پرداخت وام ازدواج در گودال بدقولی‌های مکرر بانک‌ها!

پرداخت وام ازدواج در گودال بدقولی‌های مکرر بانک‌ها! نارضایتی مردم از روند همکاری بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج این روز‌ها به اوج خود رسیده و دغدغه‌های بسیاری را برای جوانان رقم زده است. مجلس نهم در واپسین روزهای کاری خود و همزمان با بررسی لایحه بودجه ۹۵ در صحن علنی مجلس، تصمیم گرفت تا وام […]

پرداخت وام ازدواج در گودال بدقولی‌های مکرر بانک‌ها!

نارضایتی مردم از روند همکاری بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج این روز‌ها به اوج خود رسیده و دغدغه‌های بسیاری را برای جوانان رقم زده است.

مجلس نهم در واپسین روزهای کاری خود و همزمان با بررسی لایحه بودجه ۹۵ در صحن علنی مجلس، تصمیم گرفت تا وام ازدواج جوانان را از ۳ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش دهد، مصوبه مجلس در بحث وام ازدواج در تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور لحاظ شده؛ براساس این تبصره «به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به‌ اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

تبصره ۱ – تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از ۳۰ میلیون ریال به ۱۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۴ساله افزایش می‌یابد.

تبصره ۲ – بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کم‌تر از ۵۰ هزار نفر باشد.

تبصره ۳ – بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک‌های متخلف در این زمینه را برعهده دارد».

با وجود مصوبه سفت و سخت مجلس در بحث وام ازدواج اما باز هم برخی کارشکنی‌ها از سوی بانک‌ها را شاهد هستیم که نتیجه آن تشکیل صف‌های طولانی متقاضیان وام ازدواج برای دریافت تسهیلات است.

به‌زعم بسیاری از کارشناسان علت تأخیر در پرداخت وام ازدواج به جوانان انحراف منابع قرض‌الحسنه از مسیر اصلی خود و همچنین بهانه تراشی بانک‌ها است که هر دوی این دو مورد با برخورد قاطع دستگاه‌های نظارتی باید همراه شود زیرا زمانی که مصوبه‌ای قانونی می‌شود همه دستگاه‌ها ملزم به رعایت آن هستند و هیچ دستگاهی از اجرای آن مستثنی نشده است.

پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج هر چند باز هم کفاف زندگی معمولی جوانان را نمی‌دهد اما می‌تواند تا حدودی موتور محرک برای تسهیل شرایط زندگی آن‌ها باشد از این رو نباید با سنگ اندازی بانک‌ها همراه شود.

در حال حاضر با وجود به‌روزرسانی سامانه ثبت نام وام ازدواج، افزایش تعداد بانک‌ها و شهرهایی که برای ثبت‌نام وام ۱۰ میلیونی در سامانه برای متقاضیان قابل دسترس است، ولی بازهم مردم نمی‌توانند این وام را دریافت کنند، چراکه شعب از پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج به بهانه نداشتن منابع امتناع می‌کنند در همین راستا خانه ملت با برخی از نمایندگان به گفت‌وگویی پرداخته و راهکارهای آن‌ها برای گره‌گشایی از وام ازدواج را بررسی کرده است که در ذیل می‌خوانید:

تعلل در پرداخت تسهیلات ازدواج به ورود قاطعانه مجلس ختم می‌شود

محمدمحمودی‌شاه‌نشین با انتقاد از کمبود منابع قرض‌الحسنه در کشور، گفت: با توجه به لحاظ شدن منابع وام قرض‌الحسنه ازدواج در بودجه ۹۵ هیچ بهانه و تعللی در پرداخت این تسهیلات پذیرفتنی نیست.

به گزارش خانه ملت، نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که باید دولت بانک‌ها را ملزم به پرداخت وام ازدواج کند، تصریح کرد: بی‌توجهی به این مهم غفلت در نصب‌العین قراردادن فرمایشات رهبری در بحث تسهیل شرایط ازدواج را در پی دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که باید بانک‌ها از تبلیغ صرف در بحث جذب سرمایه و بنگاه داری خارج شوند، افزود: پرداخت تسهیلات ازدواج باید با سرعت بیش‌تری در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که باید رویکرد فرهنگی در بحث ازدواج تغییر کند تا تأکیدات مقام معظم رهبری محقق شود، گفت: در بحث پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج منافع اقتصادی باید کنار گذاشته شود.

ازدیاد نسل با تسهیل شرایط ازدواج ممکن می‌شود

محمودی‌شاه‌نشین با بیان این‌که ازدیاد نسل با تسهیل شرایط ازدواج ممکن می‌شود، افزود: دولت باید با تأمین شرایط ازدواج جوانان از جمله مسکن تسهیل معیشت آنان را رقم بزند.

وی تأکید کرد: تخلف در پرداخت وام ازدواج با برخورد قاطع مجلس همراه خواهد شد.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، با بیان این‌که طرحی برای ملزم کردن دولت نسبت به پرداخت وام ازدواج در صورت لزوم در مجلس تهیه خواهد شد، تصریح کرد: دولت باید ملزم به پرداخت وام ازدواج باشد و با بانک‌های تعلل کننده در این زمینه برخورد کند.

منابع وام ازدواج به جای پرداخت به جوانان در جیب کارمندان برخی بانک‌ها است

نادر قاضی‌پور با تأکید بر این‌که پرداخت وام ازدواج به جوانان می‌تواند تا حدودی تسهیل شرایط زندگی آنان را فراهم کند، گفت: با توجه به پیر شدن هرم سنی در ایران باید تسهیل شرایط ازدواج در دستور کار قرار بگیرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که منابع تسهیلات ازدواج در بودجه سال جاری دیده شده است، تصریح کرد: بهانه‌تراشی بانک‌ها برای پرداخت این نوع تسهیلات منطقی نبوده و باید با برخوردهای قاطع همراه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که انحراف در پرداخت تسهیلات ازدواج رخ داده است، افزود: متأسفانه بسیاری از منابع قرض‌الحسنه ازدواج به‌کارمندان بانک‌ها با سودهای بسیار پایین ارایه می‌شود.

تخلف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج باید مورد رسیدگی واقع شود

قاضی‌پور با بیان این‌که تخلف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج باید مورد رسیدگی واقع شود، گفت: هر نوع تعللی در اجرای مصوبه مجلس در بحث وام ازدواج با ابزارهای نظارتی مجلس مورد رصد واقع خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور پرداخت تسهیلات بلاعوض ازدواج می‌تواند کارساز باشد، تصریح کرد: در شرایط فعلی برخی از ازدواج‌ها به علت ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات ازدواج به طلاق می‌انجامد.

وی ادامه داد: دولت باید با ارایه تسهیلات کارآمد ازدواج به جوانان و همچنین تأمین مسکن آن‌ها ازدیاد نسل را در جامعه تشویق کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس پیگیر نحوه اجرای مصوبات خود است و با هر نوع تعلل در اجرای آن‌ها برخورد خواهد کرد.

تسهیل شرایط ازدواج جوانان کاهش معضلات اجتماعی را در پی دارد

قلی‌ا…قلی‌زاده با تأکید بر این‌که راهکار کاهش مشکلات فرهنگی و اجتماعی در جامعه ما تزریق منابع قرض‌الحسنه ازدواج است، گفت: تا زمانی که تسهیل شرایط ازدواج صورت نگیرد با انواع بزهکارهای اجتماعی مواجه خواهیم بود.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که دولت باید در مسیر تسهیل شرایط ازدواج جوانان گام ‌بردارد، افزود: ارایه تسهیلات ۱۰ میلیونی ازدواج به هر یک از زوجین یکی از راهکارهایی است که روند ازدواج را در جامعه تسهیل خواهد کرد.

بانک‌ها باید تسهیل کننده شرایط ازدواج جوانان باشند

وی با تأکید بر این‌که بانک‌ها باید تسهیل‌کننده شرایط ازدواج جوانان باشند، تصریح کرد: نمایندگان مجلس بار‌ها به بانک‌ها در خصوص تسریع در ارایه تسهیلات ازدواج توصیه کرده‌اند.

ا…قلی‌زاده، ادامه داد: با رفع مشکلات جوانان بسیاری از مشکلات جامعه از جمله معضلات فرهنگی، اجتماعی و غیره حل خواهد شد.

وی با بیان این‌که پرداخت وام ازدواج در حال حاضر در برخی از بانک‌ها در حال انجام است، تصریح کرد: تا حدودی کمبود منابع قرض‌الحسنه تأخیر در این نوع پرداخت‌ها را رقم زده است.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت باید با مکلف کردن بانک‌ها نسبت به پرداخت وام ازدواج نسبت به تخلفات احتمالی در این زمینه پیشگیری کند.