مواد غذایی منجمد کم خاصیت هستند؟

مواد غذایی منجمد کم خاصیت هستند؟ هرچند مواد غذایی فریز شده دوست ما نیستند، اما این مواد بسیاری از خواص تغذیه‌ای خود را حفظ می‌کنند. به گزارش قدس آنلاین، ما در عصر فست فود‌ها و وعده‌های غذایی مایکروویوی زندگی می‌کنیم. هریک از ما به آسانی می‌توانیم دستور پخت یک غذا را از تلویزیون یا اینترنت […]

مواد غذایی منجمد کم خاصیت هستند؟

هرچند مواد غذایی فریز شده دوست ما نیستند، اما این مواد بسیاری از خواص تغذیه‌ای خود را حفظ می‌کنند.

به گزارش قدس آنلاین، ما در عصر فست فود‌ها و وعده‌های غذایی مایکروویوی زندگی می‌کنیم. هریک از ما به آسانی می‌توانیم دستور پخت یک غذا را از تلویزیون یا اینترنت بگیریم و با استفاده از ابزارهایی مثل مایکروویو آن را به سرعت تهیه کنیم. اما مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند مصرف غذاهای مایکروویو شده و فست فود‌ها خطرات بزرگی برای سلامت دارند. به عنوان مثال در سال‌های اخیر چاقی نرخ رشد سالانه سریعی پیدا کرده است؛ تصور کنید: از هر ۱۰ کودک، ۳ کودک ۴ تا ۱۹ سال هرسال حدود ۳ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند. مصرف غذاهایی که به سرعت تهیه می‌شوند عامل اصلی این موضوع شناخته شده است. ظاهراً این نوع تغذیه می‌تواند عامل ایجاد مشکلات دیگری همچون دیابت، افسردگی و حملات قلبی نیز باشد.

اما خوشبختانه عصر ما عصر چیرگی کشاورزی و علم تغذیه نیز هست. علم تغذیه به ما می‌گوید تهیه وعده‌های غذایی سالم در واقع بسیار آسان‌تر از چیزی است که بسیاری از ما فکر می کنیم. با در نظر داشتن چند نکته شما می‌توانید بدون این‌که وقت زیادی را در آشپزخانه صرف کنید و یا هزینه زیادی را متحمل شوید، سلامت خانواده‌تان را تضمین کنید.

به هزینه گزینه‌های سالم نگاه دوباره‌ای داشته باشید

یکی از تصورات نادرستی که وجود دارد این است که تغذیه سالم به هزینه زیادی نیاز دارد. اما تهیه غذای سالم آنقدر‌ها هم که به نظر می‌رسد پرهزینه نیست. به عنوان مثال یک خوراک‌پز محتوی برنج قهوه‌ای، سبزیجات منجمد و سس دلخواه با هزینه بسیار پایینی وعده غذایی سالمی برای یک فرد تأمین می‌کند. خوراک لوبیا در کنار سبزیجاتی مثل کاهو نیز وعده غذایی کم‌هزینه‌ای است که در مدت زمان کمی تهیه می‌شود و تأمین کننده پروتئین و سبزیجات مورد نیاز روزانه شما در یک وعده غذایی است.

لازم نیست یک روز کامل را صرف آشپزی کنید

تصور نادرست دیگری که وجود دارد این است که در زندگی پرمشغله امروزی، ما زمان کافی برای تهیه وعده‌های غذایی سالم در اختیار نداریم. اما آشپزی لزوماً یک کار طاقت فرسا که به وقت و زمان زیادی نیاز دارد نیست. تهیه یک ساندویج صبحانه شامل تخم‌مرغ نیمرو به اضافه مقداری اسفناج تفت داده شده و کمی لوبیا بیش‌تر از ۵ دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت. بسیاری از مواد غذایی سالم دیگر شامل انواع لوبیاها، اسفناج، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، سبزیجات منجمد و ماست کم چرب از جمله مواد غذایی‌ هستند که می‌توانند برای افراد پرمشغله‌ای که تهیه سریع وعده‌های غذایی را ترجیح می‌دهند، وعده‌های غذایی سالمی باشند.

مواد غذایی منجمد کم خاصیت‌تر نیستند

هرچند مواد غذایی فریز شده دوست ما نیستند، اما این مواد بسیاری از خواص تغذیه‌ای خود را حفظ می‌کنند. سبزیجات فریز شده و مواد غذایی دیگر مثل گوشت منجمد، درعین حال که سلامت هستند، ارزش غذایی مواد غذایی تازه را نیز دارا می‌باشند و بدن ما را پر از مواد نگهدارنده نمی‌کنند.

کالری آنقدر‌ها هم بد نیست

امروزه کالری شهرت بدی پیدا کرده است و ما معمولاً این حقیقت را نادیده می‌گیریم که بدن برای عملکرد خود به کالری نیاز دارد. شما نمی‌توانید هم سوء‌تغذیه داشته باشید و هم سالم باشید. دریافتی کالری افراد با توجه به وزن، سن، جنسیت و سطح فعالیت آن‌ها متفاوت است. اگر می‌خواهید تناسب اندام‌تان را هم حفظ کنید وب‌سایت‌های محاسبه کالری و فن‌آوری پیشرفت‌های مثل ردیاب تناسب اندام، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند.

به مغزتان کلک بزنید

 

یک شیوه شناخته شده برای این‌که سریع‌تر احساس سیری کنید این است که قبل و در طول وعده غذایی آب بنوشید. از آن‌جایی که مغز اغلب گرسنگی را با تشنگی اشتباه می‌گیرد، نوشیدن آب سبب می‌شود از پرخوری جلوگیری شود. مطالعات جدید نشان داده‌اند مصرف غذاهای پرچاشنی یکی دیگر از راه‌هایی است که سبب می‌شود مغز نتیجه‌گیری کند که ما غذای زیادی خورده‌ایم. بنابراین استفاده بیش‌تر از ادویه‌های سالم در تهیه غذا‌ها کمک می‌کند مطمئن شوید که اعضای خانواده‌تان در هر وعده غذایی میزان مناسبی غذا مصرف کرده‌اند. با به‌کار بردن این نکات می‌توانید عادت‌های غذایی را در خانواده بهتر بسازید و آینده فرزندانتان را تا حد زیادی تغییر بدهید.