بهره‌برداری از ۱۴سد در کارنامه مدیریت آبی دولت ثبت شد

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: انسداد ۱۱ هزار و ۹۲۱ چاه غیرمجاز، بهره‌برداری از ۱۴ سد مخزنی و آبگیری پنج سد، از جمله اقدامات شاخص شرکت مدیریت منابع آب ایران در ۳ سال فعالیت دولت یازدهم است. محمدحاج‌رسولی‌ها در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت، به ارایه عملکرد شرکت […]

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: انسداد ۱۱ هزار و ۹۲۱ چاه غیرمجاز، بهره‌برداری از ۱۴ سد مخزنی و آبگیری پنج سد، از جمله اقدامات شاخص شرکت مدیریت منابع آب ایران در ۳ سال فعالیت دولت یازدهم است.

محمدحاج‌رسولیها در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت، به ارایه عملکرد شرکت مدیریت منابع آب ایران در طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و همچنین حوزه طرح و توسعه این شرکت در دولت یازدهم پرداخت.

وی گفت: طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب به اقدامات مشترک وزارتخانه‌های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیاز دارد که با همراهی وزارت نیرو باید در خصوص مدیریت مصرف آب پیاده شود.

وی افزود: براساس این طرح، سال گذشته ۴۷۵ میلیون مترمکعب، در ۴ سال آینده ۱۱ میلیارد مترمکعب و پس از ۲۰ سال ۱۱۰ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل خواهد شد.

حاج رسولی‌ها یادآور شد: پیش از دولت یازدهم، متوسط سالیانه انسداد چاه‌های غیرمجاز برای اجرایی شدن این طرح، دو هزار و ۲۸۳ حلقه بود اما در دولت یازدهم ۵ هزار و ۸۵۳ حلقه چاه غیرمجاز مسدود و مسلوب‌المنفعه شد.

وی خاطرنشان ساخت: متوسط سالیانه نصب کنتور روی چاه‌ها پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دو هزار و ۱۰۵ دستگاه بود اما در طول ۳ سال عملکرد دولت یازدهم، این رقم به ۱۳ هزار و ۹۱۸ دستگاه افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: در حالی که متوسط سالیانه حجم آب صرفه‌جویی شده ناشی از انسداد چاه‌ها پیش از دولت یازدهم ۱۵۲ میلیون مترمکعب بوده اما اینک این به ۳۰۴ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: تشکیل گروه‌های گشت و بازرسی در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی عملکرد درخشان ۹۸ درصدی داشته است.

وی گفت: تعداد ۱۱ هزار و ۹۲۱ حلقه چاه غیرمجاز در ۳ سال گذشته مسدود شد که کنترل اضافه برداشت آب به میزان ۸۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب را به دنبال داشت.

حاج‌رسولی‌ها افزود: در این مدت، نصب جی.پی.اس (سیستم موقعیت‌یاب جهانی) روی دستگاه‌های حفاری از عملکرد ۶۴ درصدی (مطابق برنامه) برخوردار و ۱۵ هزار پرونده اصلاح و تعدیل پروانه‌های برداشت آب تشکیل شد و ۱۲ هزار و ۴۰۵ متر چاه پیزومتری* نیز حفر شد.

* پیزومتر چاهی است به قطر ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر که در داخل آن جدار فلزی یا پلاستیکی به قطر ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر قرارداده شده است. حفر و تجهیز پیزومتر‌ها مشابه دیگر چاه‌هاست و از آن‌ها به دلیل مخارج کم‌ترشان بیش‌تر و در مرحله اکتشاف استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه به بهره‌برداری از ۱۴ سد مخزنی با ظرفیت حجم آب قابل تنظیم سالیانه یک میلیارد و ۵۴۱ میلیون مترمکعب و حجم مخزن ۳ میلیارد و ۴۰۹ میلیون مترمکعبی در طول ۳ سال فعالیت دولت یازدهم اشاره کرد.

به گفته این مقام مسؤول، سدهای ذکر شده شامل سد فرخی‌قاین در خراسان‌جنوبی، سد ماشکید۱(علیا) در سیستان‌و‌بلوچستان، سد رودبال‌داراب (بردنو) در استان فارس، سد سرابی‌تویسرکان در همدان، سد شهر بیجار (آیت‌ا…‌بهجت) در گیلان، سد مروک در لرستان، سد ایوشان در لرستان، سد سورک (دهنو) در چهارمحال‌و‌بختیاری، سد زیویه در کردستان، سد سررود (قره‌تیکان) در خراسان‌رضوی، سد سیمره (هینی‌مینی) در ایلام، سد سراب گیلانغرب در کرمانشاه، سد تنگ‌حمام (شهدای گمنام) در کرمانشاه و سد حوضیان در لرستان است.

وی افزود: همچنین در این مدت، آبگیری از ۵ سد مخزنی شامل سدهای کوچری (دستگاه اجرایی آب تهران)، چهچهه (دستگاه اجرایی آب خراسان‌رضوی)، عباس‌آبادکیله (دستگاه اجرایی آب کردستان)، داریان (دستگاه اجرایی شرکت آب نیرو) و ایوان (کنگیر) (دستگاه اجرایی آب ایلام) با ظرفیت مجموع حجم آب قابل تنظیم سالیانه یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون مترمکعب و حجم مخزن ۶۰۰ میلیون مترمکعب اجرایی شد.

 

حاج رسولی‌ها همچنین گفت: در سه سال دولت یازدهم ۱۲۵ هزار و ۶۲۶ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و ۲۱ هزار و ۹۸۸ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی در این شرکت به بهره‌برداری رسید.