فراخوان های برگزیده

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اعلام کرد

1045 میلیارد دلار؛ ارزش‌افزوده ذخایر معدنی موجود

گروه زمین‌ومعدن - رئیس هیأت عامل ایمیدرو، اعلام کرد: طی سال‌های اخیر ارزش‌افزوده ذخایر معدنی موجود با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده به 1045 میلیارد دلار می‌رسد. وجیه‌ا... جعفری؛ در مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو، اظهار داشت: این سازمان طی سال‌های گذشته، اقدامات توسعه‌ای گسترده‌ای در حوزه اکتشاف انجام داد که منجر به اکتشاف پهنه‌های جدید، دریافت پروانه‌های اکتشاف و در برخی موارد دریافت گواهی کشف و درنتیجه ذخیره‌های جدید شد. وی افزود: ذخیره موجود ارزش برجای 10 ماده معدنی شامل طلا، سنگ‌آهن، آنتیموان، باریت، زغال‌سنگ، بوکسیت، سرب و روی، مس محتوا، شورابه و عناصر نادر خاکی، حدود ۳۹ میلیارد دلار است. رئیس هیأت عامل ایمیدرو، با اشاره به ارزش‌افزوده ناشی از فرآوری ذخایر معدنی موجود تصریح کرد: ارزش‌افزوده مواد معدنی فرآوری شده و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده تاکنون، حدود 271 میلیارد دلار است که با احتساب تبدیل ذخایر معدنی موجود به محصول (774 میلیارد دلار)، این رقم به حدود 1045 میلیارد دلار می‌رسد. وی افزود: با توجه به تعداد پهنه‌های اکتشاف شده و شناسایی‌های صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود طی 20 سال آینده، میزان ارزش‌افزوده ذخایر معدنی فرآوری شده به 1500 میلیارد دلار برسد. جعفری؛ با مقایسه ایمیدرو با سازمان‌های توسعه‌ای کشورهای موفق، گفت: ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای برخلاف سازمان‌های توسعه‌ای کشور‌ها -که در جنبه‌هایی از فرآیند زنجیره تولید و صادرات (همچون کمک به توسعه فناوری، کمک‌های مالی و غیرمالی، گسترش تجاری و صادراتی) فعال‌اند- همه وظایف توسعه‌ای را یک‌جا پیش می‌برد. وی ادامه داد: از این‌رو، راهبرد‌ها و استراتژی‌های سازمان طی سال 99 در راستای توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع‌معدنی، بهینه‌سازی و ارتقای توان مقابله با تهدید‌ها و استفاده بهینه از منابع مالی و.... بوده است.

سرمایه‌گذاری ایمیدرو در بیش از 80 درصد مناطق کمتر توسعه‌یافته

جعفری؛ با بیان اینکه ایمیدرو همراه با بخش‌خصوصی در بیش از ۸۰ درصد مناطق کمتر توسعه یافته کشور از دو طریق (اکتشاف و طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک) سرمایه‌گذاری کرده است. وی ادامه داد: همچنین طی حدود دو سال اخیر، بیش از ۶۰۰ معدن - که اغلب در مناطق کمتر توسعه‌یافته بوده ـ  احیاء، فعال و توسعه یافته است.

هدایت سود شرکت‌ها به توسعه طرح‌ها

جعفری؛ با اشاره به برنامه ایمیدرو مبنی بر تأمین منابع مالی طرح‌های توسعه این سازمان از طریق هدایت سود شرکت‌های وابسته، بیان داشت: سود شرکت‌های وابسته به ایمیدرو در سال‌جاری، حدود 140 هزار میلیارد تومان بوده که تلاش کردیم بخش زیادی از این سود به سمت طرح‌های توسعه هدایت شود و بخش کمی از آن به تقسیم سود اختصاص یابد. رئیس هیأت عامل ایمیدرو، با اشاره به اینکه چین و کشورهای دیگر در دو حوزه «کربن صفر» و «ضایعات صفر» در فرآوری بخش معدن و صنایع‌معدنی فعالیت می‌کنند، گفت: برنامه ما، توجه به این دو موضوع است و بدون شک، در صورت بهره‌گیری از دانش و فناوری‌های جدید نظیر فناوری هوشمند نسل۴ و... به این اهداف می‌رسیم و از دنیا عقب نخواهیم افتاد. وی افزود: برنامه توسعه عناصر کمیاب در سال ۹۹ ادامه داشت و توجه به عناصر استراتژیک، در برنامه امسال ایمیدرو است.

جذب 1700 میلیارد تومان سرمایه بخش‌خصوصی در سال 99

در ادامه جلسه مجمع عمومی سالانه ایمیدرو، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو، اعلام کرد: ایمیدرو سال گذشته 1700 میلیارد تومان منابع برای تکمیل طرح‌های توسعه از بخش‌خصوصی جذب کرد. سمیه خلوصی؛ با بیان اینکه برنامه افتتاح 1.9 میلیارد دلار طرح طی سال‌جاری در دستور کار ایمیدرو است، عنوان کرد: سال گذشته حدود 3.5 میلیارد دلار طرح افتتاح شد که از پروژه‌های شاخص آن می‌توان به آلومینیوم جنوب، انتقال آب خلیج‌فارس، کنسانتره و گندله منطقه سنگان و طرح‌های توسعه مس اشاره کرد. وی افزود: سرب و روی مهدی‌آباد با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلار، برجسته‌‌ترین پروژه‌ای است که تا آخر امسال تکمیل می‌شود. مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به دیگر اقدامات این سازمان در حمایت از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی، عنوان کرد: افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، جذب سرمایه‌گذار و نقدینگی بخش‌خصوصی در اجرای طرح‌های احداث خط انتقال برق و جاده برای معادن، توسعه مناطق ویژه اقتصادی و آموزش بخش‌خصوصی و حمایت از پروژه‌های راهبردی، بخشی از اقدامات ایمیدرو در سال گذشته بوده است. وی افزود: توانمندسازی بخش معدن از طریق هدایت منابع مالی شرکت‌ها در بانک‌ها، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه و آمادگی عرضه آن در بورس، احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک، توسعه ساخت داخل و توسعه اکتشاف و زیربناها، از دیگر اقدامات ایمیدرو طی سال گذشته بوده است که امسال نیز دنبال می‌شود. خلوصی؛ توسعه برنامه‌های اکتشافی توسط ایمیدرو را یکی از راهبردی‌‌ترین استراتژی‌های این سازمان خواند و اظهار داشت: اکتشاف پهنه‌ها در فازهای شناسایی و پی‌جویی در ۳۰ استان شامل ۱۳۴ پهنه بیش از ۶۶۴ هزار کیلومترمربع گستره کشور در حال اجراست که ۸۲ درصد آن تکمیل شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد