جهش ۲۸ پله‌ای ایران در رشد شاخص نوآوری در دنیا

جهش ۲۸ پله‌ای ایران در رشد شاخص نوآوری در دنیا معاون علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری گفت: طی دو سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران در شاخص رشد نوآوری جهش قابل توجهی داشته است به‌طوری که سال گذشته، ارتقای ۲۸ پله‌ای داشته‌ایم. به گزارش سیتنا، سورنا‌ستاری، معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهوری همزمان با هفته دولت، با […]

جهش ۲۸ پله‌ای ایران در رشد شاخص نوآوری در دنیا

معاون علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری گفت: طی دو سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران در شاخص رشد نوآوری جهش قابل توجهی داشته است به‌طوری که سال گذشته، ارتقای ۲۸ پله‌ای داشته‌ایم.

به گزارش سیتنا، سورنا‌ستاری، معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهوری همزمان با هفته دولت، با حضور در سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به گزارش جهانی شاخص نوآوری کشورها، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران رشد ۲۸ پله‌ای را در این میان داشته است و در میان کشورهای منطقه، بعد از هندوستان و قزاقستان، رتبه سوم را از آن خود کرده است.

وی افزود: این شاخص، جایگاهی کلیدی در رابطه با ارزیابی اقتصاد دانش‌بنیان دارد. این موضوع همان مؤلفه‌ای است که معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری طی چند سال گذشته به دنبال آن بوده است و تحت عنوان زیست‌بوم دانش‌بنیان در کشور این موضوع را پیگیری می‌کند.

اهمیت نیروی انسانی در رشد شاخص نوآوری

رییس‌هیأت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فن‌آوران کشور، با اشاره به تأثیرگذاری بخش اقتصادی و سیاسی در شاخص‌های نوآوری، ابراز کرد: اما سرمایه انسانی، نیروی انسانی خلاق و کار تجاری‌سازی در این میان نقش مهمی در افزایش شاخص‌های نوآوری دارد.

ستاری همچنین ابراز کرد: در برخی از شاخص‌ها در حوزه تجاری‌سازی ما حدود ۶۰ پله بهبود و افزایش رتبه در شاخص نوآوری داشتیم. همچنین در بخش‌هایی نیز، در حوزه معیار نوآورانه بیش از ۴۰ رتبه بهبود رتبه داشتیم. با این که در این عرصه، رشد قابل توجه داشته‌ایم اما به نظر من، جایگاه راضی‌کننده‌ای نیست و ما می‌توانیم جایگاه‌های بهتری را کسب کنیم.

معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهوری در ادامه، به بهبود و ارتقای ۴۲ پله‌ای رتبه ایران در شاخص نوآوری در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: این ارتقای رتبه، نشان از اعمال سیاست‌های درست در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و زیست‌بوم فن‌آوری در کشور است. بر همین اساس، در یک سال گذشته، ما ۲۸ رتبه ارتقای شاخص فن‌آوری داشتیم که این امر، حاصل پیگیری جدی در حوزه زیست بوم فن‌آوری است.

اهمیت جدی گرفتن اقتصاد دانش‌بنیان

نایب‌رییس هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این‌که رشد اقتصاد آینده ما منوط به جدی گرفتن موضوع دانش‌بنیان است، ابراز کرد: بنابراین برای آن‌که بتوانیم اقتصادی قدرتمند داشته باشیم باید براساس برنامه اقتصاد دانش‌بنیان، باید شرکت‌های دانش‌بنیان را جدی بگیریم. در همین راستا، باید فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان در کشور گسترش یابد.

رییس ستاد توسعه فن‌آوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی کشور، با اشاره به رونمایی موتور توربوجت ملی که امروز توسط رییس‌جمهوری کشورمان رونمایی شد، اظهار کرد: ساخت این توربوجت، تحول جدی در صنایع هوا و فضای کشور محسوب می‌شود و در تلاش هستیم که موتوری تا دو الی ۳ برابر قدرت بیش‌تر در آینده استفاده و به خط تولید برسانیم. این امر، در حقیقت همان اقتصاد دانشی است که می‌تواند کشور را متحول کند.

 

ستاری در پایان با بیان این‌که در عرصه شاخص سرمایه انسانی، دارای رتبه دوم هستیم که این جایگاه، قابل توجه است. با این حال باید بر موضوع معیار تجاری‌سازی تمرکز بیش‌تری داشته باشیم تا جایگاه‌های بهتری را در عرصه‌های علمی، فن‌آوری و نوآوری کسب کنیم. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود که سال‌ آینده جهش قابل توجهی در شاخص سرمایه‌های انسانی داشته باشیم.