رشد اقتصادی ایران امسال به ۵ درصد می‌رسد

سیف رشد اقتصادی ایران امسال به ۵ درصد می‌رسد رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که پس از برجام ایران درهای خود را برای روابط خارجی گشوده است، گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز از دیگر اولویت‌هایی است که امسال محقق می‌شود. به گزارش مهر، ولی‌ا… سیف در اجلاس گروه منطقه‌ای سیانزا (SEANZA) در نپال گفت: نظام […]

سیف

رشد اقتصادی ایران امسال به ۵ درصد می‌رسد

رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که پس از برجام ایران درهای خود را برای روابط خارجی گشوده است، گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز از دیگر اولویت‌هایی است که امسال محقق می‌شود.

به گزارش مهر، ولی‌ا… سیف در اجلاس گروه منطقه‌ای سیانزا (SEANZA) در نپال گفت: نظام بانکی ایران پیمان بال ۱ در زمینه کفایت سرمایه مبتنی بر ریسک را پذیرفت و تلاش دارد چارچوبی برای اصلاحات جامع بخش مالی از جمله قوانین و مقررات بانکداری و بانک مرکزی تدوین کند.

وی با بیان این‌که اقدام‌های زیادی در نظام بانکی ایران در دست انجام است تا مسیر حرکت به سمت بال ۲ و ۳ هموار شود، افزود: ما آزمون استرس و طبقه‌بندی مجدد دارایی‌ها را در سطحی گسترده انجام دادیم. الزام‌های ذخایر نیز شدیدتر شدند تا با استانداردهای بهترین اقدامات هم‌راستا شوند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که به منظور تقویت الزام‌های شفافیت و افشا، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف شدند تا صورت‌های مالی خود را بر مبنای استانداردهای گزارش‌دهی مالی بین‌المللی (IFRS) تهیه کنند، گفت: به خاطر تحولات سریع و پیچیدگی‌های محیط مالی و بانکی، لازم است تا بخش نظارت بهبود یابد و از این رو بخش نظارت خود را تجدید ساختار کرده و ادارات جدیدی با وظایف و مسؤولیت‌های مشخص و دقیق به آن اضافه کردیم. همچنین بانک مرکزی ایران با بازرسی‌های دوره‌ای و سرزده نظارت خود بر تک تک مؤسسات را تشدید کرده است.

تولید ناخالص داخلی به ۵ درصد می‌رسد

رییس کل بانک مرکزی ایران با برشمردن دستاوردهای ۳ ساله دولت در حوزه اقتصاد کلان و نظام بانکی اظهارداشت: در ۳ سال گذشته اقتصاد ایران توانست اهداف مهمی را محقق سازد. نرخ تورم از اوج ۴۰ درصدی خود در اواسط ۲۰۱۳ به کم‌تر از ۹ درصد کاهش یافت و بازار ارز به ثبات و آرامش رسید.

سیف خاطرنشان‌کرد: در حالی که کشورهای صادرکننده نفت در اوایل سال ۲۰۱۳ با افت شدید قیمت نفت مواجه شده بودند ایران توانست از ارزش پول ملی و ذخایر ارزی خود محافظت کند. وی افزود: بانک مرکزی ایران با مهار موفقیت‌آمیز انتظارات تورمی توانست فرایند کاهش ملایم تورم به سمت نرخ تک رقمی را پیش ببرد و همزمان رشد اقتصادی را مثبت کند و امروز انتطار داریم در سال جاری نرخ رشد تولید ناخالص داخلی به ۵ درصد برسد.

وی با اعلام این‌که یکسان‌سازی نرخ ارز از دیگر اولویت‌هایی است که امسال محقق می‌شود، افزود: بازار آرام و باثبات ارز به همراه روابط کارگزاری بهتر بانکی پس از برجام شرایط مطلوبی را برای اجرای موفقیت‌آمیز سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم کرده است که خود در آینده به تقویت بیش‌تر صادرات و رشد تولید ناخالص داخلی منجر خواهد شد.

ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله با بحران‌های مالی

رییس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به تغییرات بازارهای منطقه‌ای پس از بحران‌های جهانی گفت: وجود ارتباط درونی بازارهای مالی این ضرورت را ایجاب می‌کند که همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی با هدف مقابله با بحران‌های مالی تقویت شوند.

رییس کل بانک مرکزی ایران تأکید کرد: لازم است تا تعاملات و همکاری‌ها افزایش یابد تا اجرای مقررات و نظارت مستمر بر بازار‌ها و مؤسسات مالی تضمین و از هر گونه مصلحت‌اندیشی مقرراتی در این اقتصاد سریع و باز جهانی پیش‌گیری شود.

سیف افزود: این موارد و سایر مسایل مربوط به بانکداری مرکزی باعث می‌شود سیانزا در چشم‌انداز آینده خود نقش مؤثرتری در پرداختن به موضوعات مورد علاقه اعضا ایفا کند و بتواند اقدامات نوآورانه‌ای در حل مسایل به اجرا گذارد.

رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: بانکداری معکوس (De-banking) و قطع رابطه کارگزاری بانک‌های ما و عواقب شدید و تأثیرات آن بر نظام‌های پرداخت و تجارت منطقه‌ای یکی از مسایل مهمی است که در همایش‌هایی مانند سیانزا می‌توان به آن پرداخت.

تهران میزبان دوره بعدی اجلاس سیانزا

رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: ایران برای تقویت و پشتیبانی از سیانزا داوطلب شد تا میزبانی سی و یکمین اجلاس رؤسای کل را سال آینده در تهران برعهده گیرد. سیف با بیان این‌که سیانزا فرصتی بی‌نظیر فراهم می‌سازد تا اعضا دیدگاه‌های خود را به اشتراک بگذارند و از نزدیک با پیشرفت‌های کشورهای عضو آشنا شوند، ابراز امیدواری کرد که در اجلاس آینده سیانزا در تهران، سیانزا بتواند به استانداردهای بالاتری دست یابد.

براساس این گزارش، گروه منطقه‌ای سیانزا (SEANZA) با هدف تبادل تجربیات و اطلاعات و نیز برگزاری دوره‌های آموزشی به ویژه در زمینه موضوعات نظارتی در سال ۱۹۵۶ تأسیس شده است. این گروه متشکل از بانک‌های مرکزی و نهادهای کشورهای جنوب‌شرقی آسیا، نیوزلند و استرالیاست. از جمله اعضای اصلی این نهاد می‌توان به ۲۰ عضو اصلی و از آن میان به مطرح‌‌ترین اعضای آن شامل چین، ژاپن، هند، سنگاپور و استرالیا اشاره کرد.

این نهاد منطقه‌ای دبیرخانه دائمی ندارد و با موافقت اعضا، یک کشور به عنوان رییس دوره‌ای انتخاب و به مدت دو سال رویدادهای سیانزا شامل دوره‌های آموزشی با همکاری نهادهای بین‌المللی مانند مؤسسات ثبات مالی FSI، نشست مشورتی، دوره بانکداری مرکزی CBC و اجلاس رؤسای کل GS را راهبری و برگزار می‌کند.

براساس اصول بانکداری و براساس مقررات کمیته بال به منظور مهار درجه ریسک‌پذیری مدیران بانک‌ها در استفاده از سپرده‌های افراد جامعه، لازم است بانک‌ها یک سطح حداقلی از پوشش ریسک را از طریق سرمایه سهامداران فراهم کنند.

گفتنی است، کمیته بال یا کمیته بازل (Basel Committee on Banking Supervision یا BCBS) مرکب از نمایندگان ارشد بانک‌های مرکزی تعدادی از کشورهای گروه ده است که معمولاً هر ۳ ماه یک بار توسط بانک تسویه‌های بین‌المللی به عنوان دبیرخانه دائمی آن در شهر بازل سوئیس تشکیل می‌شود و به همین دلیل به کمیته بازل معروف شده است. کمیته بازل دارای قدرت قانونی نیست، ولی اکثر کشورهای عضو آن به‌طور ضمنی موظف به اجرای توصیه‌های آن هستند.

 

اعضای کمیته بازل کشورهای آرژانتین، استرالیا، بلژیک، برزیل، کانادا، جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا هستند از مهم‌ترین اقدام‌های کمیته بال تهیه و انتشار اصول پایه در نظارت بانکی کارا و مؤثر و همچنین مقررات مربوط به کفایت سرمایه است.