تغییر روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در دولت یازدهم

تغییر روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در دولت یازدهم بررسی تحولات سه سال گذشته اقتصاد کشور، تقریباً نگاه‌ها را به وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تغییر داده است؛ تا جایی که انتظار می‌رود خوش‌بینی نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در کشور دور از واقع نباشد. به گزارش خبرآنلاین، به نظر می‌رسد گشایش فضای سیاسی ‌و […]

تغییر روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در دولت یازدهم

بررسی تحولات سه سال گذشته اقتصاد کشور، تقریباً نگاه‌ها را به وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تغییر داده است؛ تا جایی که انتظار می‌رود خوش‌بینی نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در کشور دور از واقع نباشد.

به گزارش خبرآنلاین، به نظر می‌رسد گشایش فضای سیاسی ‌و اقتصادی، در جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی در دولت یازدهم مؤثر بود؛ به‌طوری که تازه‌‌ترین گزارش وزارت صنعت، معدن ‌و تجارت از افزایش میزان سرمایه‌گذاری در مدت ۳ سال گذشته حکایت دارد.

بنا به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی ۱۱۶ طرح با سرمایه‌گذاری به ارزش دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تصویب و ۵۰ طرح نیز در این مدت با سرمایه‌گذاری خارج افتتاح شده است.

چندی پیش محمدرضانعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره روند سرمایه‌گذاری در کشور گفته بود: ‌رویکرد دنیا به ایران عوض شده و در حال حاضر برخلاف ۱۰ سال اخیر که شرایط سختی داشتیم، امروز اکثر کشورهای بزرگ دنیا علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند.

در خصوص سرمایه‌گذاری داخلی نیز در دولت یازدهم، ۱۵ هزار طرح نیمه‌تمام (ایجادی-توسعه‌ای) با سرمایه‌گذاری ۵۴ هزار میلیارد تومان و ۲۴۰ هزار اشتغال مستقیم به بهره‌برداری رسیده است. در عین حال، ۵۹ شهرک و ناحیه صنعتی برای استمرار واحدهای تولیدی به بهره‌برداری رسیدند.

 

در عین حال، ظرفیت‌سازی‌های جدید در صنایع مهم و استراتژیک صورت گرفته است؛ نظیر ۵٫۵ میلیون تن سیمان (در عین حال حدود دو میلیون تن ظرفیت تولید، از خطوط قدیمی جمع شده است)، ۳۵ میلیون تن زنجیره فولاد (کنسانتره تا نورد)، ۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۵۱۰ هزار تن زنجیره مس و ۲٫۵ میلیون دستگاه انواع لوازم‌خانگی بزرگ (یخچال و فریزر، لباسشویی و کولر).