فراخوان های برگزیده

از مسکو تا واشنگتن

سیاست بین‌الملل این روز‌ها دورانی پرتحول را سپری می‌کند از دور جدید فعالیت‌ها برای صلح در سوریه گرفته تا تحرکات ضدایرانی آمریکا را در این روند می‌توان مشاهده کرد.

محمدجوادظریف، وزیر امورخارجه جمهوری‌اسلامی‌ایران برای شرکت در نشست سه‌جانبه با حضور سرگیی‌لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزرای‌خارجه روسیه و ترکیه تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

قرار است در این نشست سه‌جانبه ظریف به همراه سرگیی لاوروف همتای روسیه‌ای و مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه درباره سوریه به گفت‌وگو بپردازند. وزرای خارجه 3کشور ٢٥ اسفند سال گذشته (١٣٩٦) در آستانه پایتخت قزاقستان نیز درباره موضوع سوریه گردهم آمده بودند. 3وزیر همچنین رؤسای‌جمهور خود را در نشست آنکارا در ١٥فروردین درباره بحث سوریه همراهی کردند.

اما همزمان آمریکا که از نقش‌آفرینی و دستاوردهای ایران برای برقراری ثبات در منطقه ابراز خشم می‌کند ابعاد جدیدی از اقدامات ضدایرانی را در پیش گرفته است. «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور آمریکا و «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در کاخ سفید کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند. ترامپ با تکرار مواضع خصمانه و ادعاهای اثبات‌نشده خود علیه ایران گفت: «رژیم ایران بر آتش خشونت، خونریزی و هرج‌ومرج در سراسر خاورمیانه می‌دمد. ما باید اطمینان حاصل کنیم این حکومت سفاک به دستیابی به سلاح اتمی نزدیک هم نمی‌شود و ایران به اشاعه موشک‌های خطرناک خود و حمایتش از تروریسم پایان می‌دهد.» «آنگلا مرکل»، علی‌رغم آن‌که گفته می‌شود برای قانع کردن ترامپ جهت ماندن در برجام به واشنگتن سفر کرده در این نشست خبری گفت که این توافق کامل نیست. وی گفت: «نظر ما این است که برجام اولین مرحله‌ای است که به کند کردن اقدامات ایران کمک کرده است. اما ما فکر می‌کنیم که این توافق برای بازداری و مهار بلندپروازی‌های ایران کافی نیست.» مایک پامپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا اولین کنفرانس خبری گفت در صورتی که در این توافق «اصلاحات اساسی» انجام نشود، بعید است ترامپ بعد از ضرب‌الاجل ماه می‌(اردیبهشت‌ماه) در آن باقی بماند. همچنین «پیتر روسکام»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از شرکت «بوئینگ» خواست از فروش هواپیماهای مسافربری به ایران خودداری کند.

از سوی دیگر طرح موسوم به «قانون مسؤولیت‌پذیری ایران در زمینه گروگانگیری و حقوق بشر» با 410رأی موافق و تنها 2 رأی مخالف به تصویب قانون‌گذاران در مجلس نمایندگان آمریکا رسید. هدف طرح در نسخه‌ای از متن آن که روی وب‌سایت کنگره آمریکا قرار گرفته «اعمال تحریم‌های اضافی علیه ایران در ارتباط با نقض حقوق بشر» عنوان شده است.

در همین حال در چارچوب فشار بر ایران برای پذیرش زیاده‌خواهی غرب، یک مقام اروپایی که نامش اعلام نشده، گفته که در صورت خروج واشنگتن از برجام، بدون توافق اتحادیه اروپا با خزانه‌داری آمریکا، شرکت‌های اروپایی با ایران تعامل نخواهند کرد.

در مقابل سخنگوی وزارت‌خارجه چین گفت توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) باید دست‌‌نخورده باقی بماند و با آن به عنوان سندی جدی برخورد شود. روسیه نیز بر لزوم حفظ برجام و عدم تغییر آن تأکید کرده است.

اما عدم همراهی با خواسته‌های آمریکا در نقاط مختلف جهان ادامه دارد چنانکه نوئن‌تی‌کیم‌نان، رییس مجلس ملی ویتنام با حضور در غرفه جمهوری‌اسلامی‌ایران در نمایشگاه تجاری گوانگ‌نین ویتنام خواستار عرضه بیش‌تر کالاهای ایرانی در بازارهای این کشور جنوب شرق آسیا شد.