پمپ بنزین‌‌ها موظف به اجرای طرح کهاب می‌شوند

ابتکار خبر داد پمپ بنزین‌‌ها موظف به اجرای طرح کهاب می‌شوند رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: الزام‌های قانونی به‌زودی برای جمع‌آوری بخارات بنزین به جایگاه‌های سوخت ابلاغ خواهد شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، معصومه ابتکار درباره نبود استانداردهای لازم برای مقدار آلایندگی جایگاه‌های سوخت، گفت: هم اکنون تعیین استاندارد‌‌ها برای مقدار مجاز انتشار بخارات بنزین […]

ابتکار خبر داد

پمپ بنزین‌‌ها موظف به اجرای طرح کهاب می‌شوند

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: الزام‌های قانونی به‌زودی برای جمع‌آوری بخارات بنزین به جایگاه‌های سوخت ابلاغ خواهد شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، معصومه ابتکار درباره نبود استانداردهای لازم برای مقدار آلایندگی جایگاه‌های سوخت، گفت: هم اکنون تعیین استاندارد‌‌ها برای مقدار مجاز انتشار بخارات بنزین در هوا در حال آماده‌سازی است و به‌زودی برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه اخیر دولت درباره برنامه کاهش آلودگی بخارات ناشی از بنزین افزود: اجرای طرح کهاب (جمع‌آوری و بازیافت بخارات بنزین) برای همه جایگاه‌های کشور الزام است و باید تجهیزات لازم را روی پمپ‌‌ها و نازل‌‌ها نصب کنند.

معاون رییس‌جمهوری ادامه داد: سازمان محیط‌زیست بر اجرای سریع این طرح در کشور با توجه به گازهای خطرناک منتشره از بنزین در هوا تأکید دارد و به‌زودی جایگاه‌های قدیمی باید به این سامانه‌ها مجهز شوند.

وی با بیان این‌که همه جایگاه‌های جدید باید مجهز به تازه‌‌‌ترین سامانه‌های جمع‌آوری و بازیافت بخارات بنزین باشند، اعلام کرد: با ابلاغ زودهنگام این دستورالعمل جایگاه‌ها ملزم به رعایت استاندارد‌‌ها می‌شوند و در صورت بی‌توجهی، برای ادامه کار و دریافت مجوز با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

کهاب طرحی برای صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت به شمار می‌آید که با اهداف زیست‌محیطی پایه‌گذاری شده است.

کهاب به معنی «کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین» است؛ هدف اصلی این طرح کاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل مختلف سوختگیری است و هم‌اکنون به دست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حال اجراست.

با توجه به آن‌که ترکیبات هیدروکربنی، سمی و فرار بوده و تمایل زیادی در جهت ترکیب با عناصر و مواد دیگر دارند، انتشار آن‌‌ها در محیط، ترکیبات تازه‌ای را به وجود آورده است و همچنین آثار نامطلوب فیزیولوژیکی، زیست‌محیطی و اقتصادی را به‌دنبال خواهند داشت.

اجرای طرح کهاب از سال ٨٧ در کشو کلید خورد و تا سال ٩٠، ۳هزار و ٥٠٠ جایگاه در مرحله نخست به سیستم بازیافت بخارات بنزین مجهز شدند.

 

طرح ملی کهاب دارای مصوبه هیأت دولت بوده و محدوده عملکرد آن شامل تجهیز ٨٠ انبار نفت، ١٠ هزار نفتکش و ٣٤٠٠ جایگاه است.