فاز اول نوسازی ناوگان هوایی خرید قطعات باشد

فاز اول نوسازی ناوگان هوایی خرید قطعات باشد تکرار برخی سوانح هوایی در سال‌های اخیر ضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور را بیش از پیش به ذهن متبادر می‌کند اما در این میان این نوسازی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و بدعهدی کشورهای غربی با خرید هواپیما ممکن نیست. به گزارش خانه‌ملت، صنایع هوایی […]

فاز اول نوسازی ناوگان هوایی خرید قطعات باشد

تکرار برخی سوانح هوایی در سال‌های اخیر ضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور را بیش از پیش به ذهن متبادر می‌کند اما در این میان این نوسازی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و بدعهدی کشورهای غربی با خرید هواپیما ممکن نیست.

به گزارش خانه‌ملت، صنایع هوایی ایران پس تحمل سال‌ها تحریم ظالمانه در مسیر تحولی قرار گرفته تا با از بین رفتن موانع بین‌المللی راه پیشرفت و توسعه را از سر بگیرد که این مسیر بازهم با بدعهدی کشورهای غربی در فروش ایرباس و بوئینگ به ایران ناکام ماند.

با توجه به این‌که عمر بسیاری از هواپیما‌‌ها در کشور ما از سن استاندارد جهانی گذشته و تکرار برخی سوانح هوایی ضرورت نوسازی این ناوگان را به ذهن متبادر می‌کند باید دید در شرایط فعلی که امکان خرید هواپیما از دو شرکت ایرباس و بوئینگ نیست بهترین گزینه برای کاهش صدمات و خسارات هوایی چه چیزی است.

به زعم بسیاری از کارشناسان خرید قطعات هواپیما در شرایط فعلی کشور می‌تواند به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی و همچنین کاهش سوانح آن منجر شود. هرچند بخش اعظمی از سوانح هوایی کشور ما، تحت‌تأثیر اشتباهات انسانی یا حوادث محیطی رخ داده، اما نمی‌توان از فرسوده بودن بخش بزرگی از ناوگان هوایی و عمر بالای هواپیما‌‌ها غافل شد، چرا که با افزایش ساعات پروازی هواپیما عموماً از کارایی آنان کاسته شده که خطر رخ دادن سوانح هوایی را نیز افزایش می‌دهد.

به عنوان اولین قدم در جهت روزآمد‌سازی ناوگان هوایی، باید به حجم وسیع هواپیماهای زمینگیر و منتظر قطعه که از نظر اقتصادی همچنان صرفه پروازی را دارند، توجه داشت. اکثر ناوگان زمین گیر در کشور ما، به دلیل نبود قطعات لازم از پرواز محروم می‌باشند، این هواپیما‌‌ها که گاهی به دلیل کمبود برخی از بخش‌های ساده زمینگیر شده‌اند، علاوه بر هزینه‌های بالا به جهت نگهداری و همچنین پارک خود در رمپ‌های پروازی، شرکت‌ها را نیز در مضیقه عملیاتی قرارداده‌اند از این رو می‌توانیم با اولویت قراردادن خرید قطعات برای این نوع هواپیما‌‌ها بسیاری از مشکلات مسافران و همچنین فرودگاه‌های کشور را کاهش دهیم.

برخی از کارشناسان بر ضرورت عقد قرارداد با شرکت‌هایی غیر از بوئینگ و ایرباس در مرحله اول برای وارد کردن برخی قطعات هواپیما‌‌ها تأکید دارند تا به این ترتیب در فرصتی مناسب زمان برای انتخاب شرکتی مطمئن جهت خرید هواپیما صورت بگیرد در میان تمامی این تفاسیر حرکت به سمت راه‌اندازی خط تولید هواپیما امری ضروری است، زیرا کشوری چون ایران که توانسته در سال‌های اخیر توانمندی خود در تمامی حوزه‌ها را به معرض نمایش بگذارد؛ در این عرصه مهم نیز قابلیت‌های بسیاری دارد که با حمایت‌های کارآمد می‌تواند عملکرد خود را به نتیجه بخشی مطلوب نزدیک کند.

خانه ملت، برای بررسی مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی کشور و همچنین پیدا کردن راهکاری برای بهبود وضعیت این ناوگان به گفت‌وگویی با نمایندگان مجلس پرداخته‌ایم که در ذیل می‌خوانید:

خرید قطعات هواپیما بهترین گزینه برای نوسازی ناوگان هوایی کشور

شهرام‌کوسه‌غراوی در گفت‌وگو با خانه ملت، با تأکید بر ضرورت ایمن‌سازی وضعیت ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، گفت: خرید قطعات هواپیما برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در شرایط فعلی ضروری است.

نماینده مردم مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که تکرار سوانح هوایی نشان از فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور دارد، افزود: باید با نیازسنجی دقیق در بحث ناوگان حمل و نقل هوایی نسبت به نوسازی این ناوگان اقدام شود.

تکرار نقص فنی در هواپیما‌‌ها حق و حقوق مسافران را ضایع می‌کند

وی با اشاره به نقص فنی دو هواپیما در روزهای اخیر که منتهی به لغو پرواز شده است، گفت: تکرار چنین حوادثی حق و حقوق مسافران را ضایع خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان این‌که با وجود بدعهدی شرکت‌های بوئینگ و ایرباس امکان خرید از این دو شرکت دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: باید به دنبال شرکت‌های دیگری برای عقد قرارداد جهت خرید هواپیما باشیم تا به این ترتیب نوسازی ناوگان هوایی هرچه سریع‌تر صورت بگیرد.

وی، ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور و با اولویت‌بندی نیاز‌‌ها خرید قطعات هواپیما، بهترین گزینه برای نوسازی ناوگان هوایی کشور است که با این اقدام می‌توانیم از احتمال بروز حوادث مختلف جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تسریع در خرید قطعات هواپیما باید با حمایت‌های کارآمد مسؤولان واقع شود تا ایمن‌سازی ناوگان هوایی را شاهد باشیم.

بی توجهی به تأمین قطعات هواپیما‌‌ها فاجعه آفرین است

قلی‌ا…قلی‌زاده با اشاره به عمر بالای ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، گفت: نوسازی هواپیماهای موجود در کشور برای ایمن‌سازی پرواز‌‌ها ضروری است.

نماینده مردم کلیبر، خدافرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که در حال حاضر خرید هواپیما ضرورتی ندارد، افزود: با توجه به این‌که اولویت‌های بسیاری در حوزه راه و شهرسازی وجود دارد باید در این حوزه به مهم‌ترین اولویت‌ها که در صورت بی‌توجهی خسران آفرین است توجه کنیم.

وی با تأکید بر این‌که می‌توانیم با خرید قطعات هواپیما نوسازی نوگان هوایی کشور را ممکن کنیم، تصریح کرد: با توجه به بدعهدی دو شرکت ایرباس و بوئینگ و همچنین شرایط اقتصادی کشور بهتر است از خرید هواپیما منصرف و به خرید قطعات آن اقدام کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دو حادثه اخیر رخ داده در فرودگاه که منجر به لغو پرواز شده است، گفت: تأمین قطعات هواپیما‌‌ها می‌تواند از بروز نقص فنی در آن‌‌ها جلوگیری کرده و به این ترتیب امنیت سفر با هواپیما افزایش خواهد یافت.

وزارت راه و شهرسازی باید با یک برنامه منسجم به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی بپردازد

ا…‌قلی‌زاده با تأکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی باید با یک برنامه منسجم به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی بپردازد، ادامه داد: هرچند در کشور ما استفاده از حمل و نقل هوایی کم است؛ اما بی‌توجهی به نوسازی این ناوگان می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: رعایت آیین‌نامه حقوق مسافران در پروازهای هوایی باید از سوی تمامی ایرلاین‌‌ها رعایت شود که نمونه آن باید در نوسازی ناوگان هوایی مشهود باشد.

تأمین قطعات راهکاری برای جلوگیری از تکرار نقص فنی در هواپیماها

حسین‌هاشمی‌تختی‌نژاد با اشاره به نقص فنی دو هواپیما در روزهای اخیر که منتهی به لغو پرواز شده است، گفت: تکرار چنین حوادثی نشان از ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور دارد.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، بندرخمیر، حاجی‌آباد و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که باید ناوگان هوایی کشور نوسازی شده تا امنیت جانی مسافران تأمین شود، افزود: با توجه به محدودیت‌های پیش روی کشور و همچنین بدعهدی دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای تحویل هواپیما به ایران باید راهکار دیگری برای جبران فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: خرید قطعات برای نوسازی ناوگان هوایی در شرایط فعلی کشور بهترین راهکاری است که می‌تواند از حجم حوادث احتمالی در پرواز‌‌ها بکاهد.

اعتماد مجدد به غرب در موضوع خرید هواپیما منطقی نیست

هاشمی‌تختی‌نژاد با بیان این‌که در موضوع خرید هواپیما اعتماد مجدد به غرب منطقی نیست، تصریح کرد: در شرایط فعلی باید با خرید قطعات هواپیما‌‌ها تا حدودی نوسازی ناوگان را انجام داده تا در فرصت مناسب نسبت به خرید هواپیما اقدام شود.

وی با تأکید بر این‌که ادامه روند فعلی در فرسودگی ناوگان هوایی نسبت استفاده از آن در کشور را به شدت کاهش خواهد داد، گفت: فرسودگی ناوگان هوایی کشور هر روز خطر جانی برای مسافران را درپی دارد از این رو باید هرچه سریع تر اقداماتی در این راستا صورت بگیرد.

دولت روند نوسازی ناوگان هوایی کشور را پیگیری کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، تأکید کرد: کشورهای مدعی حقوق بشر باید بدعهدی کشورهای غربی در فروش هواپیما به ایران را پیگیری کنند؛ زیرا این موضوع به‌طور مستقیم با جان افراد در ارتباط است.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت باید با تخصیص اعتبارات کارآمد روند نوسازی ناوگان هوایی کشور را پیگیری کند.