ادامه رکوردشکنی انتشار صکوک

ادامه رکوردشکنی انتشار صکوک مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از ادامه رکوردشکنی انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده از سمات، محمدرضا محسنی یکی از مأموریت‌های ویژه بازار سرمایه در سال ۹۵ را تسریع تأمین مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی اعلام کرد و افزود: کارگروه ویژه‌ای برای […]

ادامه رکوردشکنی انتشار صکوک

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از ادامه رکوردشکنی انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده از سمات، محمدرضا محسنی یکی از مأموریت‌های ویژه بازار سرمایه در سال ۹۵ را تسریع تأمین مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی اعلام کرد و افزود: کارگروه ویژه‌ای برای رفع موانع انتشار صکوک در بازار سرمایه تشکیل شده است تا بررسی‌ها و راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

وی با بیان این‌که کل انتشار صکوک بازار سرمایه در سال گذشته ۷ هزار و ۲۷۹ میلیارد ریال بود، افزود: در ۵ ماهه نخست امسال بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره، مرابحه و رهنی در بازار سرمایه منتشر شد که انتشار این میزان اوراق در یک بازده زمانی کوتاه در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه بوده است.

محسنی خاطرنشان‌کرد: بانک مسکن در ماه گذشته برای نخستین بار مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال اوراق رهنی در بازار سرمایه منتشر کرد تا ابزار جدیدی در این بازار معرفی شود.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز برای توسعه فعالیت‌های خود مردادماه مبلغ یک هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه منتشر کرد تا این شرکت بزرگ نیز بتواند بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بازار سرمایه تأمین کند.

مدیرعامل سمات خاطرنشان‌کرد: سیمان شرق، قطار مسافربری جوپار، رایتل و ماهان دیگر شرکت‌هایی بودند که در ۵ ماهه نخست امسال اوراق اجاره یا مرابحه در بازار سرمایه منتشر کردند.

 

وی با بیان این‌که تقاضاهای متعددی برای انتشار صکوک به شرکت مدیریت دارایی مرکزی ارایه شده است، افزود: کارشناسان در حال بررسی مدارک و مستندات این شرکت‌ها هستند تا هرچه سریعتر فرایند انتشار اوراق مختلف برای شرکت‌های متقاضی در بازار سرمایه مهیا شود.