کیارستمی و فرهادی در فهرست برترین‌های جهان سینما

کیارستمی و فرهادی در فهرست برترین‌های جهان سینما در یک نظرسنجی که از ۱۷۷ منتقد فیلم صورت گرفت، ۱۰۰ فیلم برتر هزاره سوم انتخاب شد. به گزارش مهر، در فهرستی که شامل ۱۰۰ فیلم برتر قرن بیست‌ویکم است، نام ۳ فیلم ایرانی دیده می‌شود که از این میان دو فیلم از عباس‌کیارستمی و یک فیلم […]

کیارستمی و فرهادی در فهرست برترین‌های جهان سینما

در یک نظرسنجی که از ۱۷۷ منتقد فیلم صورت گرفت، ۱۰۰ فیلم برتر هزاره سوم انتخاب شد.

به گزارش مهر، در فهرستی که شامل ۱۰۰ فیلم برتر قرن بیست‌ویکم است، نام ۳ فیلم ایرانی دیده می‌شود که از این میان دو فیلم از عباس‌کیارستمی و یک فیلم از اصغر فرهادی جای دارند.

در این فهرست «جدایی‌نادر‌ازسیمین» ساخته اصغر فرهادی در رتبه نهم از ۱۰ فیلم اول این فهرست جای گرفته و فیلم «کپی‌برابر‌اصل» و «ده» به ‌کارگردانی عباس کیارستمی در رده ۴۶ و ۹۸ جای دارند.

«جدایی‌نادرازسیمین» برنده جایزه گلدن‌گلوب و اسکار فیلم خارجی زبان شد و فیلم «ده» که سال ۲۰۰۲ ساخته شد به جشنواره‌های مختلف راه پیدا کرد. «کپی‌برابراصل» در سال ۲۰۱۰ جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را برای بازی ژولیت‌بینوش دریافت کرد.

در این نظرسنجی «جاده‌مالهالند» ساخته دیوید لینچ به عنوان بر‌‌ترین فیلم قرن بیست‌ویکم انتخاب شده است و «در حال و هوای عشق» به‌کارگردانی وونگ کاروای از هنگ‌کنگ جایگاه دوم را تصاحب کرده است. «خون به پا خواهد شد» به‌کارگردانی پل‌توماس‌اندرسون نیز فیلم سوم این فهرست است.

در مکان چهارم انیمیشن «شهر اشباح» اثر تحسین شده هایائو‌میازاکی از ژاپن جای دارد و «پسر بچگی» ساخته ریچارد‌لینکلیتر که جایزه اسکار را برای نقش مکمل نصیب پاتریشاآرکت کرد، فیلم پنجم شده است.

«درخشش ابدی یک ذهن پاک» ساخته میشل‌گوندی با بازی جیم‌کری، «درخت‌زندگی» ساخته ترنس‌مالیک با بازی برد پیت، «یک یک و یک دو» ساخته یانگ در مکان ششم تا هشتم جای دارند. فیلم دهم این فیلم «پیرمرد‌‌ها جایی ندارند» ساخته برادران‌کوئن است.

در این فهرست وس‌اندرسون، کریستوفرنولان، میشاییل‌هانکه، آپیچاتونگ ویراستاکول، پل‌توماس‌اندرسون و برادران کوئن هر یک با ۳ فیلم حضور دارند.

 

منتقدانی از ورایتی، هالیوود ریپورتر، سایت‌اندساوند و گاردین از جمله شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هستند و هر منتقد با ۱۰ فیلم برتر و در نهایت فهرستی متشکل از ۵۹۹ فیلم تشکیل شده است که ۱۰۰ فیلم اول آن به عنوان فیلم‌های برتر منتشر شده‌اند.