ساماندهی تعرفه‌ها به گسترش صادرات و واردات دو کشور کمک می‌کند

روادید بین ایران و آذربایجان لغو نمی‌شود وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشورمان با وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان به منظور ایجاد مقدمات سفر رییس‌جمهور آذربایجان به ایران دیدار کرد. به گزارش سیتنا، محمود واعظی در این دیدار، گفت: سفر رییس‌جمهور آذربایجان به ایران در شرایطی انجام می‌شود که خوشبختانه روابط دو کشور در […]

روادید بین ایران و آذربایجان لغو نمی‌شود

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشورمان با وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان به منظور ایجاد مقدمات سفر رییس‌جمهور آذربایجان به ایران دیدار کرد.

به گزارش سیتنا، محمود واعظی در این دیدار، گفت: سفر رییس‌جمهور آذربایجان به ایران در شرایطی انجام می‌شود که خوشبختانه روابط دو کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

واعظی اظهار کرد: امیدوارم برای گسترش روابط دو کشور همسایه و دوست به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که الگوی مناسبی برای کشورهای دیگر باشیم.

وی با اشاره به کاهش بهای نفت ادامه داد: لازم است با برنامه‌ریزی، تمرکز بیش‌تری بر گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور داشته باشیم تا مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت در دو کشور، کاهش یابد.

وی به مرور توافقات در سفر هیأت‌های ایرانی و آذربایجانی، وزرا و معاونان و همچنین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: لازم است با هماهنگ کردن موضوعات مورد توافق، در زمان سفر رییس‌جمهور آذربایجان، گزارشی از پیشرفت فعالیت‌ها، ارایه شود.

واعظی به هماهنگ کردن اسناد برای امضا در حضور رییس‌جمهور دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: در زمینه پل آستارا، شبکه برق دو کشور انرژی، حمل و نقل، موضوعات بانکی، گمرک، خودرو، نفت و گاز، پتروشیمی، دامداری، کشاورزی، امور زنان و خانواده و بهداشت، نیازمند همکاری‌های دو جانبه و گسترش روابط هستیم.

وی با بیان این‌که روابط بانکی میان دو کشور کلید توسعه تجارت میان دو کشور است، گفت: در زمینه گمرک در رابطه با پنجره واحد، پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

وزیر ارتباطات ایران تصریح کرد: ساماندهی تعرفه‌ها به گسترش صادرات و واردات دو کشور کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که گام‌های خوبی در زمینه تسهیل روادید برداشته شده است، افزود: در مجموع از چارچوبی که در روابط ما در بخش دولتی و خصوصی ایران و آذربایجان ایجاد شده است، رضایت دارم.

تسهیل صدور روادید در دستور کار است

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان درباره احتمال لغو روادید در جریان مذاکرات پیش روی دو کشور، گفت: آذربایجان سیاست لغو روادید ندارد و قرار بر تسهیل صدور روادید بین دو کشور است.

محمود واعظی در حاشیه دیدار با وزیر آذربایجانی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال لغو روادید بین دو کشور و آذربایجان در جریان مذاکرات دو کشور اظهارداشت: دیروز در جریان مذاکره در این باره صحبت کردیم، اما سیاست کشور آذربایجان بر لغو روادید نیست، در عوض سیاست‌هایی مبنی بر تسهیل صدور روادید را در برنامه دارند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری ارتباطات و رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان ادامه داد: در راستای سیاست آذربایجان برای تسهیل روادید، این سیاست برای ما نیز اعمال می‌شود و در این باره قبلاً توافقاتی انجام شده است.

وی گفت: البته روابط دو کشور همسایه در تمامی ابعاد رو به گسترش است و علاوه ‌بر این مردم ایران و آذربایجان علاقه‌مند سفر به کشورهای یکدیگر هستند و موضوعات گردشگری، سلامت و زیارت مورد توجه است.

 

واعظی ادامه داد: تلاش دو کشور بر تسهیل صدور روادید تا جای ممکن است.