ثبت و اعمال جریمه‌های LEZ از مهر

رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد ثبت و اعمال جریمه‌های LEZ از مهر رییس پلیس راهور ناجا از اجرای طرح LEZ از شهریور ماه خبر داد و گفت: اعمال قانون به وسیله دوربین از مهرماه آغاز خواهد شد. به گزارش ایلنا، تقی‌مهری در نشست خبری خود که در مقر پلیس راهور ناجا در شهرک آزمایش […]

رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد

ثبت و اعمال جریمه‌های LEZ از مهر

رییس پلیس راهور ناجا از اجرای طرح LEZ از شهریور ماه خبر داد و گفت: اعمال قانون به وسیله دوربین از مهرماه آغاز خواهد شد.

به گزارش ایلنا، تقی‌مهری در نشست خبری خود که در مقر پلیس راهور ناجا در شهرک آزمایش برگزار شد ضمن تبریک هفته دولت و آرزوی موفقیتش گفت: طرح تابستانی پلیس راهور تا چهارم مهرماه در جاده‌های کشور اجرا می‌شود این در حالیست که برای استان‌های مسافرپذیر سیاحتی و زیارتی طرح‌های ویژه‌ای نیز، اندیشیده شده است.

وی با بیان این‌که در ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و به همین دلیل موضوع تصادفات یکی از مشکلات کشور به شمار می‌رود، شهریور ماه را پر تردد‌‌ترین ماه جاده‌های کشور خواند و ادامه داد: در همین راستا شهریور ماه، پر تصادف‌‌‌ترین ماه کشور به شمار می‌رود به‌طوری‌که در شهریور سال گذشته بیش از ۱۷۰۰ تن در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند.

مهری، میانگین فوت روزانه شهروندان در حوادث رانندگی را ۴۵ نفر اعلام کرد و گفت: در شهریور ماه ناجا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای کاهش تصادفات کرده است.

مهری، عدم توجه به جلو را با ۳۹ درصد، سرعت و سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ را جزو مهم‌ترین علل حوادث رانندگی در شهریور ماه اعلام کرد و گفت: این موارد بیش از ۸۰ درصد علل حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.

خطوط قرمز پلیس

مهری، برخورد با تخلفات حادثه‌ساز را خط قرمز پلیس اعلام کرد و گفت: افرادی که مرتکب دو تخلف حادثه‌ساز به شکل همزمان شوند، خودرویشان به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

به گفته وی، سرعت و سبقت غیرمجاز، انجام حرکات مارپیچ، تردد از شانه خاکی و حرکت خلاف جهت جزو خط قرمزهای پلیس در طرح تابستانی است.

وی از کاهش۴٫۸ درصدی شمار جانباختگان حوادث رانندگی در ۴ماهه امسال در جاده‌ها خبر داد و گفت: این آمار متأسفانه در شهر افزایش ۳ درصدی داشت اما در مجموع میزان تلفات ۲٫۸ درصد کاهش داشته است.

مهری علت ۷۰ درصد تصادفات را عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی و عدم رعایت سرعت مطمئنه و… اعلام کرد و گفت: ۵۴۳۰ نفر در تصادفات چهار ماهه امسال جان خود را از دست داده‌اند.

کاهش ۱۱ درصدی شماره‌گذاری خودروهای وارداتی

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به خدمات ارایه شده از سوی پلیس در ۵ ماهه امسال، از افزایش ۳۰ درصدی شماره‌گذاری خودروهای نوشماره خبر داد و گفت: شماره‌گذاری خودروهای وارداتی ۱۱ درصد کاهش داشته است. درمورد موتور سیکلت نیز افزایش ۳۶ درصدی شماره‌گذاری را داشتیم.

وی افزود: اسقاط خودروهای فرسوده کاهش ۶۳ درصدی داشته و صدور گواهینامه نیز کاهشی دو درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است که این هم مربوط به کاهش موالید است.

خودروهایی که از ابتدای امسال شماره‌گذاری نشدند

مهری با اشاره به ممنوعیت شماره‌گذاری خودرو‌‌ها گفت: خودروهایی که استاندارد یورو۴ را رعایت نکنند برابر مصوبه هیأت وزیران شماره‌گذاری نخواهند شد. بر این اساس سمند se، سورن xu7، ال۹۰ دارای پایه گازسوز و دوگانه‌سوز، سایپا ۱۳۱ و ۱۳۲، مزدا تک‌کابین و دو کابین جزو خودروهایی هستند که نتوانستند استاندارد یورو ۴ را کسب کرده و از ابتدای امسال شماره‌گذاری نشده‌اند.

به گفته مهری، شماره‌گذاری خودروهای خارجی از ۲۴ هزار مورد به ۲۲هزار مورد رسیده است.

کاهش ۴۵ درصدی تصادفات ناوگان حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌ها

در حوادث مربوط به اتوبوس‌‌‌ها و ناوگان حمل و نقل عمومی، ۴۵ درصد کاهش تصادفات، ۴۳ درصد کاهش فوتی و ۲۲ درصد کاهش مصدومیت داشته‌ایم.

رییس پلیس راهور ناجا از راه‌اندازی سامانه‌ای جدید برای کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی خبر داد و گفت: با استفاده از این سامانه که در حال حاضر در محورهای تهران-قم-اصفهان و شیراز و مشهد به تهران فعال است، از فاصله یک کیلومتری تا پاسگاه پلیس راه عملکرد راننده کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: این سامانه، سامانه پایش ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر نام دارد.

نصب ۳۰۰ دوربین جدید در جاده‌ها

مهری همچنین از نصب ۳۰۰ دوربین جدید در جاده‌های کشور خبر داد و گفت: این اقدام با کمک وزارت راه و شهرسازی و دولت انجام شده و تا پایان تابستان هم ۳۰۰ دوربین دیگر نصب خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به شمار جانباختگان حوادث رانندگی در کشور گفت: برابر آمار پزشکی قانونی ۷۱ درصد جانباختگان حوادث رانندگی، در جاده‌ها جان خود را از دست داده‌‌اند.

توضیح درباره بخشودگی دیرکرد جرایم

وی با بیان این‌که براساس مصوبه مجلس دیرکرد جرایم تا پایان سال ۹۴ بخشیده شده است، اظهار کرد: این فرصتی است که قانون در اختیار متخلفان قرارداده و آنان تا آخر پاییز فرصت دارند که جریمه خود را پرداخت کنند.

مهری با اشاره به اجرای طرح معاینه فنی و کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: یکی از طرح‌هایی که قرار است در کلان‌شهر‌‌ها و به ویژه تهران بزرگ اجرا شود، محدوده کاهش آلایندگی هوا (LEZ) بود که براساس آن خودروهای فاقد معاینه فنی و خودروهایی که تاریخ معاینه فنی آن‌‌ها گذشته، به‌وسیله دوربین آغاز شود و بناست که با استفاده از دوربین‌های کنترل محدوده زوج و فرد این خودرو‌‌ها جریمه شوند.

وی مبلغ این جریمه را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در سال گذشته از ۲۷ هزار خودرویی که متوقف شدند، حدود ۱۰ درصد فاقد معاینه فنی بودند.

وی درباره زمان اجرایی شدن این طرح گفت: تصمیم بر این شد تا از شهریور ماه این طرح اجرا شده و از ابتدای مهرماه به وسیله دوربین‌‌ها تخلف ثبت شود.

امسال پرونده‌ای برای شماره‌گذاری خودروهای لوکس نداشتیم

مهری در واکنش به ادعای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص تخلفات انجام شده در پلیس راهور برای شماره‌گذاری خودروهای لوکس اظهار کرد: ما امسال چنین پرونده‌ای نداشتیم و البته ممکن است برخی با جعل دست به چنین کاری بزنند که با آن‌‌ها برخورد می‌شود.

مهری همچنین از بررسی ساختار شورای عالی حوادث و ترافیک کشور خبر داد و گفت: این موضوع در مجلس در حال بررسی است و به نظر می‌رسد اجرای آن نقش زیادی در کاهش حوادث و تلفات رانندگی داشته باشد.

 

وی همچنین درمورد شناسایی خودروهای مسروقه نیز گفت: پلیس راهور عضو قرارگاه مبارزه با سرقت است و موارد اینچنینی را به پلیس آگاهی اطلاع می‌دهد.