین حال سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بدهی دولت به بانک‌مرکزی کاهش یافته است.

در سال ۹۷ وارد شرایط جدیدی شدیم

روحانی؛ با بیان اینکه در سال ۹۷ وارد شرایط جدیدی شدیم،‌ گفت: از مدیران و اقتصاددانان خواهش می‌کنم که شرایط اقتصادی سال ۹۷ به بعد را بر مبنای واقعیت‌های موجود برای مردم تشریح کنند حوادثی که پس از این سال اتفاق افتاد ارتباطی به دولت نداشت چرا که دولت بر مبنای روال گذشته خود پیش می‌رفت و چنانچه جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبود، همین روند ادامه پیدا می‌کرد و براساس محاسباتی که اقتصاددانان انجام دادند امروز قیمت دلار حدود پنج هزار تومان بود. رئیس‌جمهور با بیان اینکه جنگ اقتصادی سال ۹۷ در تاریخ کشور بی‌نظیر و در تاریخ جهان کم‌نظیر است، اظهار داشت: اینکه حتی فروش یک بشکه نفت نیز محدود شود و کل عملیات بانکی و منابع کشور کاملاً مسدود شود یک اقدام بی‌سابقه و کم‌نظیر است، اما در عین حال علی‌رغم همه محدودیت‌ها کشور اداره شد و کالاهای اساسی و ضروری به اندازه نیاز خریداری و وارد گردید و با همه این شرایط سخت در سال ۹۸ مشکلات اقتصادی تقریباً کنترل شد اما متأسفانه در اواخر سال ۹۸ با مشکل کرونا مواجه شدیم. روحانی؛ خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم به جای نفت که تأمین‌کننده اصلی ارز کشور است جایگزین پیدا کنیم فعالیت‌های خوبی در راستای صادرات غیرنفتی انجام دادیم و در این راستا اقدامات بانک‌مرکزی بسیار مؤثر بود و تقریباً کشور بدون نفت، بدون قحطی و کوپنی شدن کالاها اداره شد.

اقدامات اقتصادی دولت در مواجهه با کرونا

رئیس‌جمهور، با اشاره به اقدامات اقتصادی دولت در مواجهه با کرونا، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده توانستیم تخت‌های بیمارستانی را برای مبتلایان به کرونا افزایش دهیم و تخت‌های ویژه را در طول یک سال و نیم به بیش از 2.5 برابر برسانیم، برای مردم و کسب‌وکارهای آسیب دیده هم کمک‌ها و تسهیلات بانکی ارائه دادیم و همچنین در همین شرایط توانستیم سهام‌عدالت را ساماندهی کرده و بخشی از سهام را به مردم پرداخت کنیم. روحانی؛ افزود: در زمینه تهیه واکسن نیز به‌رغم همه مشکلات امروز توانستیم به نقطه نسبتاً مطلوبی برسیم و روند واکسیناسیون سرعت خوبی پیدا کرده است. رئیس‌جمهور، خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی در سال۹۹ که در بسیاری از کشورها منفی بود در کشور ما مثبت 3.6درصد بود و این از افتخارات دولت است که در سخت‌ترین شرایط و جنگ اقتصادی قادر است دولت دوازدهم را با رشد مثبت اقتصادی به دولت آینده تحویل دهد. روحانی؛ خاطرنشان کرد: براساس آمار و ارقام ارائه شده در سه ماهه اول امسال شاهد شرایط مناسبی در بخش صادرات و واردات نسبت به سه ماهه اول پارسال هستیم، صادرات بیش از 69.2 درصد و واردات حدود ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه اول سال گذشته اضافه شده است و شاهد تعادل بین صادرات و واردات هستیم و بی‌تردید این روند می‌تواند امیدوارکننده باشد ضمن اینکه در شرکت‌های بزرگ اقتصادی نیز رشد 8.7 درصدی ایجاد شده است.

مصوبه مجلس مانع روند مذاکرات تحریم

رئیس‌جمهور، با بیان اینکه اگر دو کار در این مدت انجام شده بود در اوایل ۱۴۰۰ شاهد شرایط بهتری بودیم، اظهار داشت: اگر دست و پای ما را نمی‌بستند، قطعاً در پایان سال ۹۹ می‌توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم، توافق بین ما و ۱+۵ در وین کاملاً روشن و اسناد آن موجود است و مشخص است که آنها و ما حاضر بودیم که اقداماتی انجام دهیم اما مصوبه‌ای که در مجلس گذرانده شد، نگذاشت ما کار خود را انجام دهیم. روحانی؛ خاطرنشان کرد: اقدام دوم در زمینه اف.ای.تی.اف بود که مشکل بزرگی ایجاد کرد در این زمینه دولت و وزارت اقتصاد کار خود را انجام داده بود و مجلس و شورای‌نگهبان نیز کمک کرده بودند اما یک جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه‌دارد. رئیس‌جمهور، تصریح کرد: اگر همه تحریم‌ها هم برداشته شود ولی مشکل ا ف.ای.تی.اف حل نشود باز هم در فعالیت‌های بانکی با بانک‌های دنیا روند عادی نخواهیم داشت؛ لذا برخی از مشکلات در اختیار دولت نیست و ربطی هم به دولت ندارد. روحانی؛ گفت: اگر اختیارات لازم که قانون اساسی به ما می‌دهد را می‌توانستیم عملیاتی کنیم در آغاز ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.

جنگ اقتصادی هم مربوط به دولت نیست

 

رئیس‌جمهور، خاطرنشان کرد: برخی از امور از جمله جنگ اقتصادی هم مربوط به دولت نیست و ناشی از اقدام یک نادانی است که از برجام خارج شد و تحریم را بر کشورمان تحمیل کرد. روحانی؛ اضافه کرد: در برخی از امور دولت به تنهایی قادر نیست کاری انجام دهد و باید بقیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها هم یاری کنند. لذا باید برای مردم توضیح داده شود که دولت در کجاها می‌تواند عمل کند و کجاها از اختیارات دولت خارج است. رئیس‌جمهور، تصریح کرد: آنچه در توان‌مان بوده برای رفع مشکل مردم دریغ و کوتاهی نکردیم و برخی بر مواردی که در اختیار دولت بوده را حل‌وفصل کردیم و اجازه ندادیم در شرایط کرونا و تحریم فعالیت‌های زیربنایی و اقتصادی و تولیدی تعطیل شود. در شصت‌ویکمین مجمع سالیانه بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، صورت‌‌های مالی مجمع با اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید. در این نشست رئیس کل بانک‌مرکزی از عملکرد، جهت‌گیری‌های سیاستی و اقدامات پولی و بانکی بانک‌مرکزی و همچنین شاخص‌ها و متغیرهای اقتصادی کشور در طول هشت سال دولت تدبیر و امید به ویژه سال ۹۹ گزارشی ارائه کرد. در این جلسه همچنین هیأت نظار بانک نیز درباره ترازنامه و صورت‌های مالی سال ۹۹ گزارش داد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد