فاجعه «منا» کم‌کم فراموش می‌شود

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس فاجعه «منا» کم‌کم فراموش می‌شود رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، با بیان این‌که فاجعه «منا» متأسفانه کم‌کم به دست فراموشی سپرده می‌شود، گفت: در حق قربانیان این فاجعه جفا شده و آن‌طور که لازم بوده پیگیری نشده است. ا…یارملکشاهی در گفت‌و‌گو با مهر، درباره روند پیگیری پرونده فاجعه […]

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

فاجعه «منا» کم‌کم فراموش می‌شود

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، با بیان این‌که فاجعه «منا» متأسفانه کم‌کم به دست فراموشی سپرده می‌شود، گفت: در حق قربانیان این فاجعه جفا شده و آن‌طور که لازم بوده پیگیری نشده است.

ا…یارملکشاهی در گفت‌و‌گو با مهر، درباره روند پیگیری پرونده فاجعه منا اظهار داشت: مسؤول پیگیری این فاجعه در دولت، هیأتی بود که در معاونت حقوقی ریاست جمهوری تشکیل شده بود.

وی افزود: این هیأت باید پیگیری می‌کرد و به بخش‌های مختلف از جمله مجلس و به افکار عمومی گزارش می‌داد، اما من فکر می‌کنم متأسفانه این مسأله کم‌کم به دست فراموشی سپرده می‌شود.

ملکشاهی گفت: تا جایی که من اطلاع دارم، پرونده‌ای تشکیل نشده و یا حداقل فعال نیست. از جهت سیاسی هم اگر پیگیری خاصی صورت گرفته باشد، در همان مقطع حادثه و برای انتقال جنازه شهدا بوده است.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: به نظر من در حق قربانیان این فاجعه جفا شده و آن‌طور که لازم بوده پیگیری نشده است.

وی تأکید کرد: هم معاونت حقوقی ریاست جمهوری و هم وزارت امور خارجه باید طرح دعوا کنند تا حقوق جانباختگان این حادثه و به‌طور کلی حق ملت ایران احقاق شود؛ مخصوصاً این‌که عربستان سعودی حکومتی است که سیاست عدم تعامل با دولت‌های دیگر در دستور کار دارد. بنابراین باید در سطح بین‌المللی پیگیری حقوقی شود.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به بهانه عده‌ای که عدم رابطه دیپلماتیک با عربستان را علت پیگیری نشدن این پرونده می‌دانند، تصریح کرد: چنین توجیهی قابل پذیرش نیست؛ طرح دعوی در محاکم بین‌المللی که نیاز به برقراری رابطه دیپلماتیک ندارد.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: ما در کمیسیون قضایی در ابتدای روزهای وقوع حادثه، جلساتی با مسؤولین داشتیم و توضیحاتی دادند، اما وقتی مرجع خاصی در دولت برای این کار تعیین شد، به این نتیجه رسیدیم که موازی‌کاری نکنیم و امروز هم باید پیگیری روشنی بشود.