بیکاری ۶۸۶ دکل نفتی در جهان

بیکاری ۶۸۶ دکل نفتی در جهان قیمت نفت در بازارهای جهانی، درحالی به بشکه‌ای کم‌تر از ۴۰ دلار کاهش یافته که با وجود عرضه ارزان‌قیمت این محصول، روند بازگشت دکل‌های حفاری بیکار به صنایع نفت و گاز جهان شتاب گرفته است. به گزارش مهر، در معاملات منتهی به هفته اول اوت سال‌جاری میلادی، قیمت نفت […]

بیکاری ۶۸۶ دکل نفتی در جهان

قیمت نفت در بازارهای جهانی، درحالی به بشکه‌ای کم‌تر از ۴۰ دلار کاهش یافته که با وجود عرضه ارزان‌قیمت این محصول، روند بازگشت دکل‌های حفاری بیکار به صنایع نفت و گاز جهان شتاب گرفته است.

به گزارش مهر، در معاملات منتهی به هفته اول اوت سال‌جاری میلادی، قیمت نفت خام روندی کاهشی به خود گرفته است؛ به‌طوری‌که بهای اکثر شاخص‌های معتبر نفت خام در بازار جهانی، به بشکه‌ای کم‌تر از ۴۰ دلار رسیده است.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران بازار نفت و گاز، روند رو به کاهش قیمت نفت منجر به بیکار شدن تعداد بیش‌تری از دکل‌های حفاری در صنایع نفت و گاز جهان می‌شود؛ اما برخلاف پیش‌بینی کارشناسان، روند بازگشت دکل‌های حفاری بیکار جهان به پروژه‌های نفت و گاز شتاب گرفته است. بر این اساس تا هفتم اوت سال‌جاری میلادی، در مجموع ۱۵ دستگاه دکل حفاری در نقاط مختلف جهان بار دیگر مشغول به‌کار شده‌اند؛ اما در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی، کماکان ۶۸۶ دستگاه دکل حفاری در صنایع نفت و گاز جهان بدون پروژه مانده‌اند.

گزارش مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران نشان می‌دهد تا هفتم اوت سال جاری میلادی، در آمریکا یک دستگاه دکل حفاری و در کانادا ۳ دستگاه دکل حفاری مشغول به‌کار شده‌ و در سایر مناطق جهان هم ۱۱ دستگاه دکل حفاری بار دیگر فعال شده‌اند؛ از این رو در آمریکا هم اکنون ۴۶۴ دستگاه دکل حفاری فعال در صنایع نفت و گاز مشغول به‌کار هستند؛ اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲۰ دستگاه دکل حفاری کماکان بیکار و بدون پروژه باقی مانده‌اند.

در کانادا هم هر چند ۱۲۲ دستگاه دکل حفاری در صنایع نفت و گاز مشغول به‌کار هستند؛ اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۸۶ دستگاه دکل حفاری در صنعت نفت و گاز این کشور نفتخیز بدون کار مانده‌اند. در سایر نقاط جهان هم تا ژوییه سال جاری میلادی، ۹۳۸ دستگاه دکل حفاری در صنایع نفت و گاز مشغول به‌کار هستند و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در مجموع ۱۸۰ دستگاه دکل حفاری بیکار و بدون پروژه هستند.

 

در مجموع پیش‌بینی می‌شود در صورتی‌که روند کاهش قیمت و سقوط بهای طلای سیاه به بشکه‌ای کم‌تر از ۴۰ دلار در بازار ادامه یابد، شاهد افزایش تعداد دکل‌های بیکار جهان در هفته‌های پیش روی باشیم.