تسویه بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی پدیده به میزان با ملک

معاون سابق نظارت بانک مرکزی اعلام کرد تسویه بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی پدیده به میزان با ملک معاون سابق نظارت بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تسویه و تعیین تکلیف سپرده‌های مؤسسه منحله میزان اعلام کرد و گفت که بدهی پدیده شاندیز به این مؤسسه تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، ولی توان پرداخت آن را […]

معاون سابق نظارت بانک مرکزی اعلام کرد

تسویه بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی پدیده به میزان با ملک

معاون سابق نظارت بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تسویه و تعیین تکلیف سپرده‌های مؤسسه منحله میزان اعلام کرد و گفت که بدهی پدیده شاندیز به این مؤسسه تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، ولی توان پرداخت آن را ندارد، از این رو کاملاً غیرنقدی تسویه خواهد شد. در حدود ۹ ماه از واگذاری مؤسسه منحل شده میزان به بانک صادرات و تعیین تکلیف مرحله‌ای سپرده‌گذاران این مؤسسه، از اول شهریورماه پرداختی‌‌ها تا سقف ۵۰ میلیون تومان سپرده از سوی بانک عامل آغاز شد.

آخرین اخباری که حمیدتهرانفر، قائم مقام بانک صادرات، به ایسنا اعلام کرده حاکی از آن است که در پایان پرداخت‌های تا سقف ۵۰ میلیونی تا ۹۶ درصد سپرده‌گذاران میزان تعیین تکلیف خواهند شد. در عین حال که تعداد باقی‌مانده نیز در ادامه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و موضوع با هماهنگی با هیأت تصفیه و مقامات استانی در حال انجام است.

پدیده شاندیز توان پرداخت نقدی ندارد

قائم‌مقام بانک صادرات، درباره روال تسویه تسهیلات دریافتی از مؤسسه میزان نیز عنوان کرد که در ابتدا با منحل شدن این مؤسسه، وصول مطالبات تا حدی با مشکل مواجه بود، اما در ادامه که به بانک صادرات واگذار شد با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، اکنون جریان وصول اقساط در روال مناسبی قرارگرفته و پرداخت می‌شود.

تهرانفر، در این زمینه به بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی پدیده شاندیز که از بزرگ‌‌ترین بدهکاران به میزان بوده و موجبات کمبود نقدینگی برای تسویه اموال سپرده‌گذاران را فراهم آورده بود اشاره کرد و توضیحاتی داد.

وی گفت که پدیده شاندیز اکنون با مشکلات زیادی مواجه است و با توجه به این‌که بخش زیادی از منابع را به ملک تبدیل کرده و در شرایط فعلی امکان فروش تمام املاک در بازار مسکن و املاک وجود دارد، توان فروش بسیار پایین بوده و پدیده نمی‌تواند بدهی خود را به‌طور نقد پرداخت کند.

قائم مقام بانک صادرات همچنین گفت: در حال حاضر میزان بدهی پدیده شاندیز به بانک صادرات با نهایی شدن بررسی‌ها به ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، اما پدیده نمی‌تواند آن را نقدی پرداخت کند، از این‌رو در ازای ملک تسویه خواهد شد.

نحوه تأمین مالی تسویه بدهی میزان

تهرانفر همچنین درباره‌ تأمین مالی برای تعیین تکلیف سپرده‌های میزان، با اشاره به حجم حدود ۳۳۰۰ میلیاردی سپرده‌های مردم نزد مؤسسه میزان در زمان فروپاشی اعلام کرد که با تسویه بخشی از این سپرده‌ها هنگامی که مؤسسه به بانک صادرات واگذار شد، حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: به هر حال این مؤسسه دارایی‌هایی هم داشته که به فروش رفته، اما آنقدر نبود که بتواند کفاف بدهی‌های خود را بدهد، از سویی دیگر با توجه به شرایطی که در بازار املاک وجود دارد، تمام دارایی‌های غیرنقدی اعم از ملک و ساختمان‌های این مؤسسه توان فروش نداشته است.

قائم مقام بانک صادرات، ادامه داد: بر این اساس، در حال حاضر بخشی از بدهی‌ها و سپرده‌های میزان با استفاده از منابع بانک صادرات پرداخت می‌شود که چندان هم به نفع نقدینگی آن نیست، اما در ادامه با فروش املاک و سایر دارایی‌هایی این مؤسسه جایگزین خواهد شد.

اختلاس بعید است

معاون سابق نظارت بانک مرکزی در رابطه با وضعیت مدیران و مسؤولان مؤسسه میزان در جریان مسایل پیش آمده نیز، عنوان کرد که این موضوع در حیطه دادستانی و قضایی بوده و درمورد آن تصمیم‌گیری می‌کنند که در حال رسیدگی است.

 

تهرانفر درمورد این‌که آیا تاکنون موضوع اختلاس از سوی مدیران مؤسسه میزان مطرح شده، گفت: در این باره هنوز موضوعی اعلام نشده، اما بعید به نظر می‌رسد که مشکلات میزان از اختلاس شروع شده باشد، بلکه بیش‌تر به نبود تجربه مدیریتی در این مؤسسه برمی‌گردد.