واگذاری ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی

در پی کاهش بودجه ناسا صورت می‌گیرد واگذاری ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی ناسا به تازگی اعلام کرده که در جهت برنامه‌های خود برای سفر انسان به مریخ قصد دارد کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا اواسط دهه ۲۰۲۰ به یک شرکت خصوصی واگذار کند. به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، ناسا در […]

در پی کاهش بودجه ناسا صورت می‌گیرد

واگذاری ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی

ناسا به تازگی اعلام کرده که در جهت برنامه‌های خود برای سفر انسان به مریخ قصد دارد کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا اواسط دهه ۲۰۲۰ به یک شرکت خصوصی واگذار کند.

به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، ناسا در تلاش برای خروج از مدار زیر زمین به سمت اهداف ماه، مریخ و سایر مقصدهای دور است که در آن صورت، افزایش بودجه ایستگاه فضایی برای پس از سال ۲۰۲۴ غیرممکن خواهد بود.

اکنون این سازمان تصمیم گرفته به جای خارج کردن این آزمایشگاه‌مداری از محل خود و غرق کردن آن در اقیانوس یا تکه‌تکه کردن آن برای فروش قطعاتش، آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کند تا تحقیقات در مدار زیر زمین ادامه پیدا کند.

این زمان‌بندی هماهنگ با پایان بودجه کنونی دولت آمریکا برای برنامه ایستگاه فضایی است که توسط دولت اوباما از تاریخ انقضای اصلی ۲۰۱۶ به ۲۰۲۰ افزایش یافته بود. زمان عملیات‌‌ها تا سال ۲۰۲۴ تمدید شد تا به ناسا یک پلت‌فرم برای اجرای مأموریت‌های مقدماتی نزدیک زمین با هدف مأموریت نهایی به مریخ کمک کند.

ناسا هنوز خریدار خاصی را معرفی نکرده اما دو نهاد تجاری در حال افزودن تجهیزاتی به ایستگاه فضایی هستند. در حال حاضر یک آداپتور الحاقی جدید به ایستگاه اضافه شده که از مأموریت‌های فضاپیماهای بوئینگ و اسپیس‌ایکس حمایت خواهد کرد. این دو شرکت قرار است در سال ۲۰۱۷ کار اعزام فضانوردان را به ایستگاه فضایی آغاز کنند.

 

شرکت اسپیس‌ایکس از سال ۲۰۱۲ تاکنون مأموریت‌های تأمین تدارکات را برای ایستگاه فضایی و ناسا انجام می‌دهد و ۹ مأموریت را تا به امروز تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد الون‌ماسک، بنیانگذار این شرکت که بیشتر به سفر به سیاره سرخ علاقه داشته باشد تا ساخت ایستگاه فضایی، اما اسپیس‌ایکس یک کاندید جالب توجه برای در اختیار گرفتن کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی به شمار می‌رود.