ایرانیان سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف دخانیات می‌کنند

معاون وزیر بهداشت ایرانیان سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف دخانیات می‌کنند معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: مردم ایران سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال را صرف مصرف دخانیات می‌کنند. به گزارش ایلنا، علی‌اکبرسیاری در نشست مدیران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، اظهار کرد: مصرف مواد دخانی از مهم‌ترین دلایل بروز بیماری‌های مختلف از […]

معاون وزیر بهداشت

ایرانیان سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف دخانیات می‌کنند

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: مردم ایران سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال را صرف مصرف دخانیات می‌کنند.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبرسیاری در نشست مدیران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، اظهار کرد: مصرف مواد دخانی از مهم‌ترین دلایل بروز بیماری‌های مختلف از جمله سرطان در کشور است. کاهش مصرف دخانیات نیاز جدی به فرهنگ‌سازی دارد. یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت، جمع‌آوری قلیان از مراکز عمومی است که در این راستا، ممنوعیت استعمال قلیان در مراکزی مانند باغ‌تالار‌‌‌ها با همکاری قوه‌قضاییه و شهرداری‌ها به اجرا درآمده است.

وی افزود: طبق برنامه قرار است استعمال قلیان در مراکز عمومی بین راهی مانند رستوران‌های سنتی نیز ممنوع شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به برنامه‌ریزی برای اجرای طرح هستند.

بیش از ۱۵ میلیون نفر از کلسترول بالا و ۷ میلیون نفر از دیابت رنج می‌برند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این‌که یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت، کاهش مصرف نمک به عنوان یکی از عوامل بیماری‌زا در کشور است، تصریح کرد: سرانه مصرف نمک در کشور بین ۱۰ تا ۱۲ گرم است که این میزان باید به ۳ تا ۵ گرم کاهش یابد.

وی همچنین به ابتلای بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور به بیماری فشار خون و مرگ ۸۳ هزار نفر به علت ابتلا به آن اشاره کرد و گفت: براساس آمار‌‌‌ها، ۵۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون، از بیماری خود بی‌خبرند و زمانی متوجه آن می‌شوند که در معرض خطر قرار دارند.

سیاری کم‌تحرکی را از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌ها دانست و تأکید کرد: باید با کمک شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی به گونه‌ای برنامه‌ریزی و فرهنگسازی شود که هر ایرانی روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به ورزش و نرمش بپردازد تا از بروز بیماری‌های غیرواگیر ناشی از کم‌تحرکی جلوگیری شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در ادامه چاقی، قندخون، فشارخون و چربی را از دلایل مهم بروز بیماری دانست و عنوان کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، اضافه وزن، آسم و دیابت از مهم‌ترین بیماری‌های مرتبط با این عوامل هستند که با فرهنگ‌سازی و سالم‌سازی تغذیه می‌توان از بروز آن‌‌‌ها جلوگیری کرد. براساس آمار‌‌‌ها در کشور بیش از ۱۵ میلیون نفر از کلسترول بالا و ۷ میلیون نفر از دیابت رنج می‌برند.

آمادگی زیرساخت‌های اجرای طرح پزشک خانواده

سیاری با اشاره به این‌که اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از مهم‌ترین اولویت‌های برنامه وزارت بهداشت و درمان است، گفت: زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح فراهم شده و در این راستا باید پزشکان عمومی جذب و اعتبارات لازم محقق شود که این موضوع هم‌اکنون در حال پیگیری است. این طرح به صورت همزمان در شهر‌‌‌ها نیز اجرا می‌شود و همه افراد در این برنامه از پرونده الکترونیک پزشکی بهره‌مند می‌شوند. براساس طرح پزشک خانواده به ازای هر ۳ هزار نفر روستایی یک پزشک عمومی و یک کارشناس مراقب سلامت پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به این‌که در طرح نظام ارجاع برای پزشکان متخصص نیز برنامه ویژه‌ای دیده شده، گفت: هر پزشک متخصص مبلغی را به عنوان حق ویزیت دریافت می‌کند که اگر در اجرای نظام ارجاع با وزارت همکاری داشته باشد بخشی از مبلغ توسط وزارتخانه، بخشی توسط بیمه و بخشی نیز توسط مردم تأمین می‌شود.

تدوین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در دولت یازدهم، ادامه داد: دولت نسبت به کنترل بیماری‌های واگیر توجه ویژه‌ای دارد. این سند باید در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها بومی‌سازی شود. در حال حاضر نیز هم اینک این سند توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده و مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی، فرمانداران و مسؤولان ادارات موظف به پیگیری و اجرای آن هستند.

وی با بیان این‌که بیش از ۱۰میلیون و ۳۰۰ هزار حاشیه نشین در کشور شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: وزارت بهداشت برای محله‌ها و سکونتگاه‌های غیررسمی مراکز سلامت را ایجاد کرده که اقدامی مناسب برای ارایه خدمت به این قشر است.

راه‌اندازی اورژانس‌های روستایی در کشور

 

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با برنامه این وزارتخانه برای راه‌اندازی اورژانس روستایی در کشور، گفت: این طرح برای نخستین‌بار در دولت یازدهم اجرایی می‌شود. طبق آن، پایگاه‌های اورژانس در کنار مراکز بهداشتی و درمانی روستایی مستقر می‌شوند. وی افزود: امسال برنامه اورژانسهای روستایی با همکاری معاونت درمان وزارتخانه اجرا می‌شود که زمینه خوبی برای ارایه خدمات به روستاییان است. در قالب این طرح یک دستگاه آمبولانس و تکنیسین‌های آموزش دیده اورژانس در پایگاه‌های اورژانس روستایی مستقر می‌شوند.