بهای طلا به پایین‌‌‌‌ترین سطح در ۵ هفته اخیر رسید

بهای طلا به پایین‌‌‌‌ترین سطح در ۵ هفته اخیر رسید قیمت جهانی طلا در آغاز مبادلات دیروز تحت‌تأثیر افزایش ارزش دلار آمریکا بار دیگر کاهش یافت و به پایین‌‌‌‌ترین سطح خود در ۵ هفته اخیر رسیده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پس از اظهارات اخیر رییس و معاون فدرال رزرو آمریکا مبنی […]

بهای طلا به پایین‌‌‌‌ترین سطح در ۵ هفته اخیر رسید

قیمت جهانی طلا در آغاز مبادلات دیروز تحت‌تأثیر افزایش ارزش دلار آمریکا بار دیگر کاهش یافت و به پایین‌‌‌‌ترین سطح خود در ۵ هفته اخیر رسیده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پس از اظهارات اخیر رییس و معاون فدرال رزرو آمریکا مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده و بهبود اوضاع اقتصادی، ارزش دلار تقویت شده و این مسأله فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در آغاز مبادلات دیروز با ۰٫۳۳ درصد کاهش نسبت به روز جمعه به کم‌تر از ۱۳۱۷ دلار رسیده است. این پایین‌‌‌‌ترین رقم در ۵ هفته اخیر به شمار می‌رود.

مؤسسه سرمایه‌گذاری ‌ام‌کی‌اس سوئیس اعلام کرد: اظهارات مقام‌های ارشد فدرال رزرو آمریکا احتمالاً موجب خواهد شد تا قیمت طلا در روزهای آینده نیز تحت فشار بیش‌تری قرار بگیرد. اکنون احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست سپتامبر بیش‌تر شده و این احتمال نیز وجود دارد که در نشست دسامبر نیز نرخ بهره افزایش یابد.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۰ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا سطح ۱۳۰۰ دلاری کاهش خواهد یافت.

جانت‌یلن، رییس فدرال رزرو آمریکا در نشست اقتصادی جکسون هول تأکید کرد که طی ماه‌های اخیر زمینه لازم برای افزایش نرخ بهره آمریکا فراهم شده است. کمیته بازار آزاد فدرال رزرو پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی آمریکا امسال به حالت متعادلی خواهد رسید و بازار اشتغال نیز شرایط بهتری خواهد داشت و طی ماه‌های آینده نرخ تورم به دو درصد خواهد رسید.

دنیس‌لاکهارت، رییس فدرال رزرو آتلانتا نیز تأکید کرده است که احتمال افزایش دو بار نرخ بهره تا پایان امسال وجود دارد.

شاخص ارزش دلار نیز روز دوشنبه به بیش از ۹۵٫۶۱ واحد رسید که این بالا‌‌‌ترین سطح در دو هفته اخیر به شمار می‌رود.

تازه‌‌‌‌ترین نظرسنجی مؤسسه سی‌ام‌ئی نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست سپتامبر به ۳۳ درصد رسیده است. این رقم در نظرسنجی قبلی به ۲۱ درصد رسیده بود.

به نظر می‌رسد تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در نشست سپتامبر وابستگی زیادی به آمارهای مهم اقتصادی آمریکا خواهد داشت.

گزارش اشتغال ماه اوت قرار است روز جمعه منتشر شود. بازارهای بین‌المللی انتظار دارد که اقتصاد آمریکا طی ماه اوت ۱۸۶ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده باشد.

 

در بازار جهانی نفت نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۰٫۵۵ درصد کاهش به کم‌تر از ۴۹٫۳۷ دلار رسیده است.