دو سال تأخیر نتیجه سیاست‌زدگی در قراردادهای IPC

مدیرامور بین‌الملل شرکت نفت خبر داد دو سال تأخیر نتیجه سیاست‌زدگی در قراردادهای IPC عضوهیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، تعلل در اجرایی شدن مدل جدید قراردادهای نفتی را سبب از دست رفتن منافع ملی و برداشت حداکثری نفت از میدان‌های مشترک از سوی همسایگان عنوان کرد و گفت: فضای ایران در موضوع قراردادهای نفتی […]

مدیرامور بین‌الملل شرکت نفت خبر داد

دو سال تأخیر نتیجه سیاست‌زدگی در قراردادهای IPC

عضوهیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، تعلل در اجرایی شدن مدل جدید قراردادهای نفتی را سبب از دست رفتن منافع ملی و برداشت حداکثری نفت از میدان‌های مشترک از سوی همسایگان عنوان کرد و گفت: فضای ایران در موضوع قراردادهای نفتی کاملاً سیاست‌زده است و این سیاست‌زدگی مانع خیلی از تصمیم‌گیری‌ها شده است.

به گزارش شانا، سیدمحسن قمصری با بیان این مطلب و با اشاره به این که دوستانی که به قراردادهای جدید نفتی انتقاد می‌کنند سبب تأخیر دو ساله در اجرایی شدن این قرارداد‌ها شدند، افزود: این دو سال سبب شد تولید از مخازن مشترک نفتی به تأخیر بیفتد و همسایگان حداکثر استفاده را از این فضا ببرند.

مدیرامور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که، منتقدان به دلیل منافع حداقلی و کوتاه‌مدت، منافع بلندمدت را فراموش کرده و با ایجاد فضای متشنج سبب هراس شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران شدند، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی در مذاکرات عنوان می‌کنند بوروکراسی وسیعی در داخل ایران وجود دارد در حالی که در دیگر کشورها، طرف مذاکره مشخص است و شرکت‌ها با چند نفر در ارتباط هستند؛ این موضوع تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در ایران را سخت می‌کند.

وی با بیان این‌که فضای ایران در موضوع قراردادهای نفتی کاملاً سیاست‌زده است و این سیاست‌زدگی مانع خیلی از تصمیم‌گیری‌ها شده است، یادآور شد: عراق هم‌اکنون از میدان‌های مشترک غرب کارون یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کند در حالی که ایران در اول راه است.

قمصری سپس به فرسودگی مخازن نفتی ایران اشاره کرد و با یادآوری این که همه مخازن نفتی ایران وارد نیمه عمر خود شده‌اند و با افت سالانه حدود ٣٠٠ هزار بشکه‌ای روبه‌رو هستند، تصریح‌کرد: اگر ما حتی سراغ سرمایه‌گذاری جدید نرویم برای جلوگیری از افت سالانه نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی داریم.

نفت را برای چه زمانی نگه داریم؟!

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان این‌که منتقدان به قراردادهای جدید نفتی که می‌گویند در نفت سرمایه‌گذاری نکنیم و آن را زیرزمین نگه داریم، باید به این موضوع توجه کنند که دنیا در حال تغییر است، گفت: نفت را برای چه زمانی نگه داریم؟!

وی افزود: این احتمال وجود دارد که با توجه به گسترش فن‌آوری و روند تغییر و نوع مصرف، دهه آینده دیگر نفت جایگاهی در سبد انرژی مصرفی نداشته باشد.

قمصری با اشاره به این‌که این اتفاق در اواخر قرن ١٩ برای زغال سنگ افتاد و این سوخت از چرخه مصرف خارج و نفت جای آن را گرفت، اظهارکرد: آیا تضمینی است که در ٣٠ تا ٤٠ سال آینده نفت همچنان سوخت نخست باشد؟

مدیرامور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که اگر دنیا به سمت استفاده از سوخت گاز برود طبیعی است که مصرف نفت به شدت افت می‌کند، یادآور شد: بیش‌ترین نفت تولیدی جهان هم‌اکنون در بخش حمل و نقل مصرف می‌شود که نشانه‌هایی از برداشته شدن آن در این بخش همچون برقی شدن خودرو‌ها دیده می‌شود.

وی افزود: اگر بپذیریم دهه آینده دهه جایگزینی برای نفت در بخش حمل و نقل باشد، بنابراین این احتمال وجود دارد که نفت از چرخه انرژی خارج و یا حداقل مصرف آن کم شود که در این صورت برداشت حداکثری از منابع نفتی ضرورت می‌یابد.

قمصری با تشریح این شرایط و آینده نفت در سبد انرژی جهان تصریح‌کرد: ما تا می‌توانیم باید از این فرصتی که نفت در جایگاه نخست قرار دارد استفاده کنیم و برداشت از مخازن نفتی را به حداکثر برسانیم در این شرایط، بهترین راه با توجه به مشکلات مالی جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

 

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان این که سرمایه‌گذار خارجی هم به راحتی در کشوری سرمایه‌گذاری نمی‌کند، تصریح‌کرد: بنابراین باید شرایط برای حضور آن‌ها فراهم شود.