گذری بر عملکرد تلاشگران آبفاروستایی خوزستان طی ۳ سالی که گذشت

مرد کهنه کار صنعت آب از ۳سال تلاش در آبفا روستایی خوزستان می‌گوید گذری بر عملکرد تلاشگران آبفاروستایی خوزستان طی ۳ سالی که گذشت استان خوزستان با برخورداری از ۴ هزار و ۱۵ روستا و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر یکی از استان‌های پر جمعیت روستایی کشور است. تعداد بالای روستا‌ها […]

مرد کهنه کار صنعت آب از ۳سال تلاش در آبفا روستایی خوزستان میگوید

گذری بر عملکرد تلاشگران آبفاروستایی خوزستان طی ۳ سالی که گذشت

استان خوزستان با برخورداری از ۴ هزار و ۱۵ روستا و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر یکی از استان‌های پر جمعیت روستایی کشور است. تعداد بالای روستا‌ها و پراکندگی و بعضاً سخت گذر بودن آن‌ها سختی کار شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان را برای آبرسانی دوچندان کرده است.

خدمت رسانی به روستا‌ها همواره اولویت دولت‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. یکی از نمادهای بارز خدمت‌رسانی به روستا آبرسانی به آن‌هاست. در این راه مشکلات عمده‌ای وجود دارد که مهم‌ترین آن تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی است. در همین زمینه دولت تدبیر و امید طی اقدامی اساسی مبنی بر تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی روستایی از محل صندوق توسعه ملی گامی مهم برداشته است که با موافقت مقام‌معظم‌رهبری و مجلس شورای اسلامی روند پیشرفت پروژه‌ها شتاب قابل توجهی گرفته به‌طوریکه با بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی شاهد تحول اساسی در تأمین آب شرب روستاهای استان طی دو سال آینده خواهیم بود.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان در ارتباط با پروژه‌های آبرسانی روستایی در حال تکمیل که از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شده‌اند عملکرد شرکت آبفاروستایی خوزستان از سال ۹۲ لغایت شهریور ۹۵ و پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت توضیحاتی ارایه کرده است که چکیده‌ای از آن در ذیل آمده می‌آید.

تکمیل۳۰پروژه آبرسانی به روستاهای خوزستان

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان مهندس درویشعلی‌کریمی گفت: با آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دستور کار شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان قرار گرفت از این رو طی سال‌های ۱۳۹۲ الی شهریور ماه ۱۳۹۵ تعداد ۳۰ پروژه آبرسانی به روستاهای استان خوزستان تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان ادامه داد: با بهره‌برداری از این ۳۰ پروژه ۴۸ هزار و ۵۷۹ خانوار در غالب ۳۸۵ روستا از نعمت آب آشامیدنی پایدار و بهداشتی برخوردار شدند.

وی با اشاره به مراحل عملیات اجرایی پروژه‌های آبرسانی روستایی اظهار کرد: در راستای آبرسانی به این تعداد خانوار روستایی ۳۴۰ کیلومتر خط انتقال و ۳۹۹ کیلومتر شبکه توزیع کار گزاری شده و برای پایداری شبکه آب شرب این روستا‌ها ۳۸ دستگاه مخزن هوایی فلزی و زمینی بتنی با ظرفیت ۱۷ هزار و ۳۵۵ متر مکعب احداث شده است.

شاخص کیفیت آب شرب روستاییان به ۹/۹۷ درصد افزایش یافت

کریمی یادآور شد: یکی از اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید توجه جدی به بهبود کیفیت آب شرب روستاهای استان خوزستان است، در این راستا شاخص مطلوبیت نتایج آزمون‌های میکروبی در شبکه توزیع آب شرب روستاهای استان تا شهریورماه سال ۹۵ به ۹۷٫۹ درصد مطلوبیت و نتایج آزمون‌های کلرسنجی به ۹۴٫۲ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: اقداماتی همچون تجهیز و راه‌اندازی ۴ آزمایشگاه آب شرب روستایی با اعتباری افزون بر ۳۵۰ میلیون تومان، نصب و راه‌اندازی ۴۰ دستگاه کلریناتور، آزمایش و بررسی مکرر وضعیت کیفی آب شرب روستاهای خوزستان توسط کارکنان خدوم شرکت آبفاروستایی استان خوزستان در راستای بهبود کیفیت آب شرب از جمله اقدامات انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آبفاروستایی خوزستان اظهار کرد: این شرکت طی ۳ سال گذشته در راستای مدیریت شرایط ناشی از خشکسالی اقدام به اصلاح، توسعه و بازسازی ۴۵کیلومتر خط انتقال و ۱۷۰ کیلومتر شبکه توزیع کرده است اما یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده استفاده از سیستم Drive و جمع‌آوری مخازن هوایی فرسوده بوده است.

مهندس کریمی ادامه داد: تبدیل سیستم‌های پمپاژ سری که دارای هزینه‌های استهلاکی بالایی بودند به سیستم پمپاژ شناور در برخی تأسیسات آبرسانی بوده است که صرفه‌جویی بیش از ۴ میلیارد میلیون تومان را در پی داشته و باعث کاهش هدر رفت آب آشامیدنی به میزان ۱٫۶ میلیون متر مکعب در سال شده است.

اختصاص ۶۴ میلیارد تومان به مجتمع‌های آبرسانی و تک روستا‌ها از صندوق توسعه ملی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژه‌های آبرسانی روستایی خوزستان گفت: از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مجتمع‌های آبرسانی ۶۴ میلیارد تومان و پروژه‌های آبرسانی به تک روستا‌ها ۷ میلیارد تومان مصوب شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان با بیان این مطلب افزود: با توجه به نیاز استان برای رسیدگی به تک روستا‌ها، مقرر شد سهم مجتمع‌های آبرسانی به ۶۲ میلیارد کاهش پیدا کند و دو میلیارد دیگر به پروژه‌های تک روستایی اختصاص داده شود.

مهندس درویشعلی‌کریمی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای اتمام مجتمع‌های آبرسانی ۳۹۳ میلیارد و برای تک روستا‌ها ۲۰ میلیارد تومان است که باید علاوه بر مبلغ فوق در سال‌های آتی تأمین شود.

وی با بیان این‌که تا پایان سال جاری تعدادی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری خواهند رسید، گفت: آبرسانی به ۳۲ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲۳ هزار و ۳۷۳ نفر در قالب مجتمع آبرسانی به روستاهای شمیط و ملچ شهرستان اهواز، مجتمع آبرسانی شهیون و مجتمع آبرسانی توت علیا و سفلی و چنبره شهرستان دزفول، مجتمع آبرسانی جنگیه شهرستان کارون و مجتمع آبرسانی به روستاهای عقیلی گتوند و همچنین پروژه‌های تأمین آب شرب ۴ روستای احمد آباد برکه شهرستان لالی، روستاهای بیدبلند بهبهان، ۶ روستای صادقی‌های اندیکا و ابوشانک آبادان با جمعیتی بالغ بر دو هزار و ۱۴۲ نفر تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید.

کریمی همچنین از تعریف ۴۴ مجتمع آبرسانی در سیستم ستاپ خبر داد و گفت: از این تعداد تا کنون ۱۴ مجتمع آبرسانی تأمین اعتبار شده که با توجه به شرایط خشکسالی و نیاز مبرم به تکمیل این مجتمع‌ها برای گذر از بحران آب باید تأمین اعتبار مورد نیاز در سال‌های آتی در مد نظر قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان یادآور شد: فقدان آب، کمبود آب و کیفیت پایین آب شرب ۳ اولویت اصلی در تعریف پروژه‌های اّبرسانی روستایی است که از صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شده‌اند.

 کریمی توضیح داد: همچنین پروژه‌های آبرسانی به ۱۰ روستای حاشیه دز، روستاهای طاهریه و رگیه شهرستان اهواز، ۲۱ روستای تشان شهرستان بهبهان، روستاهای شاوه‌های شهرستان رامشیر، روستاهای منطقه جفال شهرستان شادگان، مجتمع‌های روستایی بیت موزان و میان آب شهرستان شوش، روستاهای مسیر رغیوه و سید حسن شهرستان هفتکل و روستاهای غیزانیه اهواز پروژه‌های دیگری هستند که از محل بند (ح) تبصره ۵ قانون بودجه از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آبفاروستایی خوزستان اظهار کرد: با اجرای تمامی این پروژه‌های آبرسانی ۲۵ هزار و ۵۱۵ نفر از آب شرب پایدار سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

۹ پروژه‌ای که در هفته دولت افتتاح شدند

مدیرعامل شرکت آبفاروستایی خوزستان با اشاره به ۹ پروژه آماده افتتاح در هفته دولت در سال جاری گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها کیفیت و کمیت آب شرب اهالی روستاهای تحت پوشش بهبود یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان مهندس درویشعلی‌کریمی ادامه داد: این ۹ پروژه آبرسانی شامل ۵ روستای پرچستان شهرستان ایذه با ۲ هزار و ۷۶۲ نفر جمعیت، بهره‌برداری از چاه کمتوله رامهرمز با ۱۸ روستا و ۱۷۶۲ نفر جمعیت، حفاری چاه ۴روستای حاج چراغ رامهرمز با ۶۰۰ نفر جمعیت، احداث و توسعه و بازسازی چاه عمیق، لوله‌گذاری و مخازن فلزی هوایی ۳ روستای جنت مکان با ۸ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، تأمین آب شرب ۷ روستای غریبی‌های شهرستان ایذه با ۱۵۲۳ نفر جمعیت، تجهیز چاه عمیق ۵ روستای برد بران شهرستان ایذه با دو هزار و ۳۷۰ نفر جمعیت، فاز سوم پروژه آبرسانی به ۴ روستای رامسه و طراح شهرستان حمیدیه با ۹۰۰ نفر جمعیت، پروژه آبرسانی به ۱۱ روستای صادقی‌ها و سرپر با ۲۰۰۰ نفر جمعیت و آبرسانی به ۵ روستای مسیر دین راک شلال اندیکا با ۳۶۸ نفر جمعیت است.

وی بیان کرد: با افتتاح این ۹ پروژه ۶۲ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار و ۷۸۵ نفر از آب شرب پایدار سالم و بهداشتی برخوردار شدند..

 

کریمی گفت: : در مجموع ۷ میلیارد و ۵۷۲ میلیون تومان برای بهربرداری از این پروژه‌ها هزینه شده است.