بانک مسکن از طرح مسکن قسطی حذف شد

به دنبال تعیین کارمزد ۵ درصدی بانک مسکن برای ضمانت اجرای مسکن قسطی، انبوه‌سازان به دنبال روش دیگری برای اجرای طرح مسکن قسطی هستند. به گزارش مهر، فروش قسطی مسکن یکی از طرح‌هایی بود که از سوی انبوه‌سازان مطرح شد تا قدری به بازار مرده مسکن جان دهد و واحدهایی که در طول ۴ سال […]

به دنبال تعیین کارمزد ۵ درصدی بانک مسکن برای ضمانت اجرای مسکن قسطی، انبوه‌سازان به دنبال روش دیگری برای اجرای طرح مسکن قسطی هستند.

به گزارش مهر، فروش قسطی مسکن یکی از طرح‌هایی بود که از سوی انبوه‌سازان مطرح شد تا قدری به بازار مرده مسکن جان دهد و واحدهایی که در طول ۴ سال رکود، با مشکل خریدار مواجه بودند به این وسیله به فروش برسند.

در زمانی که این پروژه از سوی انبوه‌سازان مطرح شد، متقاضیان زیادی هم نسبت به خانه‌دار شدن امیدوار شدند و سر و صدای زیادی هم برای اجرای آن به پا شد. مطابق با این طرح، انبوه‌سازان واحدهای خود را به‌صورت اقساط و با پیش‌پرداخت توافقی با خریداران به آن‌ها واگذار می‌کردند اما در این بین برای ضمانت معاملات، تصمیم گرفته شد که بانک مسکن فقط برای ضمانت در این معاملات حضور داشته باشد.

براساس طرح اولیه، بانک مسکن با ضمانت ۱۵۰ میلیون تومان از مبلغ هر واحد موافقت کرد. در حالی که انبوه‌سازان پیشنهاد رقمی بالاتر را داده بودند تا قدرت خرید متقاضیان افزایش یافته و تعداد بیش‌تری توان ورود به این طرح را داشته باشند.

همچنین مبلغ قسط هر واحد در ماه بین ۳ تا ۳٫۵ میلیون تومان با بازپرداخت بین ۳ تا ۷ سال خواهد تعیین شده بود و قرار بود که مبلغ سود این اقساط هم دو درصد بالاتر از تورم موجود با ۴ درصد کارمزد بانکی تعیین شود.

اما در این بین، بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی این حوزه کارمزد ۵ درصدی را برای این معاملات تعیین کرد که رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود. در واقع این بانک نه تنها کمکی به اجرای این پروژه و طرح خانه‌دار شدن متقاضیان نکرد بلکه با تعیین چنین کارمزدی عملاً راه اجرای این پروژه را مسدود کرد.

سازندگان مسکن معتقدند که این کارمزد هزینه متقاضیان را بالا می‌برد و صرفه اقتصادی ندارد این در حالی است که هم وام‌دهنده و هم فروشنده، انبوه‌سازان هستند و بانک هیچ پولی را نمی‌پردازد و بر این اساس، دلیل تعیین چنین کارمزدی مشخص نیست.

در این خصوص رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌و‌گو با مهر با بیان این‌که متأسفانه تعیین کارمزد ۵ درصدی از سوی بانک مسکن موجب توقف این طرح شد، گفت: شرایط تفاهم‌نامه بانک مسکن با انبوه‌سازان به گونه‌ای نیست که که متقاضیان مسکن از آن استقبال کنند.

حسن محشتم بااشاره به این‌که کامزد ۵ درصد غیرمنطقی است، اظهارداشت: همچنین سقف ۱۵۰ میلیون تومان که برای ضمانت از سوی بانک تعیین شده نیز بازدارنده معاملات قسطی مسکن است چرا که رقم زیادی را پوشش نمی‌دهد.

رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اعلام این‌که یک واحد مسکونی تا ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد که با این سقف تعیین شده باید متقاضی ۳۵۰ میلیون تومان بپردازد، افزود: انبوه‌سازان به این نتیجه رسیده‌اند که از روش‌های دیگری این طرح را اجرایی کنند.

محشتم به همکاری با دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: انبوه‌سازان از طریق دفاتر اسناد رسمی می‌توانند با متقاضیان وارد معامله شوند و این دفاتر تضمین ثبت واحد و پرداخت اقساط را برعهده می‌گیرند.

 

وی با بیان این‌که اگر متقاضی اقساط را به موقع پرداخت نکند فروشنده می‌تواند مطابق با ضمانت ثبت اسناد، اجراییه صادر کند، اظهارداشت: انبوه‌سازان این روش را انتخاب کردند و تعیین رقم پیش‌فروش و اقساط هم توافقی خواهد بود و دیگر سقفی برای رقم قسطی شدن وجود ندارد.