فرصت‌های بی‌نظیر توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی با لغو تحریم‌ها

فرصت‌های بی‌نظیر توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی با لغو تحریم‌ها رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: با لغو تحریم‌های بین‌المللی، ۱۴ فرصت بی‌نظیر برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی فراهم می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهارداشت: با […]

فرصت‌های بی‌نظیر توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی با لغو تحریم‌ها

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: با لغو تحریم‌های بین‌المللی، ۱۴ فرصت بی‌نظیر برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی فراهم می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهارداشت: با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی، بخش معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از حوزه‌های اساسی توسعه اقتصاد کشور در کنار نفت و گاز، به خوبی می‌تواند اهداف اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری را محقق سازد. به عنوان مثال، با آزاد‌سازی دارایی‌ها و رشد یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت در بودجه ۹۵، بازار داخلی تقویت و با رشد اعتبارات عمرانی، تقاضای برای اجرای طرح‌های عمرانی و ساخت و ساز در بخش دولتی و خصوصی نیز تقویت خواهد شد.

 وی ادامه داد: این امر به رونق بازار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی کمک خواهد کرد. همچنین، با این روند رشد اعتبارات توسعه‌ای بخش معدن و صنایع معدنی ممکن خواهد شد. از دیگر فرصت‌های پیش روی کشورمان پس از برداشته شدن تحریم‌ها، «کاهش ریسک واردات و صادرات» و نیز «رشد تعداد و تنوع مشتریان و تأمین‌کنندگان» با انتقال وجه از طریق سیستم بانکی و گشایش اعتبار اسنادی است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو «امکان‌پذیر شدن فاینانس طرح‌های معدنی تکمیل‌کننده زنجیره ارزش» و «رشد تقاضا برای محصولات بخش معدن با فعال شدن طرح‌ها»، را به عنوان فرصت‌های ارزشمند دیگر پس از لغو تحریم‌ها برشمرد و تصریح کرد: با رشد ارزش بورس، تأمین مالی ارزان‌تری برای شرکت‌ها و طرح‌های توسعه‌ای فراهم شده و با لغو بخشی از تحریم‌های فن‌آوری نیز، فرصت رشد بهره‌وری در واحدهای بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: افزون بر این، با برداشته شدن تحریم‌ها، بدون شک ممنوعیت سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی و از جمله بخش معدن و صنایع معدنی حذف خواهد شد که در نتیجه آن، زنجیره ارزش این بخش تکمیل و بازار محصولات معدنی و صنایع معدنی توسعه خواهد یافت.

 

کرباسیان بااشاره به «بی نیاز شدن کارخانه‌ها به انبار مواد اولیه و لوازم یدکی ناشی از ریسک تحریم» پس از رفع تحریم‌ها، گفت: با این اقدام، ۳ فرصت شامل «رشد بهره‌وری و کاهش حجم انبار»، «ارایه خدمات پس از فروش و ضمانت توسط فروشندگان قطعات» و نیز «کاهش قیمت قطعات ناشی از خرید مستقیم و حذف واسطه‌ها» برای بخش معدن و صنایع معدنی فراهم خواهد شد.