جنتی: وزارت ارشاد موافق اجراهای زنده موسیقی قانونمند است

  سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر در حالی به نُت سکوت رسید که همایون شجریان برنده جایزه بهترین آلبوم شد و سیاسیون نیز از روی فرش قرمز این جشنواره عبور کردند. به گزارش ایسنا، آیین اختتامیه سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر به میزبانی تالار وحدت برگزار شد و هنرمندان زیادی در این مراسم حضور پیدا کردند. این […]

 

سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر در حالی به نُت سکوت رسید که همایون شجریان برنده جایزه بهترین آلبوم شد و سیاسیون نیز از روی فرش قرمز این جشنواره عبور کردند.

به گزارش ایسنا، آیین اختتامیه سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر به میزبانی تالار وحدت برگزار شد و هنرمندان زیادی در این مراسم حضور پیدا کردند. این در حالی بود که علاقه‌مندان موسیقی نیز از ساعتی قبل مقابل در تالار وحدت تجمع و در لابی تالار وحدت از طریق مانیتور مراسم را دنبال کردند.

حسین فریدون، دستیار ویژه رییس‌جمهور و محمدباقر نوبخت، معاون رییس‌جمهور نیز از روی فرش قرمز جشنواره عبور کردند و عکس یادگاری گرفتند. این دو مرد سیاسی تا پایان مراسم اختتامیه در تالار وحدت حضور داشتند.

جایزه باربد برای اولین‌بار در جشنواره موسیقی فجر طراحی و اهدا شد. البته قرار بود که به برگزیدگان در همان مراسم اختتامیه، سکه‌های طلا نیز اهدا شود، اما به‌جز تندیس باربد، جایزه‌ای در دستان برندگان دیده نمی‌شد. گویا قرار است جوایز برگزیدگان که هرکدام به‌جز بخش «ایران فرهنگی» بین ۲۰ تا ۳۰ سکه است، در آینده به آن‌‌ها اهدا شود.

گویا تقدیرنامه‌های جشنواره بنا به دلایل نامعلوم آماده نشده بودند. در بخش جایزه ایران فرهنگی نیز هیچ تقدیرنامه‌ای اهدا نشد.

وزیر ارشاد در این مراسم سخنرانی کرد و در بخشی از سخنانش به لغو کنسرت‌‌ها توسط عوامل خودسر اشاره کرد.

علی جنتی گفت: ما به کسانی که دغدغه دینی دارند، اطمینان می‌دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به شئون دینی، کاملاً با ایجاد یک فضای سالم و قانونمند اجراهای زنده موسیقی موافق است. بی‌تردید موسیقی ایرانی در تمام حوزه‌های آن جایگاه بسیار ارزشمندی دارد، کما این‌که بسیاری از حکیمان ما در زمینه موسیقی تبحر بسیار زیادی داشتند.

جایزه بهترین آلبوم به همایون شجریان و تهمورث پورناظری برای آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» رسید. این در حالی بود که پورناظری چند ساعت قبل از اختتامیه پس از اعلام کاندیدا‌ها انصراف داده بود. با این حال، شجریان به تنهایی روی صحنه رفت و جایزه باربد را از آن خود کرد. جایزه این بخش ۶۰ سکه طلا اعلام شده بود.

گلاب آدینه یکی از هنرمندان عرصه سینما و تئاتر بود که برای اهدای جایزه روی صحنه قرار گرفت و هنر موسیقی و نمایش را دارای پیوند دانست.

مراسم فرش قرمز جشنواره ساعتی پیش از آغاز مراسم رسمی شروع شد. هنرمندانی چون شهرداد روحانی، نادر مشایخی، همایون شجریان، خانواده کامکار، میلاد کیایی، خشایار اعتمادی، حامی، علیرضا قربانی، علی تفرشی، لوریس چکناواریان، وارطان ساهاکیان، فریدون آسرایی، سهراب پورناظری، هنگامه اخوان، داریوش پیرنیاکان، فرمان فتحعلیان، مظفر شفیعی، علی‌اکبر مرادی، سیدمحمد میرزمانی، حجت اشرف‌زاده، علیرضا بدیع و … هنرمندانی بودند که از روی فرش قرمز جشنواره سی و یکم عبور کردند.

اما نخستین جایزه باربد به چه کسانی رسید؟

بخش موسیقی کلاسیک؛ بهترین آهنگساز: امین هنرمند برای آلبوم شکوه‌های بی‌کلام

بخش موسیقی کلاسیک؛ بهترین آلبوم: شهرداد روحانی برای آلبوم باغ ایرانی

بخش موسیقی تلفیقی؛ بهترین آهنگساز: گروه دارکوب به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم نوکوب

بخش موسیقی تلفیقی؛ بهترین آلبوم: ماه و ماهی اثر حجت اشرف‌زاده و امین و آرش بیاتر

بخش موسیقی فیوژن؛ بهترین آلبوم: گذر اثر سیاوش روشن

بخش موسیقی پاپ؛ بهترین خواننده: محمد اصفهانی برای آلبوم شکوه

بخش موسیقی پاپ؛ بهترین آهنگساز: گروه چارتار برای آلبوم باران تویی

بخش موسیقی پاپ؛ بهترین آلبوم: عشق یعنی اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان

بخش موسیقی نواحی؛ بهترین آلبوم: سهراب محمدی برای آلبوم شمال خراسان

بخش ایران فرهنگی: سهراب پورناظری برای شبگرد کولی باد، سعید نائب محمدی برای «ری تا روم» و افشار نامور، فیروز ویسانلو برای «هزارتوی قفقاز»

برای اهدای تقدیرنامه‌های این بخش که البته آماده نبود، حسین فریدون و نوبخت روی سن آمدند.

بخش موسیقی ایرانی؛ بهترین آلبومِ سازی: اردشیر کامکار برای آلبوم یقین گمشده

بخش موسیقی ایرانی؛ بهترین خواننده: علیرضا قربانی برای قطره‌های باران

بخش موسیقی ایرانی؛ بهترین آهنگساز: هوشنگ کامکار برای آلبوم کوچ بنفشه‌ها

 

بخش بهترین آلبوم باکلام (جایزه ویژه جشنواره): آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» اثر تهمورث پورناظری و همایون شجریان.