آمادگی آخوندی برای کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن

آمادگی آخوندی برای کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن در حالی که از کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به ۱۱ درصد کم‌تر از دو ماه می‌گذرد، گزارش‌ها حاکی از این است که آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن برای کاهش دو درصد دیگر این تسهیلات در جلسه‌ای با […]

آمادگی آخوندی برای کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن

در حالی که از کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به ۱۱ درصد کم‌تر از دو ماه می‌گذرد، گزارش‌ها حاکی از این است که آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن برای کاهش دو درصد دیگر این تسهیلات در جلسه‌ای با جهانگیری اعلام ‌آمادگی کرده‌اند.

به گزارش فارس، در روزهای ابتدایی تیر ماه سال جاری و براساس تصمیم هیأت‌مدیره بانک مسکن و در رأس آن‌ها آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن برای بار دوم از ۱۳ درصد به ۱۱ درصد کاهش یافت.

با کاهش دو درصدی سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن (خانه‌اولی‌ها) مبلغ اقساط این تسهیلات نیز در تهران ۱۰۰ هزار تومان و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار تومان کاهش یافت.

حال با گذشت حدود دو ماه از این تصمیم، آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن در جلسه‌ای که جهانگیری، معاون‌اول رییس‌جمهور نیز حضور داشت آمادگی خود را برای کاهش مجدد نرخ سود این تسهیلات اعلام کردند.

اگرچه این اقدام به نفع متقاضیان است و آن‌ را باید به فال‌نیک گرفت اما مشخص نیست اعلام این تصمیم از سوی آخوندی قبل از عملیاتی شدن آن به چه دلیل است. چرا که تصمیم قبلی هیأت‌مدیره بانک مسکن بدون هیچ اعلام آمادگی صورت گرفته بود و پس از تصمیم به کاهش دو درصد عملیاتی شدن آن به شعب ابلاغ و این موضوع رسانه‌ای شد.

حال با گذشت دو ماه از کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن که آن هم به واسطه کاهش نرخ سود بانکی صورت گرفت زمزمه‌هایی مبنی بر این‌که باز هم نرخ سود بانکی کاهش خواهد یافت باعث شده تا وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن پیش‌دستی کرده و اعلام کنند که آمادگی کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن را دارند تا پس از اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی اعلام کنند که هیأت‌مدیره بانک مسکن مدت‌ها است که به فکر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن بوده است.

اما به گفته برخی مسؤولان ارشد بانک مسکن کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن می‌تواند تبعاتی داشته باشد که اولین تبعات آن کاهش تعداد افرادی است که در سال می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند .

سالانه قرار است تا ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به خانه اولی‌‌ها پرداخت شود و در سال اول افتتاح این حساب (خانه‌اولی‌ها) تنها ۵۰ درصد هدف محقق شد، بنابراین پس از کاهش نرخ سود این تسهیلات به ۱۱ درصد ورودی‌ها دو برابر شد و به نظر می‌رسد امسال این ۱۰۰هزار فقره محقق شود و با این اقدام جدید کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد میزان ورودی‌ها باز هم افزایش خواهد یافت.

گفتنی است، در حال حاضر روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ افتتاح حساب برای صندوق یکم (خانه‌اولی‌ها) انجام می‌شود. پس اگر نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن دو درصد دیگر کاهش یابد باز هم مبلغ اقساط ۱۰درصد کاهش خواهد یافت.

 

در حال حاضر مبلغ اقساط وام ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۱درصد حدود ۸۸۰ هزار تومان است و با کاهش دو درصد نرخ سود این تسهیلات مبلغ اقساط به حدود ۷۹۰ هزار تومان خواهد رسید.