اسب‌ها احساسات انسان را تشخیص می‌دهند

  محققان دریافتند اسب‌ها توانایی تشخیص احساسات مثبت و منفی را از حالات چهره انسان دارند. به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه ساسکس انگلیس در یک آزمایش، تصاویر رنگی بزرگ و باکیفیتی از چهره چند داوطلب تهیه کردند. این تصاویر در واقع عکس‌هایی بودند که از حالات چهره داوطلبان، هنگام داشتن احساسات مثبت و منفی گرفته […]

 

محققان دریافتند اسب‌ها توانایی تشخیص احساسات مثبت و منفی را از حالات چهره انسان دارند.

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه ساسکس انگلیس در یک آزمایش، تصاویر رنگی بزرگ و باکیفیتی از چهره چند داوطلب تهیه کردند. این تصاویر در واقع عکس‌هایی بودند که از حالات چهره داوطلبان، هنگام داشتن احساسات مثبت و منفی گرفته شده بود.

سپس محققان این تصاویر را به ۸۲ اسب که از ۵ منطقه مختلف در این آزمون شرکت می‌کردند، نشان دادند. در این آزمون مشخص شد اسب‌ها توانایی تشخیص حالات مختلف چهره انسان را دارند.

پیش از این می‌دانستیم که اسب‌ها حیوانات اجتماعی هستند؛ اما نکته جالب توجه آزمون این است که اسب‌ها می‌توانند احساسات مثبت و منفی گونه دیگری از جانداران، یعنی انسان را از حالات چهره آن شناسایی کنند.

واکنش اسب‌ها نسبت به عصبانیت کاملاً واضح بود. اسب‌ها هنگام مشاهده چهره‌های عصبانی، سر را به عقب می‌کشیدند تا بتوانند با چشم چپ چهره شخص را ببینند. همچنین ضربان قلب آن‌ها با سرعت بیش‌تری افزایش می‌یافت.

پیش از این مشخص شده است که سگ‌ها هم انسان‌های عصبانی را با چشم چپ نگاه می‌کنند. نتیجه منطقی این است که قسمت راست مغز جانوران که اطلاعات به دست آمده از چشم چپ را پردازش می‌کند، وظیفه مواجهه با وضعیت‌های خطرناک و ترسناک را بر عهده دارد.

همچنین در آزمایش مشابهی معلوم شده است که گوسفندان هم با مشاهده حالات چهره گوسفندان دیگر، می‌توانند احساسات آن‌ها را تشخیص دهند و حتی چهره گوسفندان و انسان‌ها را به خاطر بسپارند.

اما اسب‌ها هنگام مشاهده این تصاویر قادرند حالات چهره خود را به گونه‌ای تغییر دهند که بازتابنده احساسات شخص موجود در تصویر باشد و به همین دلیل با سایر جانورانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند، متفاوت هستند.

محققان معتقدند اسب‌ها در طول دوران تکامل خود توانایی تشخیص حالات چهره همنوعان خود را به دست آورده‌اند تا در وضعیت‌های مختلف بتوانند واکنش مناسبی را نشان دهند و با استفاده از همین توانایی قادرند حالات چهره انسان را نیز تشخیص دهند. احتمال دیگر این است که اسب‌های اهلی‏، در طول دوره زندگی خود در کنار انسان‌ها، معنای حالات مختلف چهره و احساسات مربوط به آن‌ها را آموخته‌اند.

 

به هر حال، نتایج این آزمون سؤالات جدیدی را درباره ماهیت و منشأ توانایی تشخیص حالات احساسی، مطرح می‌کند. نتیجه کامل این تحقیقات در نشریه Biology Letters منتشر شده است.