سراب نیلوفر، پهنه آبی خیره‌کننده کرمانشاه

ناصربهزادفر- سراب نیلوفر در۱۴ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار در ارتفاع ۱۳۳۱ متری از سطح دریا و در مساحتی در حدود ۲۵ هکتار واقع شده است. عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از ۳۲ متر ثبت شده و دارای غارهای زیرزمینی هم هست. سراب […]

ناصربهزادفر- سراب نیلوفر در۱۴ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار در ارتفاع ۱۳۳۱ متری از سطح دریا و در مساحتی در حدود ۲۵ هکتار واقع شده است.

عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از ۳۲ متر ثبت شده و دارای غارهای زیرزمینی هم هست.

سراب نیلوفر با ویژگی‌های خاصی که دارد به عنوان پهنه آبی منحصر به فرد و مبهوت‌کننده استان همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط ایران و جهان است.

این سراب به صورت استخر وسیعی و دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تأمین می‌کند.

سراب نیلوفر مملو از گل‌های نیلوفر است که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است.

تمایز منطقه بی‌نظیر سراب نیلوفر با سایر پدیده‌های مشابه در برخورداری از گونه گیاهی نادر، زیبا و بدیع نیلوفر است.

نیلوفر یکی از زیبا‌‌ترین گل‌هایی است که به دلیل تقدسی که دارد، دارای جایگاه ویژه‌ای در بین سایر گل‌هاست که زیبا‌‌ترین مجموعه آن را در سراب نیلوفر کرمانشاه می‌توان نظاره‌گر بود.

گل نیلوفر به دلیل تقدسی که دارد و با توجه به این‌که این تقدس ریشه در اعتقادات و باورهای مردم این سرزمین دارد، دارای جایگاه ویژه‌ای در ادیان، نقوش و معماری ایران باستان است که یکی از نمونه‌های بارز آن را در نقوش طاق بستان کرمانشاه می‌توان دید.

نیلوفر مظهر صلح و صفا و هدیه‌ای شاهانه جهت پیشکشی برای شرفیاب شدن است. گذشته از باورهای باستانی رویش نیلوفرآبی که به‌صورت انبوه تنها در تالاب انزلی در استان گیلان وجود دارد. ماه گل‌دهی این گیاه، زیبا‌‌ترین منظره طبیعی را به نمایش می‌گذارد و سراب نیلوفر در واقع ارزش وجودی خود را مدیون نیلوفر‌های آبی آن است و این شکنندگی زیست‌محیطی لزوم توجه پیش از پیش برای حفظ و جلوگیری از تخریب و انقراض این پدیده نادر و با ارزش را می‌رساند.

آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل‌های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و با وزش نسیم و حرکت آب، این گل‌‌ها به رقص درآمده و اوج آرامش را به انسان می‌بخشند.

منابع:

مهر

جام جم آنلاین

 

www.asemooni.com