واگذاری ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی به خصوصی ها برگرده دولت

وزیر نیرو اعلام کرد واگذاری ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی به خصوصی ها برگرده دولت ۲۲تریلیون ریال به اعتبارات وزارتخانه نیرو افزوده می‌شود وزیر نیرو با بیان این‌که مجموع بدهی‌های وزارت نیرو به ۳۲۰تریلیون ریال (۳۲ هزار میلیارد تومان) رسیده است، گفت: در تلاش هستیم تا یک سال آینده این بدهی‌ها را به حداقل برسانیم. […]

وزیر نیرو اعلام کرد

واگذاری ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی به خصوصی ها برگرده دولت

۲۲تریلیون ریال به اعتبارات وزارتخانه نیرو افزوده می‌شود

وزیر نیرو با بیان این‌که مجموع بدهی‌های وزارت نیرو به ۳۲۰تریلیون ریال (۳۲ هزار میلیارد تومان) رسیده است، گفت: در تلاش هستیم تا یک سال آینده این بدهی‌ها را به حداقل برسانیم.

به گزارش ایرنا، حمیدچیت‌چیان در خصوص بدهی‌های وزارت نیرو گفت: بخشی از نیروگاه‌های کشور در دولت گذشته به دلیل بدهی‌های دولت به دیگر سازمان‌ها و ارگان‌ها واگذار شده بود.

وی افزود: سازمان حسابرسی کل کشور به تازگی بررسی‌های دقیقی در این زمینه انجام داده و گزارش‌هایی تهیه کرده است که براساس آن و به واسطه ماده ۶ قانون رفع موانع تولید، ۱۲۰ تریلیون ریال (۱۲۰ هزار میلیارد ریال) از بدهی‌های وزارتخانه باید به دولت منتقل شود.

چیت‌چیان گفت: امسال با استفاده از مکانیزم اوراق خزانه اسلامی، امکان انتشار این اوراق به ارزش ۱۲۵ تریلیون ریال (۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) به وزارتخانه داده شده و علاوه بر آن، امکان انتشار ۷۵ تریلیون ریال اسناد خزانه نیز برای وزارت نیرو پیش‌بینی شده است.

به گفته وزیر نیرو، با استفاده از اسناد خزانه تاکنون ۱۵ تریلیون ریال از بدهی‌های وزارتخانه به طلبکاران پرداخت شده است.

چیت‌چیان تأکید کرد: براساس تصمیم‌گیری‌های انجام شده در دولت، مقرر شد، بابت پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم از وزارت نیرو پولی کسر نشود بنابراین پیش‌بینی می‌شود ۲۲ تریلیون ریال به اعتبارات وزارتخانه افزوده شود.

وی خاطرنشان کرد: به جز یارانه‌های ۳ ماه نخست امسال که از وزارت نیرو برداشت شده، ۳ تریلیون و ۶۶۰ میلیارد ریال از یارانه‌ای تیر و مرداد در حساب وزارت نیرو موجود است و از سوی دولت برداشت نشده است.

وزیر نیرو با بیان این‌که افزایش دوباره قیمت آب و برق فعلاً منتفی بوده و سناریوی جدید به دولت ارایه نشده است، از افتتاح ۵ سد و نیروگاه در هفته دولت خبر داد.

حمیدچیت‌چیان گفت: همزمان با فرا رسیدن هفته دولت، دو سد در خراسان شمالی و اصفهان و ۳ شبکه زهکشی و آبیاری در ۳ استان لرستان، مازندران و اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش مهر، وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری از ۲۱۲ مجتمع آب روستایی در ۸۷۲ روستا با پوشش جمعیتی بالغ بر ۴۳۱ هزار نفر در ۲۴ استان کشور، تصریح کرد: همچنین دو تصفیه‌خانه آب «ویس» و «خوانسار» و ۶ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای رزن، نقده، سریش‌آباد، میگون، التیمور مشهد و سده لنجان اصفهان به بهره‌برداری خواهد رسید.

راه‌اندازی ۳ نیروگاه جدید برق

این عضو کابینه دولت یازدهم با تأکید بر این‌که مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در طرح‌های صنعت آب که در این هفته به بهره‌برداری خواهند رسید یک‌هزار و ۳۶۶ میلیارد تومان است، درخصوص طرح‌های آماده افتتاح برقی هم بیان کرد: هفته دولت، ۳ نیروگاه برق گناوه، بهبهان و سیرجان با ظرفیتی بالغ بر یک‌هزار و ۴۶۰ مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مقام مسؤول با بیان این‌که در این مدت ۷ پست ۴۰۰ کیلووات، ۱۹ پست ۲۳ کیلووات، ۳۲ پست ۱۳۲ کیلووات و ۳۳ پست ۶۳ کیلووات به بهره‌برداری خواهند رسید، تأکید کرد: در حوزه انرژی‌های نو هم هفته دولت در مجموع ۲۲ پروژه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۸۴ میلیارد ریال راه‌اندازی و افتتاح رسمی خواهد شد.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۳ توربین بادی در مجموع به ظرفیت ۷٫۵ مگاوات در کهک استان قزوین، پست انتقال برق بادی ۱۳۲.۲۰ کیلوولت بینالود، احداث نیروگاه ۲۲۸ کیلوواتی خورشیدی در قم، تبیین کرد: در هفته دولت تعداد روستاهای برق‌دار شده سراسر کشور از ابتدای امسال تا هفته دولت ۶۲ روستا با ۷۶۰ خانوار روستایی بوده که در مجموع ۶۰ میلیارد ریال هزینه در برداشته است.

وزیر نیرو با یادآوری این‌که هم اکنون تعداد کل روستاهای برق‌دار کشور به ۵۶ هزار و ۲۳۲ روستا افزایش یافته است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال تمامی روستاهایی که بیش از ۱۰ خانوار سکنه دارند، برق‌دار شوند که بر اساس آمارهای اعلام شده تعداد کل این روستا‌ها ۵۸۰ روستا است.

وی در ادامه با اشاره به ارزش کل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در پروژه‌های قابل بهره‌برداری در هفته دولت هم توضیح داد: تعداد کل پروژه‌های قابل بهره‌برداری در این هفته در صنعت آب و برق ۳ هزار و ۴۰۲ پروژه است که در مجموع بیش از ۶ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان در آن‌‌ها سرمایه‌گذاری شده است.

ساخت ۱۲ نیروگاه جدید آغاز شد

چیت چیان در ادامه با اشاره به شروع عملیات اجرایی بخشی از پروژه‌های در صنعت آب و برق گفت: هفته دولت، عملیات اجرایی سد «کانی‌سیب» پیرانشهر با ظرفیت مخزن ۲۲۰ میلیارد مترمکعب کلید می‌خورد ضمن آن‌که عملیات اجرایی شبکه‌های آبیاری و زهکشی بیش از ۲۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی آذربایجان غربی آغاز خواهد شد.

 

وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۲۲ طرح تصفیه‌خانه آب و فاضلاب کشور با حضور بخش خصوصی، تصریح کرد: در این هفته عملیات احداث ۱۲ نیروگاه با ظرفیتی بالغ بر ۶ هزار و ۸۴ مگاوات در ۱۱ شهر کشور کلنگ‌زنی خواهد شد.

گرانی دوباره آب و برق فعلاً منتفی است

چیت‌چیان درباره احتمال افزایش قیمت آب و برق هم در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم، گفت: میزان افزایش قیمت این دو حامل انرژی در طول ۳ سال گذشته کم‌تر از نرخ تورم بوده است.

وزیر نیرو با اعلام این‌که افزایش قیمت آب و برق موضوع جدیدی نیست، تصریح کرد: با این وجود در طول چند هفته اخیر پیشنهاد جدیدی از سوی وزارت نیرو به هیأت دولت به منظور افزایش دوباره قیمت آب و برق ارایه نشده است.

شفاف‌سازی بیش‌تر درباره قرارداد برقی با ترک‌ها

این عضو کابینه دولت بار دیگر در پاسخ به انتقادهای مطرح شده نسبت به امضای قرارداد جدید نیروگاه‌سازی با شرکت یونیت ترکیه، بیان کرد: آن‌چه که تاکنون با شرکت یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه به ارزش ۳ میلیارد دلار انجام شده است هیچ امتیاز بیش‌تری نسبت به شرکت‌های داخلی به این شرکت خارجی داده نشده است، بلکه امتیازاتی هم گرفته شده است.

این مقام مسؤول تأکید کرد: مطابق تعرفه‌های برق در شورای اقتصاد ما برق را از این شرکت خارجی ۱۵ درصد کم‌تر از قیمت خریداری شده از شرکت‌های برق داخلی، خریداری خواهیم کرد.

وزیر نیرو با بیان این‌که پس مذاکره و امضای قرارداد با این شرکت ترکیه‌ای نیز با رعایت تمام ضوابط قانونی ایجاد شده است و مصوبه شورای اقتصاد را به همراه دارد، تأکید کرد: تاکنون ۳۷ هزار مگاوات برای بخش خصوصی داخلی صادر شده است، اما تاکنون ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه ساخته شده است پس هر کدام از شرکت‌ها تمایل به ساخت نیروگاه داشته باشند، ما آماده‌ایم که مشابه همین قرارداد خارجی را با شرکت‌های داخلی امضا کنیم.

تعیین تکلیف بدهی ۱۲ هزار میلیارد تومانی تا سال آینده

چیت چیان همچنین در خصوص آخرین وضعیت تسویه بدهی‌های وزارت نیرو هم توضیح داد: بحث بدهی‌های وزارت نیرو با مکانیزم‌هایی که تعریف شده است تا یک سال آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

چیت‌چیان ادامه داد: اولین اقدام این است که نیروگاه‌هایی که در دولت گذشته واگذار شده، اما بدهی‌های آن همچنان بر عهده وزارت نیرو باقی مانده است، با بررسی‌هایی که اخیراً سازمان حسابرسی کشور انجام داده قرار است ۱۲ هزار میلیارد تومان از این بدهی‌ها به دولت واگذار شود.

 

این مقام مسؤول افزود: یکی دیگر از مکانیزم‌‌ها برای کاهش بدهی‌های وزارت نیرو مکانیزم اوراق خزانه اسلامی به میزان ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و مکانیزم اسناد خزانه اسلامی به میزان۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که می‌تواند موجب کاهش بدهی‌ها شود ضمن آن‌که تاکنون از طریق اسناد خزانه اسلامی ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای کاهش بدهی‌ها پرداخت شده است.