به کام مترو؛ به ضرر صنعت برق!

به کام مترو؛ به ضرر صنعت برق! از چندی پیش شهرداری به دنبال کاهش تعرفه‌های مترو است؛ گرچه این موضوع در سلسله مراتب اداری متوقف مانده‌بود و تصور نمی‌شد که دولت با این مسأله موافقت کند اما سرانجام این موضوع از فیلترهای دولت گذشت و با آن موافقت شد. به گزارش ایسنا، تاکنون تعرفه‌های برق […]

به کام مترو؛ به ضرر صنعت برق!

از چندی پیش شهرداری به دنبال کاهش تعرفه‌های مترو است؛ گرچه این موضوع در سلسله مراتب اداری متوقف مانده‌بود و تصور نمی‌شد که دولت با این مسأله موافقت کند اما سرانجام این موضوع از فیلترهای دولت گذشت و با آن موافقت شد.

به گزارش ایسنا، تاکنون تعرفه‌های برق مترو براساس تعرفه‌های تجاری محاسبه می‌شد اما مسؤولان مترو معتقد بودند که باید تعرفه‌ها در پایین‌‌ترین سطح خود یعنی همچون تعرفه‌های کشاورزی محاسبه شود. باید در نظر گرفت که این مسأله در شرایطی است که صنعت برق کشور با میلیارد‌ها بدهی دست‌‌وپنجه نرم می‌کند و برای انجام پروژه‌های خود به دنبال سرمایه‌گذار می‌گردد.

از سوی دیگر فاصله زیاد قیمت تمام شده و آن‌چه از مردم اخذ می‌شود شکافی برای حضور بخش خصوصی در این صنعت ایجاد کرده و مسؤولان وزارت نیرو بر این باورند که تفاوت قیمت تمام شده و تعرفه تکلیفی از عمده‌‌ترین مشکلات صنعت برق به حساب می‌آید که پس از هدفمند شدن یارانه‌ها به این صنعت تحمیل شده است، چرا که صنعت برق به ازای هر کیلووات فروش برق به‌طور تقریبی ۵۵ تومان ضرر می‌کند که در مجموع سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

باوجود ضرر ۱۰ میلیارد تومانی صنعت برق و تقاضای وزارت نیرو برای افزایش قیمت از دولت و همچنین بدهی‌های میلیاردی و دیگر چالش‌های این صنعت دولت این مسأله را قبول کرده تا سازمانی همچون شهرداری که درآمدهای گوناگونی دارد با امتیاز کاهش تعرفه روبه‌رو باشد.

می‌توان این رویکرد را منوط به این موضوع دانست که دولت موافق افزایش قیمت بلیط مترو نیست اما این موضوع که وزارت نیرو که خود نیازمند حمایت است متحمل ضرر بیش‌تری شود نیز معقول به نظر نمی‌رسد این تفاسیر در شرایطی است که قرار بود امسال دولت توجه ویژ‌ه‌ای به صنعت برق داشته باشد.

با در نظر گرفتن این صحبت‌‌ها کارشناسان برقی بهترین راهکار را حمایت دولت از وزارت نیرو دانسته‌اند به‌طوری که اگر قرار است تعرفه مترو در پایین‌‌ترین سطح باشد دولت مابه‌التفاوت آن را بپردازد تا از این طریق صنعت برق نیز بتواند برای ارتقای خود گامی رو به جلو ‌بردارد.