فراخوان های برگزیده

 

جایگاه مشاوران و سازندگان و پیمانکاران و ناشران و کتابفروشان و توزیع‌کنندگان کتاب در دستورالعمل 10 ماده‌ای بانک مرکزی

 

در پی مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص کمک به صاحبان کسب و کارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با مشکلاتی مواجه شده‌اند، مصادیق کسب و کارهای مشمول که به تصویب کمیته منتخب دولت رسیده است اعلام شد.

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده است ، عناوین بخش‌ها و رسته‌های کسب و کارهایی که به‌طور مستقیم از بیماری کرونا دچار بیشترین آسیب شده‌اند و شامل امکان بهره‌مندی از تعویق پرداخت تسهیلات در اسفند ۹۸ و دو ماهه اول سال ۹۹ شده‌اند، به شرح زیر است: 

1. مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌‌ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)

2. مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین‌راهی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

3. حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی

4. دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری

5. تولید و توزیع پوشاک

6. تولید و توزیع کیف و کفش

7. مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه

8. مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی

9. مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی

10. مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی

یادآور می‌شود اقساط وام‌های قرض الحسنه کلیه اشخاص بدون قید و شرط به مدت سه ماه به تعویق خواهد افتاد و بانک‌ها موظف به اجرای این بخشنامه هستند.

یادداشت وارده:

باعث خوشبختی است که بخشنامه فوق صنوف و انجمن‌های متعددی را جهت تعلیق وام‌هایشان بر شمرده است ولیکن مشخص نشده است که کارمزد (سود) سه ماه فوق چه می‌شود و بانک‌ها با آن چگونه برخورد خواهند کرد همچنین صنوفی که در این بخشنامه از آن‌ها یاد نشده به چه دلیل بوده:

 1. کتابفروشان که قرار بر دریافت وام کم بهره به جهت بازسازی و بهینه‌سازی تجهیزات و فضای کتابفروشی با عاملیت بانک شهر داشتند که اجابت نشد و با این حال مجبورند بنا به رسالت خویش اجناس خود را به قیمت پشت جلد بفروشند و از سالیان قبل مردم به مکان آن‌ها به عنوان مکانی کرونا زده نگاه می‌کردند و با ماسک و دستکش و وسوسه به خرید کتاب می‌رفتند انگار این ناشران، کتابفروشان، نویسندگان و توزیعکنندگان کتاب و نشریات به عنوان ناقلان و عاملان کرونا شناسایی شده‌اند چه آنکه بانک مرکزی جایگاه مطالعه و فرهنگ را فراموش کرده یا واقعاً آن را بیهوده انگاشته است؟

۲. مشاوران و شرکت‌های پیمانکاری سازندگان که بازوهای اجرایی ساخت و ساز پروژه‌های عمرانی این مرز و بوم بوده و از سالیان اخیر مجاب به دریافت اوراق مشارکت بجای نقدینگی و تصمیم به قبول دریافت وجه در سررسید سال‌های بعد شده‌اند و در اتمام پیمان‌های منعقده، سنگ تمام گذاشته‌اند و این که کارهایشان مستقیماً به دلیل خانه‌نشین شدن کارمندانشان به حالت تعلیق در آمده و از روی تعهد مجاب به پرداخت حقوق نیروی کار خود هستند، تعیین تکلیف نشده‌اند با اینکه فورس ماژور کرونایی مستقیما بر روی این قشر تأثیر‌گذار است.

۳. گروه‌ها و صنوف دیگری نیز در جامعه هستند که در ایام عادی در مخارج روزانه خود مانده‌اند که بردن نام تک تک آن‌ها در مجال این یادداشت نمی‌باشد، چرا نباید به این گروه‌ها کمک شود، به نظر اگر در بخشنامه به جای مشخص کردن صنف و شرط، حداقل و حداکثر مبلغ یا مدت تاخیر را بدون پیش شرط تعیین می‌کردند به مراتب حال بسیاری را حداقل درمانی بود.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیشترین تعداد افراد از منظر مقروض بودن به بانک‌ها و موسسات اعتباری، همین افراد مذکور هستند که بانک مرکزی برای هیچیک از آن‌ها جایگاهی در عرصه کمک ندیده است.

آیا مروجان نشر و سازندگان این مرز و بوم شامل کمک نمی‌شوند؟  و باید ورشکسته‌تر از این گردند.

علیرضا میلانی زاده محقق، ‌مدرس و مشاور در زمینه متره، ‌برآورد و قراردادهای پیمانکاری