ایجاد ارزش‌افزوده با تبدیل مواد خام معدنی، ضروری است

جهانگیری  ایجاد ارزش‌افزوده با تبدیل مواد خام معدنی، ضروری است معاون اول رییس‌جمهوری گفت: امروز صادرات مواد خام معدنی کشور از بازار جهانی لازم برخوردار است، اما تبدیل آن به ارزش‌افزوده، بازدهی بالایی به دنبال دارد و مسؤولان جمهوری اسلامی نیز به این امر توجه جدی دارند. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در آیین راه‌اندازی […]

جهانگیری

 ایجاد ارزش‌افزوده با تبدیل مواد خام معدنی، ضروری است

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: امروز صادرات مواد خام معدنی کشور از بازار جهانی لازم برخوردار است، اما تبدیل آن به ارزش‌افزوده، بازدهی بالایی به دنبال دارد و مسؤولان جمهوری اسلامی نیز به این امر توجه جدی دارند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در آیین راه‌اندازی واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع فولاد کویر دامغان، افزود: امروز انتظار می‌رود اقتصادی در کشور شکل بگیرد که قادر باشد ایران را به پیشرفت برساند و از چالش‌ها عبور دهد.

وی بر لزوم بسترسازی برای حضور فعال بخش خصوصی در اقتصاد کشور تأکید کرد و افزود: ضرورت دارد شرایط برای حضور بخش خصوصی مهیا شود.

جهانگیری اضافه کرد: کشور ما از استعدادهای زیادی مانند نفت و گاز برخوردار است که در این زمینه جایگاه یکم یا دوم جهانی را داریم.

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد شماری از معدن‌های کشور مانند گل‌گهر سیرجان، چادرملو یزد و سنگان خراسان‌‌رضوی که در کویر مرکزی قرار دارند و تا افغانستان امتداد دارند، در اندازه‌های جهانی است.

وی بر بهره‌گیری از فن‌آوری روز تأکید کرد و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رشد و توسعه فولاد کشور برنامه مناسبی دارد و برای کل زنجیره ارزش از سنگ‌آهن تا محصول نهایی برنامه‌ریزی کرده است.

جهانگیری استان سمنان را از مهم‌ترین مناطق معدنی کشور دانست و ادامه داد: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، توسعه بیش‌تر استان را سبب می‌شود که این امر با حمایت و قدردانی دولت همراه خواهد بود.

معاون اول رییس‌جمهوری محدودیت منابع آب کشور را «جدی» توصیف کرد و گفت: برای حل مشکل کم‌آبی به‌ویژه در مناطقی مانند استان اصفهان باید تلاش شود که در این زمینه رعایت اصول زیست‌محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش از سخنان معاون اول رییس‌جمهوری، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر دامغان به تشریح فعالیت این واحد صنعتی پرداخت.

مهدی‌رنجبری گفت: ۴ خط برای تولید شمش و خطوط ریخته‌گری طراحی شده است و سالیانه ۱۲۰ هزار تن شمش تولید خواهد شد که با نصب کوره بعدی در ۳ ماه نخست سال آینده ظرفیت این واحد به ۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

به گفته وی، این واحد صنعتی اکنون دارای ۱۸۰ نفر نیروی کار است و برای واحد نورد سرگرم مذاکره با برخی شرکت‌های اروپایی است.

مدیرعامل مجتمع فولاد کویر دامغان پیش تر گفته بود که این مجتمع صنعتی با سرمایه‌گذاری ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال (۵۹۰ میلیارد تومان) شکل گرفته است تا امکان تولید شمش فراهم شود و سپس واحد نورد نیز به آن‌ افزوده می‌شود.

به گفته وی، تاکنون از سوی بخش خصوصی ۱۰هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این واحد فولادی صورت گرفته است و انتظار می‌رود تا دو سال آینده نزدیک ۳ هزار فرصت شغلی در این واحد صنعتی فراهم شود.

معاون اول رییس‌جمهوری در سومین روز از هفته دولت مرحله نخست واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع فولاد کویر دامغان را افتتاح کرد.

بر همین اساس پارسال ایران برای نخستین بار به رکورد صادرات ۴ میلیون و ۱۰۰هزار تن فولادخام دست یافت و انتظار می‌رود امسال این رقم با وجود رکود فعالیت طرح‌های عمرانی به بیش از ۶ میلیون تن برسد.

 

ایران چهاردهمین فولادساز جهان است و انتظار می‌رود با دستیابی به تولید ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۹۵، جایگاه ایران بین تولیدکنندگان شاخص دنیا بهبود یابد.