آغاز رایزنی‌های آمریکا و روسیه درباره سوریه در ژنو

    یک دیپلمات روس از آغاز رایزنی‌‌ها میان کارشناسان روس و آمریکایی درباره همکاری‌‌ها در سوریه خبر داد.به گزارش ایسنا، یک منبع نزدیک به مذاکرات در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «نووستی» تأکید کرد که مذاکرات میان کارشناسان روس و آمریکایی در ژنو آغاز شده است.این منبع اشاره‌ای به این که مذاکرات چقدر زمان خواهد برد، […]

    یک دیپلمات روس از آغاز رایزنی‌‌ها میان کارشناسان روس و آمریکایی درباره همکاری‌‌ها در سوریه خبر داد.به گزارش ایسنا، یک منبع نزدیک به مذاکرات در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «نووستی» تأکید کرد که مذاکرات میان کارشناسان روس و آمریکایی در ژنو آغاز شده است.این منبع اشاره‌ای به این که مذاکرات چقدر زمان خواهد برد، نکرد.انتظار می‌رود در ژنو همکاری میان واشنگتن و مسکو درخصوص دوره‌های آتش‌بس انسانی در حلب و تضمین امنیت کاروان‌های امدادرسانی که از جاده کاستیلو عبور خواهند کرد و نیز هماهنگی عملیات نیروهای مسلح علیه تروریسم مورد گفت‌و‌گو شود.دیداری که قرار است روزهای ۲۶ و ۲۷ اوت جاری(۵ و ۶ شهریور) میان سرگیی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، همتای آمریکایی‌اش برگزار شود، بر نتایج مذاکرات متمرکز خواهد بود.

وزرای خارجه آمریکا و روسیه هفته گذشته به بررسی توافق‌نامه دو کشور درباره مبارزه با تروریسم پرداختند این درحالی است که سرگیی شویگو، وزیر دفاع روسیه از مذاکراتی بسیار فعال با طرف آمریکایی جهت انجام یک عملیات نظامی مشترک در سوریه خبر داد.

پیش از این مسکو بار‌ها بر لزوم آغاز حملات مشترک علیه گروه‌های تروریستی در سوریه تأکید کرده بود این در حالی است که رایزنی‌های متعددی میان آمریکایی‌‌ها و روس‌‌ها درباره عملیات نظامی در سوریه برقرار است.

مسکو و واشنگتن ریاست گروه بین‌المللی حامیان سوریه با نزدیک به ۲۰ کشور را برعهده دارند و در نوامبر گذشته نقشه راهی برای تحقق صلح در سوریه تعیین کردند. سازمان ملل نیز این نقشه راه را که شامل تشکیل هیأتی انتقالی و تدوین قانون اساسی جدیدی برای سوریه و نیز برگزاری انتخابات تا اواسط سال ۲۰۱۷ است، تصویب کرد.

همزمان مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای مطبوعاتی گفت: آمریکا و روسیه همچنان به مذاکرات خود درباره تقویت همکاری‌‌ها برای پایان یافتن درگیری‌‌ها در سوریه ادامه می‌دهند و در این زمینه پیشرفت خوبی داشته‌اند اما هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند.

این در حالی است که وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از شیوه برخورد آمریکا با مسایل در سوریه به ویژه مسایل مربوط به گروه تروریستی جبهه النصره، اعلام کرد: واشنگتن به جای تفکیک عملی مخالفان سوری از تروریست‌ها، به جبهه النصره فرصتی داده تا شروط جدیدی را تعیین کند.

در ادامه این بیانیه آمده است، شیوه تعامل آمریکا با شرایط سوریه منطقی نیست، از یک سو بر لزوم تلاش گروهی و جدی برای نابودی پایگاه‌های تروریستی در سوریه تأکید می‌کند و از سوی دیگر تضمین‌هایی برای تغییر رهبری در سوریه می‌خواهد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه تأکید کرده آمریکا در حملات هوایی خود پایگاه‌های النصره در سوریه را هدف قرار نمی‌دهد و هیچ اطلاعاتی به مسکو درباره حضور آن‌ها در سوریه نمی‌دهد و با وجود این‌که النصره را گروهی تروریستی می‌داند، از همکاری گروه‌های مورد حمایت خود با النصره چشم‌پوشی می‌کند.

در همین ارتباط، معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد: حضور نمایندگان دولت سوریه بر سر میز مذاکرات امری طبیعی است.

به گزارش شبکه العالم، اظهارات اخیر مقامات ترکیه از شکل‌گیری یک تحول بزرگ در مواضع آنکارا در مورد سوریه حکایت می‌کند. به تازگی تغییرات چشمگیری در اظهارات مقامات ترکیه در مورد دولت سوریه روی داده است. دولت ترکیه که تاکنون از سرسخت‌‌ترین مخالفان بشار اسد بود، برای نخستین بار تصدیق کرده که نمایندگان دولت سوریه باید در مذاکرات صلح این کشور شرکت داشته باشند.

نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه به شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترک گفت، این امری بدیهی است که دولت سوریه نیز در مذاکرات صلح این کشور نماینده داشته باشد.

ترکیه پیش از این همواره تأکید می‌کرد که نخست باید اسد را از قدرت برکنار کرد تا اساساً صلح ممکن شود و با توجه به این امر، این موضع‌گیری تازه را می‌توان آغاز چرخشی در سیاست خارجی ترکیه در این زمینه ارزیابی کرد.

در همین رابطه بخوانید: اذعان آنکارا به اشتباه بودن سیاست‌هایش در قبال سوریه

به گزارش دویچه وله، کورتولموش در سخنان خود افزود، اگر قرار بر آن شود که این منازعه با کمک روسیه حل شود، این امر چشم‌انداز تازه‌ای برای دستیابی به صلح فراهم می‌کند.

 

معاون نخست‌وزیر ترکیه همچنین پس از موفقیت‌های نظامی اخیر شبه‌نظامیان در شمال سوریه، خواهان ایجاد منطقه‌ای امن در این مناطق شد. به گفته‌ او، این‌گونه مناطق امن را باید دوباره در نظر گرفت تا شمال سوریه فقط به منطقه‌ یک گروه خاص تبدیل نشود.