شتر‌ها منشأ سرماخوردگی انسان بوده‌اند

شتر‌ها منشأ سرماخوردگی انسان بوده‌اند منشأ سرماخوردگی انسان مانند سندرم مرگبار تنفسی خاورمیانه معروف به بیماری مرس از یک حیوان بوده است. به گزارش ایرنا، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ظاهراً منشأ اولین سرماخوردگی انسان از یک شتر بوده است. به این ترتیب منشأ سرماخوردگی انسان مانند سندرم مرگبار تنفسی خاورمیانه معروف به […]

شتر‌ها منشأ سرماخوردگی انسان بوده‌اند

منشأ سرماخوردگی انسان مانند سندرم مرگبار تنفسی خاورمیانه معروف به بیماری مرس از یک حیوان بوده است.

به گزارش ایرنا، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ظاهراً منشأ اولین سرماخوردگی انسان از یک شتر بوده است.

به این ترتیب منشأ سرماخوردگی انسان مانند سندرم مرگبار تنفسی خاورمیانه معروف به بیماری مرس از یک حیوان بوده است.

این کشف توسط محققان بیمارستان دانشگاهی بن در آلمان به‌دست آمده است این محققان در حال بررسی بیماری مرس بودند که به این کشف غیرمنتظره‌ای دست یافتند.

پروفسور«کریستین دروستن» یکی از این محققان گفت: ما درجریان مطالعه بیماری مرس حدود یک‌هزار شتر را در زمینه « کروناویروس» بررسی کردیم و متوجه شدیم که در ۶ درصد آن‌ها پاتوژن‌های مرتبط با ویروس HCoV-229E وجود دارد که ویروس شایع سرماخوردگی در انسان است و از این کشف بسیار متعجب شدیم.

در مقاله‌ای که در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده، آمده است که محققان با مطالعه نمونه‌های ویروس سرماخوردگی این شتر‌ها متوجه شدند که این ویروس‌ها قادر به آلوده کردن انسان‌ها نیز هستند.

با این حال این آزمایشات نشان دادند که هیچ خطر آشکاری از یک همه‌گیری جدید سرماخوردگی وجود ندارد زیرا سیستم ایمنی ما از پیش علیه این ویروس توسط نسخه انسانی این بیماری مسلح شده است.

تصور می‌شود که شماری از بیماری‌های انسانی ابتدا سایر حیوانات را آلوده کرده‌اند و بعد به صورت اتفاقی از لحاظ ژنتیکی جهش یافته‌اند و خصیصه‌هایی پیدا کرده‌اند که آن‌ها را قادر به آلوده ساختن انسان‌ها کرده است.

 

نمونه این بیماری‌ها آنفلوانزا است که تصور می‌شود از پرندگان جهش یافته و انسان‌ها را آلوده کرده است.