خیز ایران برای خودکفایی در تأمین بنزین بازار داخلی

خیز ایران برای خودکفایی در تأمین بنزین بازار داخلی شمارش معکوس بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی خاورمیانه، ایران را به‌زودی از واردات بنزین بی‌نیاز می‌کند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر خودکفایی جمهوری اسلامی ایران از واردات […]

خیز ایران برای خودکفایی در تأمین بنزین بازار داخلی

شمارش معکوس بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی خاورمیانه، ایران را به‌زودی از واردات بنزین بی‌نیاز می‌کند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر خودکفایی جمهوری اسلامی ایران از واردات فرآورده‌های نفتی، شمارش معکوس به منظور بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس در دولت یازدهم آغاز شده است.

پالایشگاه ٣٦٠ هزار بشکه‌ای ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خلیج‌فارس و حتی خاورمیانه، ظرفیت تولید روزانه ٣٦ میلیون لیتر بنزین و ١٤ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو۴ اتحادیه اروپا برخوردار بوده و در کنار این دو فرآورده استراتژیک نفتی محصولات دیگری همچون روزانه دو هزار تن گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت هواپیما و ١٣٠ تن گوگرد تولید و عرضه خواهد شد.

در شرایط فعلی پیشرفت فیزیکی پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به ٨٦ درصد رسیده و پیشرفت ساخت و راه‌اندازی فاز نخست این طرح عظیم پالایشگاهی ایران و خاورمیانه از مرز ٩٠ درصد عبور کرده است.

براساس برنامه زمان‌بندی واحد تقطیر این پالایشگاه میعانات گازی امسال و دیگر واحدهای فرایندی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس سال آینده در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرند که در مرحله نخست امکان تولید و عرضه روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ٤ فراهم خواهد شد.

با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در عمل ظرفیت تولید بنزین کشور با استاندارد یورو٤ حدود ١٢ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد و با راه‌اندازی فاز نخست این طرح عظیم پالایشگاهی ایران از واردات بنزین خودکفا خواهد شد.

از سوی دیگر در کنار انجام مراحل ساخت و بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس هم‌اکنون آخرین مراحل راه‌اندازی طرح جدید توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس و طرح جامع بهبود فرایند و بهینه‌سازی ظرفیت در پالایشگاه نفت لاوان هم در دست اجرا بوده که با بهره‌برداری از این دو طرح روزانه حدود ٤میلیون لیتر به تولید بنزین کشور اضافه خواهد شد، در نتیجه حدود ١٥ میلیون لیتر بنزین تولیدی پالایشگاه‌های فوق دارای استاندارد یورو٤ خواهد بود.

به عبارت دیگر در کنار طرح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس، با راه‌اندازی طرح‌های جدید بنزین‌سازی به جای تولید بنزین معمولی با اکتان ٨٧، بنزین یورو٤ با اکتان ٩١ در کشور عرضه و توزیع خواهد شد که اجرای این طرح‌ها دستاوردهای متعدد زیست‌محیطی به ویژه در کلان‌شهرهای کشور به همراه دارد.

 

هم‌اکنون در کنار شتاب در تکمیل و راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، ساخت خط لوله بندرعباس به انبار نفت رفسنجان، اسکله و مخازن ذخیره‌سازی پالایشگاه با ظرفیت ١١ میلیون بشکه هم در دستور کار قرار گرفته تا شرایط به منظور انتقال بنزین تولیدی این پالایشگاه به کلان‌شهرهای کشور همچون شیراز، اصفهان و تهران هم فراهم شود.