فراخوان های برگزیده

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

نمایندگان مردم رأی مثبت دادند

بدون ارجاع به صحن مجلس طرح صیانت از کاربران فضای مجازی تصویب شود!

روزشماری برای انسداد اینترنت آغاز خواهد شد؟!

نمایندگان مجلس با ۱۲۱ رأی موافق به اصل۸۵ شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی رأی مثبت دادند و طرح برای تصویب به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد. جلال محمودزاده؛ مخالف طرح، گفت: بنا به اصل۸۵ مجلس در شرایط ضروری طرح را به کمیسیون ارجاع می‌دهد، اما در شرایط کنونی چه ضرورتی دارد که طرح محدود کردن فضای مجازی را به کمیسیون ارجاع دهیم. ما باید تمام نمایندگان را در مسائل اساسی دخیل کنیم. مجلس شورای‌اسلامی بعد از غیرعلنی کردن صحن برای بررسی بیشتر طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، از حالت غیرعلنی خارج و ادامه بررسی این طرح را به صورت علنی دنبال کرد. به گزارش «انتخاب»، رضا تقی‌پور؛ نماینده تهران، به‌عنوان موافق این طرح، گفت: در سال ۹۶ حمایت از پیامرسان‌های داخلی تصویب شد، اما اجرای آن چندان توفیقی نداشت و به پرداخت چند میلیارد دلار محدود شد در حالی که تلگرام برای توسعه خود ۳۵۰ میلیون دلار اختصاص داد. آیا با این اندازه حمایت می‌توان با آن رقابت کرد؟ وی ادامه داد: این در شرایطی است که پلتفرم‌های داخلی همچون دیجی کالا، فیلیمو، اسنپ ... نشان داده‌اند که می‌توان به توان داخلی اتکاء کرد و ظرفیت‌های داخل توانایی پوشش نیاز را دارد. نماینده تهران در مجلس، بیان کرد: یک کار جالب و بزرگی که اینجا صورت گرفت، رفع تبعیض میان پلتفرم‌های داخلی و خارجی است، تا امروز ما به پلتفرم‌های خارجی هم پهنای باند بیشتری اختصاص می‌دهیم و هم پول پرداخت می‌کنیم، اما به نمونه داخلی نه‌تنها پول پرداخت نمی‌کنیم، بلکه حتی پول هم دریافت می‌کنیم. وی افزود: اقدام مهمی که صورت گرفت این است که از محل تشکیل صندوقی که در این طرح آمده است به تولیدکننده محتوا در داخل پول پرداخت می‌شود. تقی‌پور؛ در ادامه اظهار داشت: برخی شبهات مطرح می‌شود که گوگل و اینستاگرام و... بسته می‌شود، در این طرح به روشنی گفته شده است که تا زمانی که پلتفرم داخلی مشابه وجود نداشته باشد و نتواند در میزان و گستردگی خدمات با نمونه خارجی رقابت کند، مسدودیت نخواهیم داشت. وی افزود: نکته دیگر اینکه ما با این طرح دست مسؤولان را باز می‌گذاریم که بتوانند با این پلتفرم‌ها رایزنی و صحبت کنند و همکاری آن‌ها را جلب کنند، اگر این همکاری جلب شد می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند تا در مواردی که از افراد کلاهبرداری و دزدی صورت گرفت، آن‌ها با پلیس ما همکاری کنند. نماینده تهران در مجلس، در ادامه تصریح کرد: این پلتفرم‌های خارجی اکنون در کشور ما فعالیت دارند و از کشور درآمد کسب می‌کنند، اما پولی در اینجا پرداخت نمی‌کنند، از درآمدی که از کشور ما دارند به کشور مالیات پرداخت نمی‌کنند. از سوی دیگر این طرح از کسب‌وکار‌های ما حمایت می‌کند و دیگر کسی نمی‌تواند به‌راحتی و بدون بهانه مشاغل را پلمپ کند.

اظهارات مخالفان

مخالف اول حسن محمدیاری بود که، گفت: خیلی از محدودیت‌های طرح به خوداشتغالی آسیب می‌زند. به پلتفرم‌ها، چهار ماه فرصت داده‌اند که دفاتر راه بیندازند این با توجه به تحریم‌ها محال است و بعد از چهارماه فیلتر می‌شوند و کسب‌وکار‌ها آسیب می‌بینند طرح را دولت سیزدهم در قالب لایحه ارائه دهد. در طرح با بنگاه‌های خصوصی هیچ تعاملی نشده است. مخالف دوم جلال محمودزاده نیز، گفت: بنا به اصل۸۵ مجلس در شرایط ضروری طرح را به کمیسیون ارجاع می‌دهد، اما در شرایط کنونی چه ضرورتی دارد که طرح محدود کردن فضای مجازی را به کمیسیون ارجاع دهیم. ما باید تمام نمایندگان را در مسائل اساسی دخیل کنیم. او افزود: براساس طرح اگر شبکه‌های خارجی نتوانند ظرف چهار ماه در ایران دفتر ایجاد کنند با توجه به تحریم‌ها حتما نمی‌توانند دفتر ایجاد کنند و بنابر این بعد از چهار ماه این شبکه‌ها بسته خواهند شد و کسب‌وکار‌ها و ارتباطات اجتماعی و شغل‌های کشور را به تعطیلی خواهند کشاند خصوصاً در شرایط کرونایی که اکثر مبادلات و کسب‌وکار‌ها از طریق شبکه‌های مجازی انجام می‌شود. او گفت: این طرح شبکه‌های اجتماعی را مسدود خواهد کرد و زیان جبران‌ناپذیری به اقتصاد و روابط مردم وارد خواهد کرد. اگر این شبکه‌های مجازی نبودند آموزش و پرورش در این دوران کرونایی چگونه می‌توانست دانش‌آموزان را پوشش دهد.

بررسی طرح مجلس درباره اینترنت

نمایندگان مجلس با ۱۲۱ رأی موافق به اصل۸۵ شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی رأی مثبت دادند و طرح برای تصویب به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد. براساس اصل۸۵ قانون اساسی، طرح مذکور در کمیسیون فرهنگی بررسی شده و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای‌نگهبان ارسال و در صورت تأیید، به صورت آزمایشی اجراء خواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد