تولیدکنندگان جهانی مس همچنان در مسیر رشد

  کشورهای دارای معادن مس، به رغم کاهش شدید قیمت این فلز در بازارها، سرمایه‌گذاری و به تبع آن ظرفیت تولید معادن خود را ۴٫۵ درصد افزایش دادند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بر اساس جدید‌ترین گزارش گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، از […]

 

کشورهای دارای معادن مس، به رغم کاهش شدید قیمت این فلز در بازارها، سرمایه‌گذاری و به تبع آن ظرفیت تولید معادن خود را ۴٫۵ درصد افزایش دادند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بر اساس جدید‌ترین گزارش گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه اکتبر ۲۰۱۵ میلادی، ظرفیت معادن مس جهان به ۱۸ میلیون و ۷۸۱ هزار تن رسید. اما این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۷ میلیون و ۹۶۶ هزار تن بود.

 همچنین، ظرفیت جهانی تولید مس تصفیه شده در مدت مذکور، ۲۲ میلیون و ۷۲۴ هزار تن بود که نسبت به ظرفیت مدت مشابه سال ۲۰۱۴ (۲۲ میلیون و ۴۰۲ هزار تن)، حدود ۱٫۴ درصد رشد داشته است.

بنا به این گزارش، میزان تولید معادن مس جهان طی ۱۰ ماهه ۲۰۱۵ میلادی با افزایش ۳٫۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۴ (۱۵ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۳۰۰ تن)، به ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۰۰ تن رسید.

از این میزان تولید معادن مس، ۸ میلیون و ۶۸۰ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به قاره «آمریکا»، ۳ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۹۰۰ تن «آسیا»، یک میلیون و ۵۸۵ هزار و ۵۰۰ تن «آفریقا»، یک میلیون و ۴۸۵ هزار و ۶۰۰ تن «اروپا» و ۸۴۲ هزار و ۲۰۰ تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.

میزان تولید مس تصفیه شده جهانی نیز طی ۱۰ ماهه امسال، ۱۸ میلیون و ۹۱۰ هزار تن بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال ۲۰۱۴ (۱۸ میلیون و ۵۷۷ هزار تن)، حدود ۱٫۸ درصد رشد کرد.

 

قیمت جهانی مس طی سال‌های اخیر با نوسانات شدیدی روبه‌رو شده و از حدود ۱۰۱۴۰ دلار در تن طی ماه فوریه سال ۲۰۱۱ به حدود ۴۵۹۰ دلار طی روزهای اخیر رسیده است.