آزمون سخت تیم‌های نه‌چندان آماده ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا

  در آستانه شروع رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تیم‌های ایرانی به نظر شرایط چندان مساعدی ندارند اما تیم‌های قدرتمند عمدتاً عربی غرب آسیا به‌طور میانگین در شرایط بهتری قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع به بررسی وضعیت این تیم‌‌ها می‌پردازیم. به گزارش ایسنا، مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در حالی از روز سه‌شنبه آغاز […]

 

در آستانه شروع رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تیم‌های ایرانی به نظر شرایط چندان مساعدی ندارند اما تیم‌های قدرتمند عمدتاً عربی غرب آسیا به‌طور میانگین در شرایط بهتری قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع به بررسی وضعیت این تیم‌‌ها می‌پردازیم.

به گزارش ایسنا، مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در حالی از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود که ایران با۳ نماینده در این مسابقه‌ها حاضر خواهد شد. نفت تهران تنها نماینده ایران درمرحله پلی‌آف بود که با شکست مقابل الجیش از رسیدن به دور گروهی بازماند.

تیم‌های ایرانی در شرایطی پا به این مسابقه‌ها می‌گذارند که در مقایسه با رقیبانشان وضعیت چندان مناسبی ندارند. برای بررسی وضعیت رقبای این تیم‌‌ها به عملکرد آن‌‌ها در لیگ‌های کشوری خودشان می‌پردازیم.

گروه A: سپاهان، النصر امارات، لوکومتیو ازبکستان، الاتحاد عربستان

*النصر امارات: آبی‌پوشان اماراتی در فصل جاری لیگ این کشور از ۱۹ بازی ۹ پیروزی، ۶ تساوی، ۴ شکست را به دست آوردند. آن‌‌ها در این تعداد بازی ۳۵ گل زده و ۲۶ گل دریافت کردند و با ۳۳ امتیاز در رتبه سوم لیگ امارات قرار دارند. بهترین گلزنان این تیم نیلمار با ۹ گل زده است.

*لوکوموتیو ازبکستان: لیگ ازبکستان چند ماه قبل به پایان رسید و لوکوموتیو در ۳۰ بازی ۲۳ پیروزی، ۵ تساوی و دو باخت را به دست آورد و با ۷۴ امتیاز در رتبه دوم جدول جای گرفت. آن‌‌ها ۶۶ گل زده و ۲۲ گل خورده را از خود به جا گذاشته‌اند. بهترین گلزن این تیم، سنجر شاخمدوف با ۱۳ گل بود.

*الاتحاد عربستان: زردپوشان سعودی در فصل جاری این کشور ۱۱ پیروزی، ۳ تساوی و ۳ شکست را از ۱۷ بازی خود کسب کردند و با ۳۹ گل زده، ۲۲ گل خورده و ۳۶ امتیاز در رتبه سوم جا دارند. گیلمان ریواس با ۱۷ گل بر‌ترین مهاجم لیگ عربستان است که در این تیم بازی می‌کند.

*سپاهان: قهرمان دوره گذشته لیگ برتر ایران از ۲۱ بازی خود ۵ پیروزی، ۱۰ تساوی و ۶ شکست را تجربه کرده است. آن‌‌ها با ۲۰ گل زده و ۲۱ گل خورده تفاضل گل ۱- را از خود به جا گذاشته‌اند و با ۲۵ امتیاز در رتبه یازدهم لیگ جا دارند. بهترین گلزن این تیم محمدرضا خلعتبری با ۴ گل زده است. با این آمار می‌توان لقب ضعیف‌‌ترین تیم گروه را به سپاهان داد.

* سپاهان – النصر امارات، سه‌شنبه ۴ اسفند، ساعت ۱۵، ورزشگاه فولادشهر

*النصر عربستان: این تیم در حالی رتبه ششم کشورش را در اختیار دارد که در ۱۷ بازی ۵ پیروزی، ۸ تساوی، ۴ شکست، ۲۴ گل زده، ۱۹ گل خورده و ۲۳ امتیاز را کسب کرده است. بهترین گلزن این تیم آدریان میرزجفسکی با ۶ گل است.

*لخویا قطر: تنها حریف قطری تیم‌های ایرانی از ۱۹ بازی، ۱۲ پیروزی، یک تساوی و ۶ شکست را کسب کرده و با ۳۷ امتیاز در رتبه دوم جدول حضور دارد. آن‌‌ها ۴۹ گل زده و ۲۴ گل خورده را از خود به جای گذاشته است. یوسف مسکینی با ۱۳ گل بهترین مهاجم این تیم است.

*بنیادکار ازبکستان: این تیم در پایان لیگ ازبکستان از ۳۰ بازی، ۱۸ پیروزی، ۵ تساوی و ۷ شکست را به دست آورد و با ۵۹ امتیاز در رتبه چهارم جای گرفت. آن‌‌ها ۴۴ گل زده و ۱۹ گل خورده را تجربه کرده‌اند. دوستون‌بک خاداموف با ۱۰ گل بهترین گلزن این تیم است.

*ذوب آهن: ذوبی‌های ایران بهترین شرایط را در میان نمایندگان ایرانی دارند و از ۲۱ بازی، ۸ پیروزی، ۱۰ تساوی و ۳ شکست را متحمل شده است. آن‌‌ها با ۳۴ امتیاز در رتبه چهارم جدول قرار دارند و ۲۴ گل زده و ۱۴ گل خورده برای این تیم ثبت شده است. از طرفی ذوب آهن به دیدار پایانی جام حذفی هم صعود کرده است. بهترین گلزنان این تیم مرتضی تبریزی و مسعود حسن‌زاده با ۶ گل هستند.

*‌ لخویای قطر – ذوب آهن، سه‌شنبه ۴ اسفند، ساعت ۱۸: ۱۵، ورزشگاه لخویا

گروه C: تراکتورسازی، پاختاکور ازبکستان، الهلال عربستان، الجزیره امارات

*پاختاکور ازبکستان: قهرمان ازبکستان از ۳۰ دیدار، ۲۴ پیروزی، ۳ تساوی و ۳ شکست را تجربه کرده است. آن‌‌ها ۶۶ گل زده و ۲۳ گل خورده دارند. بهترین مهاجم این تیم ایگور سرگیف با ۲۴ گل زده بود که عنوان آقای گل این کشور را به دست آورد.

*الهلال عربستان: صدرنشین فعلی فوتبال عربستان، از ۱۷ بازی، ۱۳ پیروزی، یک تساوی و ۳ شکست را کسب کرده و با ۴۰ امتیاز در صدر جدول قرار دارد. آن‌‌ها عملکرد ۳۸ گل زده و ۱۵ گل خورده را از خود به جا گذاشته‌اند. کارلوس ادواردو با ۱۲ گل بهترین گلزن الهلال و در رتبه دوم برتری گلزنان عربستان قرار دارد.

*الجزیره امارات: دیگر نماینده اماراتی تیم‌های ایرانی الجزیره امارات است که با شکست السد قطر به این گروه رسید. آن‌‌ها از ۱۹ بازی ۷ پیروزی، ۴ تساوی و ۸ شکست را متحمل شده‌اند و با ۲۵ امتیاز در رتبه هشتم لیگ امارات قرار دارند.۳۷ گل زده، ۳۶ گل خورده عملکرد این تیم در فصل جاری است. علی مبخوط، مهاجم تیم ملی امارات و الجزیره با ۱۳ گل بهترین مهاجم این تیم است.

*تراکتورسازی: نایب قهرمان دوره گذشته لیگ برتر ایران از ۲۱ بازی، ۷ پیروزی، ۱۰ تساوی و ۴ شکست را تجربه کرده‌ و با ۳۱ امتیاز در رتبه هفتم جدول جای دارد. آن‌‌ها ۲۲ گل زده و ۱۶ گل خورده را به ثبت رسانده‌اند. بهترین مهاجم این تیم آلویس نانگ و مهدی شریفی با ۵ گل زده هستند که هر دو در نیم فصل به این تیم پیوسته‌اند و عمده گل‌های خود را در تیم‌های سابق خود به ثمر رسانده‌اند.

تراکتورسازی – الجزیره امارات، چهارشنبه ۵ اسفند، ساعت ۱۶، ورزشگاه یادگار امام تبریز

در شرایطی که تیم‌های ایرانی شرایط مساعدی ندارند و از طرفی کشورهای عربی با قدرت‌ هرچه بیشتر وارد این مسابقه‌ها شده‌اند و پیش از رقابت‌‌ها هم هجمه زیادی را علیه ایران ایجاد کرده‌اند امید است با حمایت تمامی مسؤولان، تیم‌های ایرانی نتایج خوبی را در این رقابت‌‌ها کسب کنند.