مروری بر رفتارهای نادرست ورزشکاران در المپیک

بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو و رفتار برخی از ورزشکاران و مخاطبان ایرانی نشان داد که ورزش ایران هنوز به مرحله حرفه‌ای شدن نرسیده و با سطح اول دنیا فاصله دارد. به گزارش ایسنا، بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو به مانند کشورهای دیگر برای ایران نیز اتفاق‌های تلخ و شیرینی داشت هرچند بیش‌تر آن‌‌ها رنگ و بوی […]

بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو و رفتار برخی از ورزشکاران و مخاطبان ایرانی نشان داد که ورزش ایران هنوز به مرحله حرفه‌ای شدن نرسیده و با سطح اول دنیا فاصله دارد.

به گزارش ایسنا، بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو به مانند کشورهای دیگر برای ایران نیز اتفاق‌های تلخ و شیرینی داشت هرچند بیش‌تر آن‌‌ها رنگ و بوی غم و ناراحتی به خود گرفت. فارغ از نتایجی که در میدان مسابقه گرفته شد در این المپیک شاهد رفتارهایی از سوی ورزشکاران و مخاطبان ایرانی بودیم که بار دیگر نشان داد ایران راه زیادی تا رسیدن به اخلاق حرفه‌ای ورزش دنیا دارد. برد و باخت جزو ماهیت اصلی ورزش هستند و نمی‌توان آن را از این پدیده جدا کرد. قطعاً در هر میدانی شکست اتفاق ناخوشایندی برای شخص به حساب می‌آید اما باید آموخت که بعد از هر اتفاقی ولو ناراحت کننده باید عکس‌العمل و واکنش مناسبی داشت.

واکنش تکراری عبدولی بعد از شکست

یکی از اتفاق‌های دور از اخلاق، رفتار سعیدعبدولی بعد از شکست در کشتی فرنگی برابر «مارک مادسن» دانمارکی بود. او بعد از ناکامی برابر این حریف لفظ و رفتار نادرستی را از خود به نمایش گذاشت. رفتاری که می‌توانست باعث اخراج او از مسابقه‌ها شود و حتی نتواند به مدال برنز برسد. در المپیک لندن و بازی‌های آسیایی اینچئون نیز شاهد شیوه نادرست اعتراض او بودیم. گویی عبدولی در هر مسابقه‌ای در انتظار ناداوری و شکست است. «جاستین‌گاتلین» دونده معروف آمریکایی بعد از کسب مدال نقره دوی ۱۰۰ متر از طرف تماشاگران حاضر در ورزشگاه «هو» شد اما کوچک‌ترین عکس‌العملی را نسبت به آن‌‌ها نشان نداد. «لاوینی» دوومیدانی کار پرش بانیزه فرانسه نیز که در رقابت با دوومیدانی کار برزیلی بود در زمان پرش خود با سروصدای تماشاگران روبه رو شد که باعث برهم خوردن تمرکز این ورزشکار شد اما هیچ حرکت نادرستی را نشان نداد.

شب شکست قوی‌‌ترین مرد المپیک

بهدادسلیمی در ماه‌های اخیر با وجود پشت سرگذاشتن دوران مصدومیت سخت خودش را به بازی‌های المپیک رساند تا بتواند بار دیگر برای نام ایران به مصاف پولاد سرد برود و عنوان قوی‌‌ترین مرد المپیک را برای ایران حفظ کند اما در نهایت همه شاهد اشک‌های قوی‌‌ترین مرد بودند. صرف نظر از ناداوری که به اعتقاد کارشناسان نسبت به او صورت گرفت اما رفتار شخصی او به عنوان فردی که عنوان قوی‌‌ترین مرد را با خود یدک می‌کشید، دور از انتظار بود. گریه‌های بهداد سلیمی و نوع اعتراضش به هیأت ژوری شاید اگر اتفاق نمی‌افتاد، بهتر بود.

خاطره شیرین کیمیا و کیانوش و طعم تلخ ناسپاسی‌ها

یکی از بهترین شب‌های المپیکی ایران نه تنها در ریو بلکه در همه دوره‌ها شبی بود که کیمیاعلیزاده موفق شد اولین مدال تاریخ بانوان ایران را در المپیک کسب کند. مدالی که هرچند برنز بود اما برای ایران بیش‌تر از طلا ارزش داشت. شیرینی خاطره و افتخاری که علیزاده برای ایران به ارمغان آورد خیلی زود طعم تلخی را به خود گرفت. ویدیوی منتشر شده از سوی کیمیاعلیزاده در فضای مجازی و صحبت‌های او باعث شد که بسیاری از رفتار این بانوی موفق ورزش تعجب کنند. او اعلام کرد که کادر فنی پیشین خود یعنی مینومداح هیچ سهمی در موفقیتش ندارد. این اتفاق در حالی رخ داد که او مدت زیادی را با مداح کار کرد و در چند ماه منتهی به المپیک مربی خودش را تغییر داد و کمرانی که از ابتدا با او کار می‌کرد را جایگزین مداح کرد. صرف‌نظر از میزان تأثیر مداح و یا کمرانی بر موفقیت علیزاده اما این صحبت‌ها کاملاً غیرحرفه‌ای بود. رفتاری که کیانوش‌رستمی اولین طلایی کاروان ایران نیز از خود به نمایش گذشت، تأسف برانگیز بود. او از ماه‌ها پیش اعلام کرده بود که زیرنظر سجاد‌انوشیروانی، سرمربی تیم ملی تمرین نمی‌کند. او بعد از قهرمانی و رکوردشکنی شیرینش در المپیک در اولین جمله‌های خود اعلام کرد که هیچ‌کس او را کوچ نکرده است و خودش این کار را انجام داده و پاسخ زحماتش را گرفته است. ورزشکاران حرفه‌ای می‌دانند که هیچ‌کس به تنهایی نمی‌تواند موفق باشد.

تکواندو در اخلاق هم بازنده بود

بعد از شکست مهدی‌خدابخشی در تکواندو برابر میلاد‌بیگی ایرانی که با سرمربی‌گری رضامهماندوست، برای تیم ملی آذربایجان کار می‌کند رییس‌فدراسیون تکواندو ایران صحبت‌هایی انجام داد که به جز فرافکنی برای از بین بردن اصل موضوع و شکست‌های تیم ملی چیز دیگری نبود. مزدور خواندن مهماندوست و بیگی و جملاتی که به این دو نسبت داد باعث تعجب همه شد. مهماندوست برای اولین بار قهرمانی جهان را برای تکواندو ایران به دست آورد و بعد از آن با ناملایمتی مسؤولان مجبور شد از ایران برود. حضور یک مربی بین‌المللی و موفقیت او برای ایران افتخار به شمار می‌رود اما متأسفانه رییس فدراسیون ایران ناکامی خود را به شخص و اشخاص دیگری مربوط کرد. در دنیای مربی‌گری حضور در تیم ملی یک کشور و موفقیت به همراه این تیم برای هموطنان مربی افتخار به حساب می‌آید اما رییس فدراسیون ایران شاید برای گمراه کردن اذهان موضوعی کاملاً بی‌ربط را به ناکامی تکواندو ایران ربط داد تا در اخلاق هم تکواندو ایران بازنده باشد. مهماندوست و بیگی قطعاً از حضور در تیم ملی ایران لذت بیش‌تری را به دست می‌آوردند اما بی‌کفایتی خود مدیران باعث شده که این دو وطن خود را ترک کنتد هرچند مهماندوست در زمان حضورش در ایران به خوبی برای نام کشورش تلاش کرد.

برای قهرمان بودن پیروزی لازم نیست

همان طور که در میادین زیادی در میان ورزشکاران ایرانی و غیرایرانی دیده شده که با وجود ناداوری‌های صورت گرفته رفتاری از طرف فرد انجام شده که قابل تحسین و کاملاً حرفه‌ای بوده است. مجتبی‌عابدینی شمشیربازی، رضایزدانی و حسن‌یزدانی کشتی‌گیران آزادکار ایران رفتار حرفه‌ای را در مسابقه خود به نمایش گذاشتند. با وجود این که درمسابقه نیمه‌نهایی و رده‌بندی چندین امتیاز تأثیر‌گذار عابدینی برابر حریفانش از سوی داوران ثبت نشد اما او نرسیدن به مدال و شکست برابر حریفان را با اعتراض‌ها غیرحرفه‌ای جبران نکرد. رضایزدانی نیز برابر حریف خود با ناداوری شکست خورد و از رسیدن به مراحل بالا بازماند اما بازهم شاهد این بودیم که یزدانی رفتار حرفه‌ای را نشان داد و اعتراض خود را به شیوه درستی ارایه کرد. حسن‌یزدانی نیز با وجود شرایطی که در فینال برابر کشتی‌گیر روسی داشت اما تا پایان کشتی جنگید و به موفقیت رسید. او قبل از پایان ۶ دقیقه کشتی به این فکر نکرد که شرایط داوری را به باخت خود ربط دهد و همین موضوع هم باعث شد او تمام تلاشش را انجام بدهد و در نهایت هم موفق به گرفتن مدال طلا در سخت‌‌ترین شرایط شد.

فحاشی مخاطبان بعد شکست

دوسال پیش و بعد از بازی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برابر آرژانتین «لیونل‌مسی» از سوی کاربران ایرانی فضای مجازی مورد هجوم قرار گرفت و با الفاظ نامناسبی روبه رو شد. این موضوع بعد از بازی ایران و ایتالیا درمورد «ایوان‌زایتسف» بازیکن تیم ملی این کشور هم رخ داد. در المپیک ۲۰۱۶ ریو هم شاهد چنین اتفاقاتی از سوی کاربران ایرانی در صفحه‌های مجازی رخ داد. «بارتوژکورک» ملی پوش لهستان بعد از بازی تیم ملی والیبال ایران و لهستان در صفحه مجازی خود با واکنش غیرحرفه‌ای ایرانی‌ها مواجه شد. تا جایی که او هم به این رفتار‌ها واکنش نشان داد. بعد از مسابقه وزنه‌برداری بهداد سلیمی هم این اتفاق رخ داد. هک کردن سایت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و همچنین فحاشی در فضای مجازی از جمله کارهایی بود که ایرانی‌ها انجام دادند. این موضوع نیز به نظر می‌رسید به خاطر واکنش غیرحرفه‌ای علی‌مرادی، سجادانوشیروانی و خود بهدادسلیمی بود. آخرین اتفاق رخ داده از رفتارهای مخاطبان ایرانی در صفحه مجازی «آرداتوران» فوتبالیست ترکیه‌ای رخ داد که بعد از پیروزی هموطنش در فینال المپیک برابر کمیل‌قاسمی به او تبریک گفت. توران به دلیل این تبریک از سوی کاربران ایران مورد هجوم قرار گرفت. این رفتار نشان می‌دهد بسیاری از ورزشکاران ما و حتی مخاطبان اخلاق حرفه‌ای ورزش را به خوبی یاد نگرفته‌اند. ورزش پدیده‌ای فراتر از مسابقه برای پیروزی ست و حتی در بسیاری از میادین پیروزی و شکست اهمیتی حیاتی تر از یک پدیده معمولی به خود گرفته است. اما برای قهرمان بودن و پهلوان بودن مدال مهم نیست باید یاد گرفت که در زمان پیروزی چگونه بود و زمان شکست چه کرد.