افزایش همکاری‌های آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی

مدیر شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی خبر داد افزایش همکاری‌های آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی رضا اسدی‌فرد گفت: با توجه به گسترش توانمندی‌های این شبکه و ارایه خدمات متنوع و مطلوب در ابعاد داخلی، گسترش‌ همکاری‌های بین‌المللی و در محورهای مختلف یکی از برنامه‌های جدی این شبکه آزمایشگاهی در سال جاری است. به گزارش ایسنا، […]

مدیر شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی خبر داد

افزایش همکاری‌های آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی

رضا اسدی‌فرد گفت: با توجه به گسترش توانمندی‌های این شبکه و ارایه خدمات متنوع و مطلوب در ابعاد داخلی، گسترش‌ همکاری‌های بین‌المللی و در محورهای مختلف یکی از برنامه‌های جدی این شبکه آزمایشگاهی در سال جاری است.

به گزارش ایسنا، مدیر شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری با اشاره به این‌که توسعه همکاری‌های آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی به صورت جدی در دستور کار شبکه قرار دارد، گفت: با توجه به این‌که شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی وفن‌آوری، در ابعاد داخلی خود به دستاورد‌ها و توانمندی‌های مطلوبی رسیده است، به‌طوری‌که با به اشتراک‌گذاری بیش از ۵ هزار دستگاه پیشرفته آزمایشگاهی، بیش از یک میلیون خدمت آزمایشگاهی را در سال ۱۳۹۴ به مشتریان خود ارایه کرده است، گسترش همکاری‌های آزمایشگاهی در ابعاد بین‌المللی و محورهای گوناگون، یکی از برنامه‌های جدی این شبکه آزمایشگاهی در سال جاری است.

اسدی‌فرد با اشاره به تبادل خدمات آزمایشگاهی با کشورهای همسایه به عنوان یکی از محورهای جاری در همکاری‌های بین‌المللی آزمایشگاهی اظهارکرد: یکی از محورهای اساسی همکاری با دیگر کشورها، ایجاد امکان دسترسی و تسهیل ارایه خدمات آزمایشگاهی به کشورهای همسایه به صورت منظم و نظام‌مندتر است. در حال حاضر نیز آزمایشگاه‌هایی از شهرهای مرزی کشورمان به کشورهای همسایه خدمات ارایه می‌دهند، اما برنامه‌هایی تدوین شده است تا این خدمات به صورت نظام‌مندتر و با بهره‌گیری از حداکثر توانمندی و ظرفیت‌های موجود شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی ارایه شود.

وی بهره‌مندی از توانمندی‌‌ها و خدمات آزمایشگاهی دیگر کشور‌ها به منظور ارتقای تحقیقات و پژوهش‌های کشور را محور بعدی همکاری‌های بین‌المللی شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی برشمرد و افزود: برخی کشور‌ها به ویژه کشورهای پیشرفته و صاحب صنعت دارای تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی هستند و تلاش می‌کنیم در بستر افزایش تعامل و همکاری‌های آزمایشگاهی با این کشورها، موارد ضعف کشور در این حوزه را برطرف کنیم؛ به‌طور مثال در حوزه میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM برای موارد با قدرت تفکیک بالا، در عین وجود نیاز مبرم، تعداد دستگاه‌های موجود پاسخگوی نیازهای کشور نیست؛ برهمین اساس تلاش می‌کنیم در قالب تعامل با کشورهای توانمند در این حوزه، نیاز کشور را برطرف کنیم.

وی افزود: در حال حاضر با مراکزی در چین مذاکراتی صورت گرفته است و سال گذشته نیز تفاهم‌نامه‌ای با یک مرکز آزمایشگاهی در کره‌جنوبی به امضا رسید.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری گفت: همچنین برای استفاده از خدمات آزمایشگاه کشور روسیه تعاملاتی صورت گرفته است و با سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مورد نیاز کشور و برای رفع کمبود تجهیزات در دستور کار این شبکه آزمایشگاهی قرار دارد.

اسدی فرد، یکی از دیگر حوزه‌های مهم همکاری، خدمات کالیبراسیون با استفاده از مواد آزمایشگاهی مرجع دانست و افزود: خوشبختانه این بخش فعال شده است و با همکاری و تعامل صورت گرفته، مجموعه‌ای مستقل در شبکه آزمایشگاهی تأمین این مواد از مراکز خارجی را با کیفیت مناسب و براساس استاندارد‌ها انجام می‌دهد.

 

وی افزود: علاوه بر تأمین مواد مرجع با برنامه‌های تشویقی به منظور شرکت آزمایشگاه‌های کشور در آزمون‌های مقایسه‌ای بین‌آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی تلاش می‌کنیم مراکز آزمایشگاهی داخلی به سطح کیفی مناسب و همگام با استانداردهای جهانی برسند.