ساختار مجلس دهم حاکی از آن است که می‌تواند در رأس امور باشد

ساختار مجلس دهم حاکی از آن است که می‌تواند در رأس امور باشد نماینده اردبیل گفت: ساختار مجلس دهم حاکی از آن است که این مجلس می‌تواند در رأس امور باشد و امروز توانمند‌سازی بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات فرا روی آن در این مسیر یک ضرورت است. به گزارش ایرنا، رضاکریمی طی […]

ساختار مجلس دهم حاکی از آن است که می‌تواند در رأس امور باشد

نماینده اردبیل گفت: ساختار مجلس دهم حاکی از آن است که این مجلس می‌تواند در رأس امور باشد و امروز توانمند‌سازی بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات فرا روی آن در این مسیر یک ضرورت است.

به گزارش ایرنا، رضاکریمی طی نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت و شهدای کارمند و هفته دولت گفت: سیاست‌گذاری‌ها در هدایت از سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها باید به نحوی باشد که فاصله‌ طبقاتی شکافی بین استان‌های توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته نباشد باید طوری باشد که روزبه‌روز محروم، محروم‌تر و غنی غنی‌تر نشود. بلکه باید سرمایه‌گذاری‌ها بر اساس تعادل و توازن منطقه‌ای در سراسر کشور رخ دهد.

وی تصریح کرد: وقتی نگاه می‌کنید در بخشی از کشور کارخانه‌های متعدد و شهرک‌های صنعتی و اشتغال در حال رشد است، خوشحال می‌شویم اما وقتی می‌بینیم در بخشی دیگری از کشور نگاه غیرمتوازن و ناعادلانه و عدم تخصیص اعتبارات مطلوب وجود دارد به شدت دلسرد و آزرده می‌شویم چرا که معتقدیم توسعه ملی در سایه‌ توسعه‌ متوازن است .

نماینده مردم اردبیل تأکید کرد: این استان به رغم داشتن ظرفیت بالای گردشگری در جای‌جای استان بیش از ۷ میلیون گردشگر دارد. ولی میانگین حضور گردشگران در اردبیل یک روز است که آن هم به دلیل نبود زیر ساخت‌های مناسب گردشگری در منطقه است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ناعدالتی در نسخه واحد بودجه را مورد انتقاد قرار دارد و گفت: در استان‌های سردسیر فصل کاری و کشاورزی زیر ۴ ماه است و این استان‌ها نیاز دارند که بودجه‌های استانی و توسعه‌ای به موقع اختصاص یابند. وقتی می‌توانیم به لحاظ واقع شدن در یک موقعیت جغرافیایی مطلوب و کم‌نظیر به عنوان موتور محرکه مبادلات تجاری نقش آفرینی کنیم و از طریق کریدور شمال، جنوب نقش آفرینی کنیم بلاتکلیفی و بی‌توجهی دردناک است.

کریمی تصریح کرد: ‌از وزیر راه و شهرسازی درخواست می‌کنم نسبت به این مهم توجه بیش‌تری داشته باشد.

وی در ادامه با انتقاد از بی‌توجهی وزارت راه به راه روستایی گفت: از وزیر می‌خواهم در کنار توجه به صنعت هوایی، علت کنار گذاشتن معاونت راه روستایی را برای مردم تبیین نماید.

همچنین از وزیر نیرو نیز درخواست می‌کنم به بحث مدیریت و تأمین منابع آبی برای کشاورزی و دشت صد هزار هکتاری، اردبیل، نمین و نیر و سرعین اقدام جدی نمایند.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: با این وجود قریب ۱۲ سال است که راه‌های اردبیل و میانه بلاتکلیف و نیمه فعال مانده، بنابراین از وزیر راه و شهرسازی درخواست می‌نمایم نسبت به این موضوع اقدامات عاجلانه انجام دهد، همچنین از سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات پروژه مذکور که بالغ بر ۴۰۰میلیارد هزینه برداشته است، کمک شایان کند.

وی افزود: از وزیر راه و شهرسازی درخواست داریم تا برنامه پروازی هوایی کشوری را برای این منطقه را در نظر داشته باشد، وزیر نیرو نیز باید مدیریت و تأمین منابع آبی کشاورزان منطقه اردبیل را ساماندهی و بهبود بخشد. در بخش کشاورزی نیز باید توجه داشت که کشاورزان اردبیل رتبه دوم تولید سیب‌زمینی را در کشور دارند اما در فروش محصولات خود با مشکلات بسیار مواجه هستند. عدم‌رغبت کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی نیز مشکل دیگر است چراکه نگاه نامهربانانه به کشاورزان وجود دارد.

کریمی با انتقاد از انتقال آب شور دریای خزر به فلات مرکزی ایران، گفت: این در حالی است که آب شرب اردبیل به دریای خزر ریخته می‌شود.

 

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری جفایی که در حق فرهنگیان می‌شود، تصریح کرد: مجلس باید با تقویت بعد نظارتی خود بر اجرای قوانین مصوب تأکید داشته باشد، برای ایجاد توسعه و اشتغال و پایان دادن به نابربرای‌ها به لایحه مناطق آزاد تجاری رأی نهایی دهند.