چرخش بانک‌های خارجی برای همکاری با ایران

مدیر دفتر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو خبر داد چرخش بانک‌های خارجی برای همکاری با ایران مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو از چرخش بانک‌های خارجی برای همکاری با ایران خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسن‌یونسیان درباره شرایط همکاری‌های مالی و […]

مدیر دفتر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو خبر داد

چرخش بانک‌های خارجی برای همکاری با ایران

مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو از چرخش بانک‌های خارجی برای همکاری با ایران خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسن‌یونسیان درباره شرایط همکاری‌های مالی و اقتصادی ایمیدرو با بانک‌های خارجی در دولت یازدهم در حوزه معدن و صنایع معدنی به مناسبت هفته دولت، تصریح کرد: طی سال‌های ۸۶-۸۷، بالا رفتن ریسک اعتباری ایران سبب تحمیل هزینه‌های اقتصادی و غیراقتصادی سنگینی به فعالیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی ایران شد.

 وی افزود: در آن مدت، ریسک اعتباری ایران به یکباره از ۴ به ۷ رسید و جایگاه اعتباری ۷، در واقع بد‌ترین شرایطی است که در رتبه‌بندی اعتباری یک کشور می‌توان تصور کرد. در آن وضعیت، بانک‌های خارجی به‌طور خودکار قادر به همکاری با ایران نبودند، بنابراین موضوعاتی همچون دریافت وام نیز مفهومی پیدا نمی‌کرد.

مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در عین حال به شرایط ۳ سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی به این سو اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات مقامات عالی کشور و نیز تلاش‌های وزارت امور خارجه و بانک مرکزی، شاهد تسهیل روابط بانکی و مالی با کشورهای مختلف شدیم، به‌طوری که نیمه دوم سال ۹۲ آغازگر همکاری‌های بخش معدن و صنایع معدنی کشور با شرکت‌های صاحب‌نام و بزرگ دنیا بود، با این توضیح که شرایط دگرگون شد و این بار طرف‌های خارجی بودند که متقاضی همکاری با ایران می‌شدند.

وی افزود: در حال حاضر با دو بانک در آلمان، ۳ بانک در ایتالیا و تعدادی از بانک‌های کشورهای دیگر اروپایی مشغول به همکاری هستیم و نکته قابل توجه اینست که دیگر آن هزینه‌ها و مبالغ تحت عنوان کارمزد بالا، پرداخت نمی‌شود.

مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: با تلاش‌های صورت گرفته، شاهد کاهش ریسک اعتباری ایران شدیم و از ۲۲ ماه ژوئن (دو تیر ۹۵)، ریسک اعتباری ایران به ۶ تنزل یافته است.

وی افزود: در حال حاضر با استفاده از بانک‌های داخلی، شرایط انتقال پول فراهم شده به‌طوری که می‌توان ارز را با نرخ حداکثر ۱٫۵ تا ۲ درصد جا به جا کرد، این در حالی است که برخی بانک‌های اروپایی با هزینه کم‌تر از این رقم و با نرخ‌های ناچیز و متداول دنیا، پول برای طرف‌های ایرانی منتقل می‌کنند.

یونسیان درباره شرایط پیش از تشدید شدن تحریم‌ها گفت: طی سال‌های ۸۳ تا ۸۴ ایران و سازمانی همچون ایمیدرو از رتبه بالایی نزد مؤسسات مالی و بانک‌های خارجی برخوردار بود به‌طوری که در طرح‌های معدنی و صنایع معدنی، تنها با اتکا به دریافت نامه‌ای از این سازمان (به عنوان ضمانت‌نامه)، وام در اختیار پروژه‌های این بخش قرار می‌دادند.

وی افزود: بانک‌های خارجی در آن زمان ۴۰۰ میلیون دلار را به عنوان سرمایه در گردش شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی داخلی، با ضمانت‌نامه ایمیدرو در اختیار شرکت‌های مربوطه قراردادند.

 

مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با تأکید بر این‌که طی ۳ سال گذشته و به ویژه پس از اجرایی شدن برجام، در حال تعمیق روابط با بانک‌های خارجی هستیم، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته نهادهای مختلف کشور، تا ۸-۹ ماه آینده شاهد باز شدن خطوط اعتباری بانک‌های اروپایی برای شرکت‌های ایرانی خواهیم شد.