معدن مهم‌ترین مصداق اقتصاد مقاومتی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: معدن مهم‌ترین مصداق اقتصاد مقاومتی است معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکل معدن‌کاران با منابع طبیعی در استان‌ها برطرف شده است. به گزارش فارس، جعفرسرقینی در نشست بررسی مسایل و مشکلات فعالان معدنی خراسان‌شمالی، بیان داشت: یکی از هزینه‌های واردشده در بخش […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

معدن مهم‌ترین مصداق اقتصاد مقاومتی است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکل معدن‌کاران با منابع طبیعی در استان‌ها برطرف شده است.

به گزارش فارس، جعفرسرقینی در نشست بررسی مسایل و مشکلات فعالان معدنی خراسان‌شمالی، بیان داشت: یکی از هزینه‌های واردشده در بخش معدن هزینه حمل‌ونقل و جابه‌جایی مواد معدنی بوده که البته مختص به استان خاصی نیست و همه استان‌ها به‌نوعی درگیر این موضوع هستند.

وی با برشمردن مشکل مالیات بر ارزش‌افزوده هم اظهار کرد: این موضوع باعث شده تا فعالان معدنی دغدغه‌های جدی در این زمینه داشته باشند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: البته این وزارتخانه پیگیری‌هایی در این زمینه داشته که امید می‌رود با همکاری مسؤولان امر برطرف شود.

سرقینی درباره معافیت‌های مالیاتی هم گفت: اکنون معافیت‌های مالیاتی بر پایه موقعیت جغرافیایی صورت گرفته، اما اکنون می‌توان به مواد معدنی استخراجی هم در همین راستا توجه کرد.

وی با تأکید بر این‌که معدن مهم‌ترین مصداق در اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: بخش معدن ویژگی‌های خود را داشته و سرآغازی برای همه‌ کارهای صنعتی است.

به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخش معدن در توسعه و اقتصاد مقاومتی دارای موقعیت ویژه و توسعه پایدار است و همچنین در زمان تحریم‌ها کم‌ترین آسیب را داشته است.

سرقینی اظهار کرد: حوزه معدن نیازمند برنامه‌ریزی، نظارت و دقت لازم است.

وی با یادآوری این‌که آزادسازی پهنه‌های معدنی زمینه توسعه فعالیت اکتشافی را در کشور فراهم می‌سازد، بیان داشت: ازاین‌رو انتظار می‌رود تا در نیمه‌دوم امسال واگذاری پهنه‌های معدنی به پایان برسد که پس‌از آن مرحله اکتشافات تفضیلی است.

این مسؤول همچنین با اشاره به اهتمام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رفع مشکل معدن‌کاران با منابع طبیعی هم گفت: اکنون مشکل معدن‌کاران با منابع طبیعی در استان‌ها برطرف شده است.

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نبود‌ واحد فرآوری معدنی در استان را از مشکلات این بخش در این استان برشمرد و بر لزوم پیگیری آن تأکید کرد.