وزیر نفت: به آینده روابط ایران و عمان خوشبین هستیم

   وزیر نفت مهم‌ترین محور گفت‌و‌گو با وزیر خارجه عمان در حوزه انرژی را احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان عنوان کرد و گفت: به آینده روابط میان دو کشور خوشبین هستیم. به گزارش شانا، بیژن زنگنه، روز گذشته پس از دیدار با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در جمع خبرنگاران به […]

 

 وزیر نفت مهم‌ترین محور گفت‌و‌گو با وزیر خارجه عمان در حوزه انرژی را احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان عنوان کرد و گفت: به آینده روابط میان دو کشور خوشبین هستیم.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه، روز گذشته پس از دیدار با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در جمع خبرنگاران به گفت‌و‌گوی مفید و بسیار خوب با هیأت عمانی اشاره کرد و افزود: ایران و عمان علاقه‌مند به گسترش روابط و سرمایه‌گذاری مشترک در دو کشور هستند و تلاش می‌کنند اقدام‌ها و زیر ساخت‌های لازم را برای گسترش این روابط ایجاد کنند.

وی مهم‌ترین کار مشترک با عمان در حوزه نفت و گاز را احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان عنوان کرد و درباره دیگر محور مذاکرات امروز نیز گفت: در این دیدار درباره سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه پالایش، ذخیره‌سازی نفت، فرآورده و توسعه صنایع پتروشیمی در دو کشور بحث و گفت‌و‌گو شده است.

زنگنه نسبت به گسترش روابط میان تهران و مسقط ابراز خوشبینی کرد و با بیان این که این کشور در دوران سختی در کنار ایران بوده است، افزود: بدون شک روابط دو کشور در دوران پساتحریم افزایش می‌یابد.

علی‌السنیدی، وزیر تجارت و صنایع عمان، سالم الاسماعیلی، رییس سازمان گسترش و سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات، حمود الزدجالی، رییس بانک مرکزی، عبدالرزاق الرییسیف رییس اجرایی بانک مسقط، سعود بن احمد البروانی، سفیر سلطان نشین عمان در تهران، عزان بن قاسم البوسعیدی، مدیر کل برنامه‌ریزی و پژوهش‌ها در سازمان و … در دیدار امروز با وزیر نفت حضور داشتند.

 

سلطان نشین عمان در سال‌های اخیر رویکرد مستقلی را در عرصه سیاست خارجی و تحولات منطقه در پیش گرفته است، این کشور در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ نیز نقش بسیار مهمی داشت.