آماده باش ایران برای از سرگیری سوآپ نفت

آماده باش ایران برای از سرگیری سوآپ نفت رییس پایانه نفتی شمال با بیان این که هم اکنون ظرفیت سوآپ روزانه ١٢٠ هزار بشکه نفت‌خام در این پایانه وجود دارد، گفت: تمامی زیرساخت‌های لازم برای از سرگیری مجدد سوآپ فراهم است. به گزارش شانا، حمیدرضاشاهدوست بیان کرد: از ماه‌های گذشته دستور آمادگی پایانه نفتی شمال […]

آماده باش ایران برای از سرگیری سوآپ نفت

رییس پایانه نفتی شمال با بیان این که هم اکنون ظرفیت سوآپ روزانه ١٢٠ هزار بشکه نفت‌خام در این پایانه وجود دارد، گفت: تمامی زیرساخت‌های لازم برای از سرگیری مجدد سوآپ فراهم است.

به گزارش شانا، حمیدرضاشاهدوست بیان کرد: از ماه‌های گذشته دستور آمادگی پایانه نفتی شمال برای از سرگیری سوآپ از سوی شرکت ملی نفت ایران داده شد و در این مسیر اقدام‌های لازم برای این مهم صورت گرفت.

وی با بیان این که پایانه نفتی شمال مأموریت انجام عملیات سوآپ نفت‌خام کشور را عهده دار است، یادآور شد: در این مجموعه، نفت کشورهای حوزه خزر را براساس قراردادی دریافت می‌کردیم و بعد از ذخیره‌سازی در مخازن به پالایشگاه‌های تهران، تبریز و… منتقل می‌شد و در ازای آن، این میزان در پایانه خارک به مشتریان تحویل داده می‌شد.

به گفته شاهدوست، سوآپ نفت‌خام به میزان روزانه ١٢٠ هزار بشکه به‌زودی از سرگرفته می‌شود و در مراحل بعدی به ٥٠٠ و یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.

رییس پایانه نفتی شمال با اشاره به این که به منظور افزایش ظرفیت سوآپ نفت‌خام حوضچه فراگیر تعریف شده است که هم اکنون فاز اول آن از پیشرفت ٩٠ درصدی برخوردار است، خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است در این حوضچه ١٤ پست (اسکله جدید) ایجاد شود.

این مدیر شرکت پایانه‌های نفتی، از پایانه نفتی شمال به عنوان یکی از پیشرفته‌‌‌ترین ترمینالهای دنیا یاد کرد که به گفته وی در حوزه خزر بی‌نظیر است.

رییس پایانه نفتی شمال به بیان این که در دوران عملیات سوآپ در این پایانه، رکورد روزانه ٢٥٠ هزار بشکه سوآپ نفت‌خام نیز زده شد، افزود: در دوران توقف سوآپ نفت‌خام تمام تجهیزات را در ۳ سکوی موجود بازسازی کردیم.

به گفته وی، در آن مقطع نفت‌خام بیش‌تر از کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان و روسیه صورت می‌گرفت که در این میان قزاق‌‌ها جدی تر بودند.

 

رییس پایانه نفتی شمال در پاسخ به عدم‌النفع ایران از توقف سوآپ از تاریخ ٢٥ تیرماه ٩١ اظهار کرد: از آن تاریخ اگر روزانه ١٢٠ هزار بشکه نفت‌خام را یک دلار هم حساب کنیم، عدم‌النفع آن عدد قابل توجهی خواهد بود.